Wystawiaj się jak ekspert: 5 wskazówek dotyczących szytych na miarę stoisk targowych

W miarę rozwoju firmy, podejście do wystawiania się na targach musi rosnąć wraz z nią. Jeśli opuszczasz świat stołów kozłowych i schematów powłoki, to większe stoisko będzie wymagało od ciebie większego myślenia.

Rozmawialiśmy z ekspertem branżowym i projektantem stoisk targowych Andym Hickinbothamem na temat nowego zestawu zagadnień, z którymi należy się zmierzyć podczas tworzenia ekspozycji targowej na dużą skalę. Oto pięć wskazówek Andy'ego, jak zmienić swoje następne stoisko wystawiennicze w prawdziwy showstopper, wraz ze zdjęciami niektórych z jego ulubionych ekspozycji.

1. Wybierz jedną rzecz

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mówi się nam, aby wybrać ogólny motyw dla naszych stoisk targowych. Koncepcję, która ma informować o naszych treściach wizualnych, fizycznych i pisemnych. Andy zachęca klientów, aby poszli o krok dalej: wybrali jeden pomysł i pozwolili mu wpłynąć na cały projekt stoiska.

Wystawcy są często słusznie dumni z wielu aspektów, które składają się na ich działalność. Możesz pochwalić się zróżnicowanym asortymentem produktów lub wieloma USP. Pokusą jest wyrażenie każdej ostatniej rzeczy, którą mają dla ciebie. W rzeczywistości pominięcie czegoś może być bolesne, tak jakbyś sprzedawał się krótko.

Myśl jak odwiedzający, a nie wystawca

W tym momencie ważne jest, aby przestać myśleć jak wystawca i zacząć myśleć jak odwiedzający. Targi to atak na zmysły, bombardujący odwiedzających większą ilością informacji sensorycznych, niż są w stanie wchłonąć. Mózg staje się więc cenzorem, przyjmując tylko to, co postrzega jako wartościowe.

Pamięć jest jeszcze bardziej bezlitosnym edytorem. Zanim odwiedzający opuści parking, wiele informacji zostanie zapisanych w ciemnych zakamarkach pamięci. Materiały promocyjne na wynos mogą zwalczyć ten efekt, podobnie jak znacząca interakcja międzyludzka.

Tylko odważni przetrwają

Ale jeśli chodzi o projektowanie stoisk, nic nie przebije potęgi jednego wielkiego pomysłu. Jeśli uda ci się przetrwać w pamięci odwiedzających jako "ci ekologiczni faceci" lub "faceci z ogromnym modelem mrówki", osiągniesz ogromne osiągnięcie. Według Andy'ego:

Ludzie mówią o "potędze trzech", ale ja jestem wielkim zwolennikiem "potęgi jednego". Jeden silny pomysł, niezależnie od tego, czy jest to premiera, jakaś ważna wiadomość, czy pojedyncze oświadczenie wizualne, pokazuje pewność siebie i naturalnie zapada w pamięć.

Naiwnością jest oczekiwanie, że odwiedzający zabiorą ze sobą mnóstwo informacji. Prezentowanie wielu danych, od deklaracji misji, przez nowy wariant produktu, po najnowszy wynik Trustpilot, może zmylić przekaz. Zdezorientowany komunikat jest bardziej prawdopodobny do zapomnienia. Pozostań jednak odważny, a Twój prosty pomysł przetrwa w pamięci odwiedzających.

2. Wstrzymać się!

To się nazywa wystawa. Rozumiemy to. Chcesz pokazać wszystko na raz. To całkowicie naturalne, że chcemy stworzyć ekspozycję, która prezentuje wszystko jednym spojrzeniem, ale chcemy, aby odwiedzający zaangażowali się w nasze stoisko na głębszym poziomie. Aby to osiągnąć, Andy zaleca projekt, który wzbudza ciekawość i przyciąga odwiedzających.

Bloki konstrukcyjne

Jeśli odwiedzający poczuje, że zobaczył już wszystko, co chciał zobaczyć na Twoim stoisku, może przejść obok, nie poświęcając czasu na zwiedzanie. Andy ma kilka świetnych pomysłów, które zmuszają przechodniów do ponownego spojrzenia:

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale niektóre z najbardziej udanych stoisk, jakie widziałem, zawierały ściany blokujące widoczność. To świetna technika budowania napięcia i intrygi. Warto też umieścić w nich wizjery, które zachęcają odwiedzających do zajrzenia do środka.

Z zewnątrz

Nawet jeśli twoje stoisko znajduje się w rogu, prawdopodobnie będzie ono obserwowane z więcej niż jednego kierunku. Możesz wykorzystać te różne kąty podejścia, aby ograniczyć ich widoczność. Być może odwiedzający będzie musiał obejść stoisko dookoła, aby zobaczyć cały obraz lub przeczytać cały slogan. W tym momencie już wzbudziłeś ich zaangażowanie.

Możesz chcieć racjonować informacje jeszcze bardziej oszczędnie, z bardzo małą ilością informacji skierowanych na zewnątrz. Może to zachęcić odwiedzających do podejścia bliżej, zerknięcia i wejścia do środka.

Intrygujące, ale nie odstraszające

Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest stworzenie stoiska, które jest niedostępne. Musi istnieć "wejście" zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Wyraźny i przyjazny punkt wejścia jest kluczowy, aby odwiedzający czuli się komfortowo wchodząc do Twojej przestrzeni.

Rozważ linie wzroku i zaplanuj trasę odwiedzającego. Pozwoli ci to kontrolować ich podróż, umożliwiając rozwijanie historii we własnym tempie i przedłużając zaangażowanie. Zwiększy to szansę na wyczarowanie bardziej znaczącego i ostatecznie niezapomnianego doświadczenia. Andy ujął to następująco:

Ukrywając, a następnie ujawniając, tworzysz moment, w którym odwiedzający może poczuć strach, zaskoczenie, uniesienie, wstręt, empatię. Wywołując tego rodzaju reakcję, ponownie sprawiasz, że Twoje stoisko w bardziej naturalny sposób zapada w pamięć.

3. Kuszące warstwy, przyjemne wzory

Nasze umysły nieustannie próbują nadać rzeczom sens, szukając porządku w chaotycznym świecie. Dostrzeganie wzorców wydaje się być przyjemnym sposobem na uporządkowanie naszych myśli.

Jednocześnie uważa się, że nasza zdolność do postrzegania warstw fizycznych na różnych głębokościach w naszym polu widzenia wynika z Potrzeba naszych przodków do zlokalizowania wody. Jest to coś, czego najwyraźniej jesteśmy zaprogramowani, aby szukać dla naszego przetrwania.

Możesz wykorzystać te pierwotne pragnienia dzięki dobrze zaprojektowanemu stojakowi, który oferuje satysfakcjonującą złożoność dzięki warstwom i wzorom.

Korzystne ustalenia

Arena targowa może być właśnie takim chaotycznym środowiskiem, w którym pragniemy jakiejś zasady organizacji. Twoje stoisko może wykorzystać wzór, aby stać się latarnią porządku pośród wizualnego bałaganu. Z kolei odwiedzający poczują się przyciągnięci do Twojego projektu.

Wzory mogą stać się częścią ekspozycji graficznej, a nawet struktury stoiska. Wzór, który tworzy dyskretne komórki, takie jak plaster miodu, jest szczególnie wszechstronny. W druku może tworzyć elementy przytrzymujące dla obrazów i tekstu. Renderowany w trzech wymiarach może stać się półkami na produkty i artykuły promocyjne lub strukturą dzielącą przestrzeń.

Grubą warstwą

Warstwy mogą rozbijać płaskie panele i przyciągać wzrok poza ich powierzchnię. Gdy wystawcy mają do dyspozycji podobne stoiska, z których każde zajmuje tę samą powierzchnię, jest to świetna okazja, aby rozbić przestrzeń i wprowadzić punkt różnicy między tobą a twoimi sąsiadami.

Wykorzystanie tych warstw do wprowadzenia różnych treści, tekstur i nieprzezroczystości wprowadzi również poziom wyrafinowania, który pozytywnie odbije się na Twojej marce i zapewni zainteresowanie klientów. Andy powiedział nam:

Warstwy i wzory to połączenie sztuki z nauką. Nakładanie tekstu na obrazy lub treści AV na przezroczyste szkło tworzy warstwy, które są dla nas atrakcyjne. Wzory, czy to geometryczne, czy losowe, organizują przestrzeń i informacje w sposób, który doceniają nasze umysły.

4. Wysoki kontrast

Projektując stoisko, większość z nas myśli o wyborze dominującego przekazu, dominującego koloru, dominującego materiału. Podejście do tego procesu w ten sposób może oznaczać, że łatwo jest zaniedbać kontrast.

Kontrastujące kolory oczywiście przyciągają wzrok, ale istnieją też inne rodzaje kontrastów, które mogą być równie atrakcyjne. Kontrastujące tekstury, wykończenia, oświetlenie i style mogą tworzyć kontrapunkty w całej przestrzeni, które przyciągają uwagę odbiorców.

Dodatkowa tekstura

W pogoni za kontrastami tekstur Andy eksperymentował z origami, liśćmi, szkłem, drewnem, dywanami, materiałami sztucznymi i nie tylko. Powiedział nam:

Wielu wystawców ma tendencję do wybierania z tego samego ograniczonego zestawu materiałów, co prowadzi do wielu standardowych tekstur. Jeśli uda ci się wyłamać z tej konwencji, nawet jeśli będzie to tylko jeden element twojego stoiska, zaczniesz wprowadzać kontrast, zarówno w obrębie swojej ekspozycji, jak i z wystawcami wokół ciebie.

Niech świeci

Oświetlenie jest ważną częścią wielkoformatowego stoiska na zamówienie. Pomaga odwiedzającym w nawigacji, kieruje ich wzrok i zwraca uwagę na elementy, które naprawdę chcesz, aby zobaczyli. Możesz stworzyć kontrast, używając słabo oświetlonych obszarów zestawionych z jasnymi przestrzeniami, na przykład przechodząc przez ciemny tunel do dobrze oświetlonej białej przestrzeni.

Elementy wyświetlacza nie muszą być zasilane, aby tworzyć kontrastowe efekty świetlne. Lśniące, błyszczące powierzchnie odbijają światło wokół siebie, a nawet tworzą ruch, gdy odwiedzający przechodzą obok. Matowe, matowe powierzchnie mają cichą obecność, która wydaje się absorbować światło wokół nich. Jak mówi Andy, to kontrast między nimi przyciąga wzrok:

Kontrast szybko przyciąga uwagę. Jesteśmy zaprogramowani do wykrywania zmian w naszym otoczeniu. To sprawia, że jesteśmy wrażliwi na kontrast, niezależnie od tego, czy jest on jasny czy ciemny, szorstki czy gładki, a nawet ostry czy rozmyty.

Zderzenie kultur

Kontrasty wizualne i dotykowe mogą stymulować reakcję trzewną, ale możemy stymulować reakcję mózgową poprzez zderzenie stylów i kultur. Starożytna rzeźba obok neonu. Drukarka 3D na afgańskim dywanie. Według Andy'ego,

Spróbuj połączyć artyzm z techniką lub tradycję z radykalizmem. To fantastyczne narzędzie do wstrząśnięcia ludźmi poprzez obalenie ich oczekiwań

5. Spraw, by się uśmiechnęli!

O ile nie jest to branża, w której może się to wydawać niestosowne, często świetnym pomysłem jest wprowadzenie odrobiny zabawy i humoru do swojej ekspozycji.

Baw się proporcjami

Pomniejszony model to wypróbowany i przetestowany sposób na zaprezentowanie każdego projektu, który jest zbyt duży, aby przejść przez drzwi. Ale to o wiele więcej zabawy, gdy bierzemy małe obiekty i skalujemy je do absurdalnych proporcji. Według słów Andy'ego:

Jest po prostu coś w masywnej wersji małej rzeczy, która uderza nas tam, gdzie żyjemy. Duże korki, ołówki i słuchawki sprawiają, że na krótką chwilę wychodzimy z siebie, a radość z przebywania w pobliżu takich przedmiotów może sprawić, że odwiedzający zatrzymają się na tyle długo, by dokonać dużej zmiany.

Zaproś do interakcji

Pewnego rodzaju gra zawsze przyciągnie tych, którzy są gotowi na wyzwanie. Liczba odwiedzających i czas przebywania bez wątpienia wzrosną dzięki zorganizowaniu zabawnej aktywności. Możesz nawet połączyć to z nieproporcjonalnym pomysłem Andy'ego i stworzyć masywną wersję tradycyjnej gry planszowej.

Po latach niespełniania naszych fantazji science-fiction, światy sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości i robotyki są wreszcie wystarczająco imponujące, by zachwycić tłumy. Co więcej, technologie te zaczynają być dostępne dla wielu korporacji. Jeśli możesz, dlaczego nie zbadać tych obszarów, aby sformułować unikalny interaktywny element swojego stoiska?

Możliwość udostępniania

Zaletą dużego, humorystycznego, wizualnego oświadczenia jest to, że ludzie będą chcieli zdjęć, a te zdjęcia będą udostępniane. Im bardziej dziwaczne i zabawne, tym lepiej, po prostu upewnij się, że Twoje logo jest w kadrze, gdy zdjęcie pojawi się na Instagramie. Andy ma doświadczenie z pierwszej ręki:

Kiedy stworzyliśmy gigantyczny słoik dżemu dla English Jam Company, było to centrum selfie. Odwiedzający nie mogli się nacieszyć, a w sieci pojawiły się niezliczone zdjęcia słoika!

Bezczelne jedzenie na wynos

Mamy więc pięć doskonałych pomysłów, o których należy pamiętać, gdy wykonujemy skok do dużych, odważnych stoisk na zamówienie. Nawet jeśli nie weźmiemy pod uwagę wszystkich pięciu, przez wszystkie wskazówki Andy'ego przewija się duch, który możemy zabrać ze sobą. Jest to nieco psotny duch, który polega na wprowadzaniu czegoś niestosownego, obalaniu oczekiwań, ukrywaniu, podglądaniu, szokowaniu i żartowaniu. Mamy nadzieję, że wyjątkowa perspektywa Andy'ego zainspiruje Cię tak samo jak nas. Głównie dlatego, że targi byłyby o wiele bardziej zabawne z większą liczbą stoisk takich jak jego.