Największe bariery dla przedsiębiorczości

Bariery dla przedsiębiorczości

Dla wielu Brytyjczyków marzeniem jest praca na własny rachunek, niezależnie od tego, czy jest to projekt z pasji, który przeradza się w pełnoetatową pracę, czy też nagła chęć samodzielnego działania.

Prawie 20 000 Brytyjczyków wyszukującychjak rozpocząć działalność gospodarcząkażdego miesiąca, jasne jest, że jesteśmy narodem pełnym początkujących przedsiębiorców. Jeśli jednak tak wielu z nich rozważa samodzielną działalność, jakie bariery potencjalnie powstrzymują ich przed tym?

Solopress przeprowadził badanie 2 000 Brytyjczyków aby odkryć marzenia i rozpacz naszych aspirujących właścicieli firm, aby dowiedzieć się, jakie są największe bariery dla przedsiębiorczości, które powstrzymują ich ambicje.

Trzy czwarte zatrudnionych Brytyjczyków marzy o samozatrudnieniu

Bariery przedsiębiorczości dla samozatrudnionych

Wyobrażanie sobie swoich marzeń i spełnianie ich to dwie bardzo różne perspektywy. Dla 74.2% Brytyjczyków, którzy nie posiadają jeszcze własnej firmy, realizacja marzenia o zostaniu przedsiębiorcą pozostaje ich ambicją.

Według naszego badania, rozpoczęcie działalności w sektorze detalicznym jest najbardziej atrakcyjną branżą dla początkujących właścicieli firm.

Dwa podobne sektory, zdrowie i wellness oraz żywność i napoje, plasują się tuż za handlem detalicznym jako najpopularniejsze branże, w których marzący przedsiębiorcy rozpoczynają swoją działalność.

Top 10 sektorów, w których ludzie chcieliby otworzyć firmęOdsetek respondentów, którzy chcą otworzyć firmę w tym sektorze (%)
Sprzedaż detaliczna6.4%
Zdrowie i dobre samopoczucie5.8%
Żywność i napoje5.0%
IT4.6%
Opieka nad zwierzętami4.5%
Hotelarstwo i turystyka3.7%
Edukacja i szkolenia3.1%
Działalność rzemieślnicza3.1%
Finanse2.7%
Produkcja i wytwarzanie2.7%


Nasza ankieta ujawnia
że finanse, obok produkcji i wytwarzania, są najmniej popularnymi branżami wśród początkujących właścicieli firm.

Co ciekawe, istnieje zauważalny podział na płeć wśród osób mających nadzieję na zarządzanie własną firmą w przyszłości. 82.5% mężczyzn ma nadzieję, że pewnego dnia otworzy własną firmę, niezależnie od tego, w jakim sektorze będzie ona działać. Liczba ta nieznacznie spada, ponieważ przy 68% prawie jedna trzecia kobiet nie ma zamiaru kiedykolwiek posiadać własnego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z przewidywaniami, młodzi, ambitni i naiwni wobec barier przedsiębiorczości, ponad 93% osób w wieku 18-24 lat chce pewnego dnia otworzyć własną firmę.

Dla porównania, prawie 50% osób w wieku powyżej 55 lat nie ma ochoty na zmianę stylu życia i rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Przedział wiekowyOdsetek (%) osób, które stwierdziły, że nie chciałyby otworzyć firmy w żadnym sektorze
18-246.4%
25-346.6%
35-4411.5%
45-5420.9%
55+48.6%

Cardiff ma największą populację aspirujących przedsiębiorców

Mówi się, że stajesz się tym, kim się otaczasz. Jeśli mieszkasz w Cardiff, wydaje się, że twój krąg jest wypełniony aspirującymi przedsiębiorcami.

Oszałamiająca 83.5% wszystkich mieszkańców Cardiff chciałoby otworzyć firmę w przyszłości. Nic dziwnego, że tuż za nimi plasują się londyńczycy, gdzie 82% osób ma również ambicje prowadzenia własnego biznesu.

Co ciekawe, każde z czterech najlepszych miast pełnych aspirujących przedsiębiorców należy do innego zakątka Wielkiej Brytanii. W Cardiff, Londynie, Glasgow i Belfaście wyraźnie widać, że Wielka Brytania jest pełna ambitnych potencjalnych przedsiębiorców.

Tutaj można znaleźć 10 miast z najwyższym odsetkiem aspirujących przedsiębiorców: 

MiastoOtworzyłby firmę (Netto)Nie dotyczy - nigdy nie otworzyłbym firmy w żadnym sektorzeSektor%
Cardiff83.58%16.42%Sprzedaż detaliczna10.45%
Londyn81.98%18.02%Zdrowie i dobre samopoczucie6.68%
Belfast80.00%20.00%Sprzedaż detaliczna10.91%
Glasgow78.85%21.15%Zdrowie i dobre samopoczucie9.62%
Leeds77.23%22.77%Opieka nad zwierzętami8.91%
Newcastle77.11%22.89%Żywność i napoje8.43%
Southampton77.08%22.92%Sprzedaż detaliczna8.33%
Manchester75.97%24.03%Sprzedaż detaliczna7.14%
Sheffield71.43%28.57%Żywność i napoje / Zdrowie i dobre samopoczucie7.94%
Edynburg70.49%29.51%Sprzedaż detaliczna11.48%

Na samym dole znajdują się miasta nadmorskie, Bristol i Liverpool. Ponad 40% respondentów w obu tych obszarach nie ma zamiaru zakładać własnej firmy. 

Czy założenie firmy staje się zbyt kosztowne?

bariery finansowe dla przedsiębiorczości

Prawie jedna trzecia respondentów naszego badania (30.7%) wymieniło związane z tym koszty jako główny powód uniemożliwiający lub wstrzymujący ich marzenia o przedsiębiorczości.

W zależności od branży, niektóre firmy będą ponosić wyższe koszty niż inne. Jednak początkowo wszystkie będą musiały ponieść takie same koszty. Koszty rozpoczęcia działalności, opłaty prawne i marketing są wymagane i niezbędne do uruchomienia firmy.

Prawie jedna czwarta osób uważa, że strach przed porażką jest największą barierą dla przedsiębiorczości (23.1%). Wysokie oczekiwania, niska pewność siebie, a może mieszanka tych dwóch czynników może budować rosnący obraz wątpliwości w czyjejś głowie. Gdy płótno staje się zbyt zatłoczone, nic dziwnego, że wielu obawia się, że ich przyszły biznes może się nie powieść.

Tuż za nim uplasował się klimat gospodarczy, będący trzecim największym czynnikiem powstrzymującym początkujących przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności (22.2%). Niestabilność po Brexicie, spotęgowana pandemią koronawirusa, pozostawiła klimat gospodarczy, w którym wiele osób wyraźnie obawia się rozpoczęcia nowego rozdziału.

Brak doświadczenia (20.2%) i brak wiedzy (16.4%) stanowiły dwie ostatnie bariery dla przedsiębiorczości. Jest to interesujące, ponieważ z drugiej strony wielu przedsiębiorców twierdzi, że cierpi z powodu syndrom oszusta z powodu postrzeganego braku wiedzy lub doświadczenia na nowym stanowisku. Jak mówi przysłowie, ciężka praca pokonuje talent, jeśli talent nie pracuje ciężko.

Największa bariera dla przedsiębiorczościOdsetek osób, które zgodziły się z tym stwierdzeniem (%)
Związany z tym koszt30.7%
Strach przed porażką23.1%
Klimat gospodarczy22.2%
Brak doświadczenia20.2%
Brak wiedzy16.4%

Wsparcie finansowe zachęciłoby więcej przedsiębiorców

Istnieje wiele rzeczy, które mogą ułatwić przedsiębiorczość. Niektórzy ludzie mają wiedzę specjalistyczną bez chleba, aby wesprzeć swój główny plan. Dla innych może być odwrotnie. Droga każdego człowieka do posiadania wymarzonego biznesu jest wyjątkowa.

przedsiębiorca

Zgodnie z trendem wykazanym w naszej ankiecie, większość osób (30%) uważają, że związane z tym koszty są największą barierą dla przedsiębiorczości, nie jest zaskakujące, że otrzymywanie zachęt pieniężnych zachęciłoby więcej osób do podjęcia skoku wiary.

41.8% respondentów wskazało wsparcie finansowe jako największy czynnik, który znacząco obniżyłby ich barierę dla przedsiębiorczości.

Ponadto, 60% uważają, że finansowanie i większa pomoc rządowa to największe bariery, które mogłyby urzeczywistnić ich marzenia o przedsiębiorczości.

Według naszej ankiety jedna trzecia osób uważa, że brak wiedzy i doświadczenia powstrzymuje ich przed zostaniem przedsiębiorcą. Jeden na pięciu (20%) uważa, że porady dotyczące tego, jak rozpocząć biznesplan, zwiększyłyby ich szanse na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

36% osób uważa, że zarówno porady dotyczące radzenia sobie z ryzykiem związanym z rozpoczęciem działalności gospodarczej, jak i większa wiedza na temat sektora biznesowego są ważnymi czynnikami, które zwiększyłyby prawdopodobieństwo rozpoczęcia kariery przedsiębiorcy.

Oto pięć najważniejszych odpowiedzi, o które zapytano naszych respondentów 'Co najbardziej pomogłoby ci pokonać wspomniane wcześniej bariery?:

OŚWIADCZENIE%
Wsparcie finansowe41.8%
Porady dotyczące tworzenia biznesplanu20.8%
Wsparcie i polityka rządu20.1%
Porady dotyczące radzenia sobie z ryzykiem związanym z rozpoczęciem nowej działalności gospodarczej19.3%
Większa wiedza na temat sektora biznesowego17.8%

Młodzi rodzice najczęściej zakładają ekologiczne firmy

Życie w ekologicznym świecie może być marzeniem dla niektórych, ale dla innych jest to kluczowy cel biznesowy. Czy wraz z rosnącą presją na istniejące firmy, aby wprowadzały i utrzymywały zielone wartości, wpływa to na podejście potencjalnych nowych właścicieli firm?

W przeważającej większości odpowiedź brzmi "tak". 81.3% osób uważa, że ważne jest, aby upewnić się, że ich firma jest firmą ekologiczną.

Jednak fascynujące jest to, że zgodnie z naszymi danymi, to nie pokolenie Z najbardziej dba o zrównoważony rozwój środowiska podczas zakładania firmy. Osoby w wieku 35-44 lat mają najsilniejsze zielone wartości, jeśli mają rozpocząć swój wymarzony biznes. Pokazują to następujące dane 88.8% twierdzących, że prowadzenie ekologicznego biznesu jest dla nich ważne w porównaniu z 81% osób w wieku 18-24 lat. 

Prawdopodobnie wiele osób w wieku 35-44 lat zostało niedawno rodzicami, co otworzyło im oczy na świat, w którym chcą wychowywać swoje dzieci.

Nic dziwnego, że osoby w wieku powyżej 55 lat kładą najmniejszy nacisk na zrównoważony rozwój środowiska. 25% ankietowanych lekceważy ekologiczne wartości swojej przyszłej działalności.

Przedział wiekowy:Odsetek (%) osób, które stwierdziły, że prowadzenie ekologicznego biznesu jest dla nich ważne:
18-2481.0%
25-3484.2%
35-4487.8%
45-5480.2%
55+75.7%

Pilnuj swoich spraw

Planujesz założyć własną firmę? Każdy, kto zakłada firmę, napotka wyjątkowe bariery, jednak to, jak je pokonasz, będzie tym, co Cię wyróżni.

Po pokonaniu barier na drodze do przedsiębiorczości, będziesz potrzebować oszałamiającego brandingu, który sprawi, że Twoja firma będzie nie do przeoczenia. Zapoznaj się z gamą produktów oferowanych przez Solopress aby stworzyć nieodparty druk i branding.