Zakładanie organizacji charytatywnej

zakładanie organizacji charytatywnej

Założenie organizacji charytatywnej może być zniechęcające, jeśli robisz to po raz pierwszy.

Poniżej przedstawiamy kluczowe etapy, które należy wykonać podczas zakładania organizacji charytatywnej.

Zatrudniliśmy ekspertów, aby zapewnić Cię, co musisz zrobić, aby rozpocząć swoją charytatywną podróż. Przez cały czas Paul Sayer i Carla Cressy będą tutaj, aby przedstawić fakty i swoje osobiste doświadczenia.

Paul Sayer, założyciel Prost8ma ponad 12 lat doświadczenia w zakładaniu organizacji charytatywnych. Jeśli jest coś, czego nie wie na ten temat, to prawdopodobnie nie warto tego wiedzieć!

Carla Cressy, założycielka Fundacja Endometriozajest stosunkowo nowa w tej sferze, mając swoje oficjalna inauguracja akcji charytatywnej w marcu 2023 roku. Niedawno przeszła przez tę podróż jako nowicjusz i może zapewnić świeże spojrzenie na ten proces.

Oto kluczowe etapy zakładania organizacji charytatywnej:

 

Jak założyć organizację charytatywną

Istnieją cztery różne sposoby założenia organizacji charytatywnej:

 • Trust charytatywny.
 • Firma charytatywna.
 • Organizacja charytatywna.
 • Stowarzyszenie nieposiadające osobowości prawnej.

Trust charytatywny

Trust charytatywny jest zarządzany przez powierników, którzy mogą być osobiście odpowiedzialni za wszelkie długi, jakie trust może wygenerować. Upewnij się, że masz zaufanych powierników!

Firma charytatywna

Spółka charytatywna to organizacja non-profit zarejestrowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Muszą mieć cele charytatywne i odrębną tożsamość prawną od swoich członków, więc firma jest odpowiedzialna za swoje własne długi.

Organizacja charytatywna posiadająca osobowość prawną

Organizacje charytatywne oferują ograniczoną odpowiedzialność dla członków i powierników. Mogą one być rejestrowane i regulowane wyłącznie przez Komisję Charytatywną.

Stowarzyszenie nieposiadające osobowości prawnej

Jest to prosta i nieformalna struktura często wykorzystywana przez mniejsze organizacje charytatywne, kluby i grupy społeczne. Mogą zarejestrować się jako organizacja charytatywna tylko wtedy, gdy mają cele charytatywne. Członkowie mogą być osobiście odpowiedzialni za dług stowarzyszenia.

 

Doświadczenie Paula:

Jest kilka rzeczy, o których należy pomyśleć podczas zakładania organizacji charytatywnej:

 • Kim są twoi powiernicy?
 • Jakie są Twoje cele charytatywne?
 • Czy można połączyć się z istniejącą organizacją charytatywną zamiast zakładać nową?

Jeśli organizacja charytatywna jest zbyt podobna do istniejącej organizacji charytatywnej, Komisja Charytatywna zaleci zawarcie z nią sojuszu. Aby założyć własną organizację charytatywną, musisz mieć dość unikalną strukturę.

Proces jest teraz bardzo wymagający.

Zakładam organizacje charytatywne od ponad 12 lat. Teraz stało się to tak rygorystyczne, ponieważ starają się upewnić, że nowe organizacje charytatywne nie krzyżują się z już istniejącymi 160 000 zarejestrowanymi organizacjami charytatywnymi.

 

Doświadczenie Carli:

Założenie organizacji charytatywnej wymaga dużo czasu i planowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby mieć jasność co do swojej misji i celów. Dobrym punktem wyjścia jest ustalenie, do kogo chcesz dotrzeć i jakie przesłanie chcesz przekazać.

Przydatne może być również skontaktowanie się z innymi organizacjami charytatywnymi i osobami na stanowiskach, aby podzielić się spostrzeżeniami na temat tego, jak założyli swoje organizacje, ponieważ może to być pomocne w podjęciu decyzji, jaki rodzaj organizacji charytatywnej chcesz założyć.

Na przykład, zdecydowałem się założyć organizację charytatywną (CIO), co oznaczało, że potrzebowałem co najmniej 3 powierników, aby rozpocząć działalność charytatywną. Uważaj na to, kogo wybierasz i wybieraj tylko tych, którzy są w stanie wnieść prawdziwą wartość dodaną do Twojej organizacji charytatywnej!

 

Postępowanie z Komisją Charytatywną

Komisja Charytatywna to krajowy organ regulacyjny w Anglii i Walii, który prowadzi rejestr organizacji charytatywnych. Jest to niezależny i nie-ministerialny departament rządowy, który odpowiada przed parlamentem.

Ich obowiązki obejmują:

 • Prowadzenie dokładnego i aktualnego rejestru organizacji charytatywnych.
 • Podejmowanie decyzji, czy organizacje są organizacjami charytatywnymi i czy powinny być zarejestrowane.
 • Usuwanie lub zaprzeczanie tym, którzy nie są charytatywni, już nie istnieją lub nie działają.

Ich celem jest:

 • Rozliczanie organizacji charytatywnych.
 • Radzić sobie z wszelkimi wykroczeniami lub krzywdami.
 • Informowanie o wyborze publicznym.
 • Zapewniamy organizacjom charytatywnym narzędzia i wiedzę, których potrzebują, aby się rozwijać.
 • Dbanie o to, by organizacje charytatywne były aktualne w dzisiejszym nowoczesnym świecie.

 

Doświadczenie Paula:

Założenie organizacji charytatywnej stało się wyjątkowo trudne, ponieważ Komisja Charytatywna stara się wyeliminować powielanie i organizacje charytatywne zakładane z niewłaściwych powodów, co nie jest rzadkością.

Wiele osób odrzuca swoje wnioski i na tym poprzestaje. Jednak Komisja Charytatywna jest naprawdę otwarta na rozmowę. Są gotowi ci pomóc!

Po złożeniu wniosku możesz do nich zadzwonić. Ktoś z tobą porozmawia i po prostu zasugeruje: "Jeśli zmienisz to, to i to, przejdziesz".

Nawet z moim ponad 12-letnim doświadczeniem w zakładaniu organizacji charytatywnych, był to proces wstecz i do przodu. Jesteśmy tak wyjątkowi w dziedzinie raka prostaty z podstawowymi metodami leczenia, że nikt inny nie robił tego, co my, więc udało nam się.

 

Doświadczenie Carli:

Rejestracja w Komisji Charytatywnej, tworzenie dokumentów regulacyjnych i ubieganie się o ulgi podatkowe może być nieco czasochłonne i bardzo zniechęcające dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.

Jeśli jesteś taki jak ja i wstydzisz się pisać 100-stronicowe dokumenty, masz teraz tak wiele opcji, w których możesz uzyskać wsparcie i wskazówki.

Jedną z organizacji, która szczególnie mi pomogła, była SAVS. To doświadczony zespół, który może być bardzo pomocny w niepewnych miejscach.

 

Cele charytatywne

Cele charytatywne muszą być korzystne dla społeczeństwa. W sumie, według Ustawa o organizacjach charytatywnych z 2011 r.Istnieje 13 celów charytatywnych, z których Twój musi należeć do co najmniej jednego.

Są to:

 1. Zapobieganie lub łagodzenie ubóstwa.
 2. Postęp w edukacji.
 3. Rozwój religii.
 4. Poprawa zdrowia lub ratowanie życia.
 5. Rozwój obywatelstwa lub rozwój społeczności.
 6. Rozwój sztuki, kultury, dziedzictwa lub nauki.
 7. Rozwój sportu amatorskiego.
 8. Wspieranie praw człowieka, rozwiązywanie konfliktów lub pojednanie, promowanie harmonii religijnej lub rasowej, równości i różnorodności.
 9. Postęp w zakresie ochrony lub poprawy stanu środowiska.
 10. Pomoc potrzebującym z powodu młodego wieku, złego stanu zdrowia, niepełnosprawności, trudności finansowych lub innych niedogodności.
 11. Postęp w zakresie dobrostanu zwierząt.
 12. Promowanie skuteczności sił zbrojnych Korony lub skuteczności policji, straży pożarnej i służb ratowniczych lub pogotowia ratunkowego.
 13. Inne cele.

Doświadczenie Paula:

Cele charytatywne są ważne. Cele organizacji charytatywnej muszą przynosić bezpośrednie korzyści społeczeństwu. Jest to jedna z rzeczy, na które Komisja Charytatywna zwraca szczególną uwagę.

Chcą wiedzieć, że to, co robisz, ma rzeczywisty rezultat, który przyniesie korzyści ludziom, zwierzętom lub jakiejkolwiek innej organizacji charytatywnej.

Sprawdzają, czy cel jest uzasadniony.

Podczas zakładania Prost8 naprawdę zakwestionowano nasze cele charytatywne. Komisja Charytatywna chciała wiedzieć:

 • Co czyni nas tak wyjątkowymi?
 • Co sprawiłoby, że nie chcielibyśmy iść na Prostate Cancer UK?
 • Skąd wiadomo, że nowe metody leczenia są rzeczywiście dobre dla społeczeństwa?
 • Jakie masz dowody na to, że Twoje zabiegi mogą być korzystne dla ludzi w porównaniu ze standardowymi metodami leczenia?

W naszym przypadku starali się upewnić, że rzeczywiście współpracujemy z NHS, stosujemy produkty zatwierdzone przez NHS i kierujemy ludzi do NHS, a nie do sektora prywatnego.

Ostatecznie chcieli mieć jasność, że nie jesteśmy organizacją komercyjną oferującą nasze zabiegi obok lub zamiast zabiegów NHS.

Nie daj się zniechęcić. Komisja Charytatywna robi to tylko po to, aby wyeliminować ludzi, którzy próbują zostać organizacją charytatywną z niewłaściwych powodów.

 

Doświadczenie Carli:

Ważne jest wyznaczenie wyraźnych celów i jasne określenie celu organizacji charytatywnej.

Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć:

 • Do kogo chcesz dotrzeć?
 • Co próbujesz zrobić?
 • Czy masz konkurencję? Jeśli tak, to kogo?
 • W jaki sposób Twoja organizacja charytatywna wyróżni się na tle innych?

Zadaj sobie te pytania i zapisz swoje wady i zalety oraz sposoby ich przezwyciężenia.

 

Nazwanie organizacji charytatywnej

Oficjalne wytyczne rządowe sugeruje, że podczas nadawania nazwy organizacji charytatywnej należy unikać wszelkich podobnych nazw lub istniejących znaków towarowych.

Twoja nazwa nie może zawierać żadnych obraźliwych słów ani akronimów i nie może wprowadzać w błąd. Twoja nazwa nie może sugerować, że robisz coś, czego nie robisz.

Możesz używać skrótów lub alternatywnych nazw, ale musisz uwzględnić te zmiany podczas składania wniosku o rejestrację organizacji charytatywnej.

W przypadku brytyjskich organizacji charytatywnych wszelkie słowa, które nie są w języku angielskim, wymagają tłumaczenia podczas rejestracji, a słowa "charity", "charities" lub "charitable" można umieścić w nazwie tylko za zgodą Charities Commission.

 

Doświadczenie Paula:

Jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest to, że nikt inny nie jest twoim imieniem. Poza tym jest wolna ręka.

Pamiętaj, że jeśli twoja nazwa jest niejasna, będziesz musiał ciężko pracować, aby ludzie wiedzieli, co ona oznacza.

Wybór opisowej nazwy to dobry początek i może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nazywasz się RSPCA (Królewskie Towarzystwo Ochrony przed Okrucieństwem wobec Zwierząt), to oczywiste jest, czym się zajmujesz.

Podczas gdy Macmillan nie jest tak oczywisty, więc przekonanie ludzi do tego, co robisz, może potencjalnie zająć więcej czasu.

Na Prost8 wpadłem po około czterech lub pięciu dniach spisywania pomysłów. Prost8 był wczesnym pomysłem, ponieważ jeden na ośmiu mężczyzn i osiem to alternatywna wersja zjedzonej prostaty.

Następnie sprawdziłem Komisję Charytatywną, Companies House i rejestr znaków towarowych, aby sprawdzić, czy nie kolidujemy z nikim.

Problem z naszą nazwą polega na tym, że nie mówi ona, czym się zajmujemy. Nie mówi, że jesteśmy częścią minimalnie inwazyjnych metod leczenia. W przeciwieństwie do Prostate Cancer UK, którego nazwa jest oczywista, Prost8 może być czymkolwiek związanym z prostatą, nie tylko rakiem.

Po rozpoznaniu marki ludzie wiedzą, co zamierzasz zrobić.

Dzięki ciężkiej pracy marketingowej ludzie wiedzą, że Prost8 jest częścią tej minimalnej podstawowej ścieżki leczenia.

 

Doświadczenie Carli:

Nazwa organizacji charytatywnej jest bardzo ważna, dlatego warto wybrać ją mądrze. Twoja nazwa będzie pierwszą rzeczą, którą ktoś zobaczy na temat Twojej organizacji charytatywnej.

Upewnij się, że dla ludzi jest jasne, czym się zajmujesz, o czym mówisz i na co chcesz podnieść świadomość.

Początkowo wybrałam Women with Endometriosis, ale potem zdałam sobie sprawę, że nie jestem w pełni inkluzywna, dlatego około roku mojej podróży jako założycielka organizacji charytatywnej postanowiłam zmienić nazwę na The Endometriosis Foundation.

 

Pisanie dokumentu zarządzającego

Dokument zarządzający to zbiór zasad opisujący sposób prowadzenia organizacji charytatywnej.

Dokument ten informuje powierników i inne zainteresowane strony:

 • Cel organizacji charytatywnej
 • Kto ją prowadzi i w jaki sposób
 • Jak wyznaczani są powiernicy
 • Zasady dotyczące wydatków powiernika
 • Zasady dotyczące płatności na rzecz powierników
 • Jak zamknąć organizację charytatywną

W zależności od struktury organizacji charytatywnej może ulec zmianie rodzaj dokumentu, który należy utworzyć. Jeśli masz powierników, wszyscy oni muszą podpisać ten dokument. Możesz stworzyć własny dokument, ale istnieje ostrzeżenie, że może to nieco wydłużyć rejestrację.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj oficjalne wytyczne dotyczące dokumentów zarządzających.

 

Doświadczenie Paula:

Dokument ten będzie najbardziej kontrolowany przez Komisję Charytatywną. Wiedzą, że jest to standardowy dokument, ale jego brzmienie jest kluczowe.

Na tym etapie warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Jeśli możesz wydać jakiekolwiek pieniądze na założenie organizacji charytatywnej, warto zainwestować kilkaset funtów, aby porozmawiać z firmami zajmującymi się rejestracją organizacji charytatywnych.

Mogą oni pomóc w przeprowadzeniu całego procesu lub udzielić wskazówek za opłatą konsultacyjną.

Podczas pisania dokumentu zarządzającego istnieje już wiele szablonów. Jeśli zajrzysz do Internetu, na stronie Komisji Charytatywnej znajdziesz szablony z wytycznymi.

Wystarczy wziąć jeden ze standardowych formatów dokumentów zarządzających, a następnie dostosować go do swoich potrzeb i celów. Inne organizacje charytatywne dysponują przykładami i można skorzystać z jednego z nich. Użyłem tego dla mojego i tak robi większość ludzi.

Jeśli chcesz, możesz nawet napisać go od podstaw, ale nie ma takiej potrzeby.

Ponownie, mimo że Komisja Charytatywna będzie krytyczna, jest ona dość interaktywna i pomocna. Wyślij do nich dokument, zadaj im pytania, a oni faktycznie powiedzą ci, która część twojego sformułowania i formatu wymaga zmiany.

Kiedy robiliśmy Prost8, ktoś powiedział: "Mam dla ciebie propozycję przeredagowania akapitu, jeśli zmienisz to na tamto, myślę, że spełnisz wszystkie kryteria". Zrobiłem to, dodałem i przeszło za pierwszym razem.

To świadomość, że można ich użyć jako źródła odniesienia. To nie jest dyrektor oceniający pracę.

 

Doświadczenie Carli:

Osobiście miałem szczęście, ponieważ moja bardzo dobra przyjaciółka była autorką polityki, więc na szczęście zgodziła się pomóc, oferując pracę pro-bono, aby upewnić się, że nasza polityka charytatywna jest na miejscu i jest aktualna.

Jeśli jesteś zupełnie nowy i nie masz połączenia, które mogłoby pomóc w opracowaniu dokumentu zarządzającego, na szczęście w Internecie dostępnych jest wiele szablonów i przykładów, które mogą pomóc w stworzeniu własnego.

 

Ubieganie się o ulgę podatkową

Brytyjskie organizacje charytatywne mogą korzystać z pewnych ulg podatkowych i nie muszą płacić podatku od większości rodzajów dochodów. Dopóki dochód jest przeznaczony na cele charytatywne, pieniądze pozostają wolne od podatku.

Twoja organizacja charytatywna może ubiegać się o ulgę podatkową, jeśli

 • Jego dochód jest przeznaczony wyłącznie na cele charytatywne
 • Jest zarejestrowany przez organ regulacyjny
 • Jest zarządzany przez "sprawne i odpowiednie osoby
 • Jest zarejestrowany w HMRC

Więcej informacji na temat ubiegania się o ulgę podatkową przy zakładaniu organizacji charytatywnej można znaleźć na stronie Oficjalne wytyczne dotyczące ulg podatkowych.

 

Doświadczenie Paula: 

Zakładając organizację charytatywną, warto najpierw porozmawiać z księgowym. Profesjonalna porada to dobrze wydane pieniądze.

Jeśli wybierzesz organizację charytatywną, otrzymasz pełną ulgę podatkową HMRC jako właściwy cel charytatywny. W przypadku utworzenia jednej z pozostałych struktur obowiązują inne zasady i przepisy.

Po założeniu organizacji charytatywnej należy zarejestrować się w HMRC.

Wszystkie potrzebne formularze znajdują się na rządowej stronie internetowej. Wypełnienie ich nie wymaga zaznaczania pól wyboru.

Po jego wysłaniu otrzymasz numer referencyjny organizacji charytatywnej HMRC. Gdy już otrzymasz swój numer, jesteś gotowy.

Jako organizacja charytatywna nie składamy zeznań podatkowych. Musimy więc zlecić sprawdzenie i audyt kont organizacji charytatywnej. Nie składaj podatku dochodowego od osób prawnych ani żadnej innej dokumentacji jako zeznań podatkowych.

Zmienia się to tylko wtedy, gdy organizacja charytatywna zaczyna sprzedawać produkty. Jeśli tak się stanie, wszystko, co zostanie sprzedane, musi zostać zarejestrowane jako płatnik VAT. Mają zastosowanie przepisy podatkowe i regulacje, ponieważ staje się to sprzedażą detaliczną, a nie tylko pokazami, darowiznami, wydarzeniami lub zbieraniem funduszy.

 

Rozpowszechnianie wiadomości

Czy te treści okazały się przydatne?

Po wykonaniu tych kroków Twoja organizacja charytatywna powinna być gotowa do pomocy najbliższej Twojemu sercu sprawie.

Tak więc założyłeś firmę i jesteś gotowy do rozpoczęcia budowania marki. Kiedy jesteś gotowy, aby rozpocząć promocję swojej organizacji charytatywnej, Solopress to kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich potrzeb związanych z drukowaniem i brandingiem.