Wystawiaj się jak ekspert: tworzenie stoiska targowego i strategii

W ciągu ostatniego roku wyśledziliśmy i rozmawialiśmy z ekspertami z różnych obszarów sfery wystawienniczej. Kiedy nadszedł czas The Print Show 2023, nadszedł czas, abyśmy wprowadzili w życie to, czego się nauczyliśmy. Połączyliśmy doświadczenia z poprzednich lat z najlepszymi wskazówkami ekspertów branżowych i wdrożyliśmy je dla siebie.

Szef marketingu Solopress, Glen Eckett, nadzorował nasze stoisko wystawiennicze i strategię na tegorocznych targach. Po niesamowitych trzech dniach wypełnionych kawą i rozmowami z nowymi i obecnymi klientami, postawiliśmy Glena na miejscu, aby wskazać, co sprawiło, że nasz czas na targach był wyjątkowy. The Print Show 2023 tak udany.

Jak wyglądał proces planowania wystawy i z jakim wyprzedzeniem go rozpoczęliście?

The Print Show 2022 było pierwszym stoiskiem, za którego organizację byłem odpowiedzialny. Ponieważ targi w 2021 roku jeszcze się nie odbyły, miałem ponad rok na zaplanowanie naszego stoiska. Mając to doświadczenie na swoim koncie, tegoroczne zajęło mi mniej czasu i zacząłem je planować w styczniu. To trochę przesada, ale lubię czuć się zorganizowany. Moim osobistym sposobem na radzenie sobie z targami jest upewnienie się, że zawsze mam nad nimi kontrolę!

Planowanie wystawy

Jakie obawy miałeś na uwadze, podchodząc do projektu stoiska wystawienniczego na The Print Show 2023?

Zeszłoroczne stoisko odniosło taki sukces, że zdecydowaliśmy się ponownie skorzystać z usług tej samej agencji.

Moje główne pytanie brzmiało: jak odświeżyć nasze stoisko targowe? Musiałem dowiedzieć się, co chcemy zaprezentować i jaki będzie nasz haczyk. W zeszłym roku zaoferowaliśmy nagrodę konkursową w wysokości 5000 funtów, która została zaprojektowana tak, aby przemawiać do klientów docelowych, a nie do innych uczestników.

W tym roku postanowiliśmy zaprosić baristów, aby zaoferowali darmową kawę. Zabawnym akcentem było to, że pianka do kawy mogła być wydrukowana z obrazami dostarczonymi z telefonów uczestników lub z ich zdjęć.

Następnie zaangażowałem naszych grafików w zaprojektowanie naszego stoiska wystawienniczego i lady kawowej, aby ci dwaj dostawcy stworzyli spójny wygląd, co udało im się fachowo osiągnąć.

Jakie były Twoje cele i ambicje związane z The Print Show 2023?

W zeszłym roku nie miałem pojęcia, z jaką reakcją się spotkamy. W przeszłości nie byliśmy znani jako drukarnia branżowa. Jednak na targach Print Show 2022 stało się dla mnie jasne, że należymy do tego grona i staliśmy się zaufanym partnerem handlowym dzięki zmianom, które firma wprowadziła, aby lepiej służyć tym klientom.

Byliśmy potencjalnym dostawcą dla wielu firm, które wzięły udział w zeszłorocznych targach, ale wciąż słyszeliśmy od nich, że Solopress potrzebuje interfejsu API do drukowania, aby ułatwić integrację. Opierając się na tych opiniach, spędziliśmy ostatnie 12 miesięcy pracując nad Soloflonasze nowe API, które zaprezentowaliśmy na targach i w prasie branżowej poprzedzającej targi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Solopress (@solopress)

Chcieliśmy połączyć nasze wysiłki na targach Print Show z pracą włożoną w tegoroczne kampanie w prasie branżowej. Moim celem było, aby każdy, kto korzysta z API druku, był świadomy naszych usług. Upewnienie się, że w tej niszy jest bardzo niewielu, którzy nie wiedzą, że Solopress dołączył do imprezy.

W rzeczywistości, przybywając późno, byliśmy w stanie stworzyć rozwiązanie, które przezwycięża niedociągnięcia podobnych interfejsów API już dostępnych na rynku. To byli właściwi klienci we właściwym środowisku.

Jakie doświadczenia z poprzedniej wystawy mogłeś wykorzystać w tym roku?

Zeszłoroczny Print Show był pierwszą wystawą, podczas której wziąłem na siebie wyłączną odpowiedzialność za planowanie, więc przyniosło mi to wiele nowych obaw, które musiałem przezwyciężyć. Jednak ten rok był bardziej zrelaksowany, ponieważ było mniej niewiadomych.

Wiele elementów logistycznych było takich samych, więc proces był łatwy do zapamiętania. W tym roku udało mi się zmniejszyć liczbę zmiennych.

Jak już wspomnieliśmy, w zeszłym roku naszym haczykiem był konkurs, w którym można było wygrać druk o wartości 5000 funtów. W tym roku skupiliśmy się na Soloflo. Zachęcaliśmy ludzi do przyjścia na nasze stoisko z naszymi darmowymi kawami, z nagrodą konkursową o wartości 500 funtów dla klientów dzielących się zdjęciem swojej wydrukowanej kawy na LinkedIn. Celem było, aby osoby, które wzięły udział w konkursie, rozpowszechniły informacje o Soloflo w swojej sieci, rozszerzając zasięg poza osoby, które uczestniczyły w targach.

Coś, co przykuło moją uwagę w zeszłym roku, to fakt, że w dniu ustawiania stoiska wystawienniczego każdy musiał nosić kamizelkę odblaskową, której ja nie miałem! Widziałem wiele osób popełniających ten sam błąd w tym roku, gdy czekałem na wejście do hali, więc jest to zdecydowanie coś, co nie wydaje się być tak dobrze znane, jak powinno.

W zeszłym roku na naszym stoisku stacjonowały ogromne flagi promujące nasz konkurs. Pod względem projektu były idealne. Jednak szybko zdałem sobie sprawę, że nie ma łatwego sposobu na napełnienie podstaw wodą, więc musiałem odbyć dziesiątki podróży tam iz powrotem z małą butelką wody, co było dalekie od ideału!

Czego nauczyłeś się dzięki współpracy z firmami zewnętrznymi, takimi jak Human Built i Aroma Baristas przy wystawie?

Podczas pracy z osobami trzecimi przy czymś takim jak wystawa, komunikacja jest kluczowa. Należy pamiętać, że firmy te pracują nad takimi wystawami przez cały czas, przez cały rok, wiele razy w tygodniu.

Ważne jest, aby przekazać dokładnie to, czego od nich potrzebujesz i upewnić się, że wszystko jest w zasięgu ręki. Moja rada brzmi: zawsze zadawaj pytania. Nie pozostawiaj sobie żadnych wątpliwości, ich ogromne doświadczenie oznacza, że prawie zawsze będą znać odpowiedź.

Nasze stoisko targowe zostało zbudowane przez agencję, Zbudowany przez człowiekai mieliśmy inną firmę, Aroma Baristas, serwując kawę. Musieliśmy zorganizować elektryczność i kabel sieciowy do ekspresu do kawy, o czym nie miałem pojęcia, ale na szczęście Human Built był w stanie to dla nas zorganizować. Dzięki komunikacji z obiema firmami w jasny i terminowy sposób oznaczało to, że mogłem zostawić tę potencjalną skórkę od banana profesjonalistom, co uspokoiło mój umysł.

Aroma Baristas

Jak przebiegło wydarzenie i co, jeśli cokolwiek, zrobiłbyś inaczej?

Pokaz był dla nas dużym sukcesem, a kawa okazała się niezwykle popularna.

Zaprojektowaliśmy nasze stoisko tak, aby zawierało ogromne napisy reklamujące naszą darmową kawę i konkurs 500 funtów za naszymi baristami. Mimo to zauważyliśmy, że na początku ludzie nie byli zachęcani do angażowania się w nasze stoisko.

W odpowiedzi postanowiliśmy zmienić naszą taktykę i przyjąć bardziej proaktywne podejście. Zaczęliśmy wychodzić i pytać ludzi, czy chcą darmową kawę, co zdawało się przełamywać barierę. Myślę, że w nas wszystkich tkwi uprzejmy element brytyjskości, który sprawia, że wiele osób czeka, aż ktoś ich zapyta!

Nosiliśmy markowe koszulki z fraząZapytaj mnie o nasze nowe API' i myślę, że dzięki temu byliśmy o wiele bardziej widoczni podczas chodzenia po wystawie.

Odzież wystawowa

Po raz kolejny przyniosłem o wiele za dużo materiałów marketingowych. Zwykle mam podejście, że wolę mieć za dużo niż za mało, ale to nigdy nie wydaje się dobrym pomysłem pod koniec pokazu, kiedy trzeba wszystko spakować! Chciałbym powiedzieć, że nauczę się tej lekcji na przyszłych pokazach, ale prawdopodobnie tego nie zrobię!

Jaka była dynamika zespołu i jak ważne jest uwzględnienie osobowości, aby zebrać odpowiedni zespół?

Spośród ośmiu osób, które zabraliśmy na targi, cztery z nich reprezentowały Solopress na targach po raz pierwszy. Mieszanka doświadczonych członków zespołu i nowicjuszy sprawdziła się dobrze, tworząc mieszankę świeżych i znajomych twarzy.

Nie możesz być bierny na tych pokazach, musisz stale rozmawiać i angażować się w kontakt z ludźmi - jak dowiedzieliśmy się z oznakowania darmowej kawy. Najlepiej jest zabrać ze sobą współpracowników, którzy czują się komfortowo z takim podejściem, a także mają dogłębną wiedzę na tematy, które będziesz omawiać.

Upewniliśmy się, że wszyscy, których zabraliśmy w tym roku, dobrze zrozumieli usługi, o których będziemy mówić, takie jak Soloflo.

Oznaczało to zabranie dobrze wyważonego zespołu, który obejmował przedstawicieli sprzedaży, rozwoju oprogramowania, marketingu, a nawet naszego dyrektora zarządzającego. Mając tak silny zespół na naszym stoisku, wiedzieliśmy, że nie ma rozmowy, z którą nie moglibyśmy sobie poradzić.

To mogą być długie trzy dni, więc ważne jest, aby utrzymać motywację całego zespołu. Jednym ze sposobów było wspólne wyjście na wieczorny posiłek. Podczas takiego wydarzenia buduje się prawdziwe poczucie koleżeństwa, ponieważ wszyscy mają wspólne doświadczenie.

Z czego wynika tegoroczny sukces?

Wszystko sprowadza się do posiadania czegoś interesującego do omówienia. W tym roku mieliśmy jasny cel, jakim było rozpowszechnienie informacji o Soloflo, co dało nam skupienie i ułatwiło podejmowanie decyzji.

Widziałem Aroma Baristas na innym wydarzeniu, w którym uczestniczyłem na początku tego roku. Naprawdę zrobili na mnie wrażenie, więc wziąłem ich Wizytówka i wysłałem do nich e-mail tego samego dnia. Po rozmowie z nimi dowiedziałem się, że mogą również dostarczać kawy z nadrukiem, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że będą z nami na The Print Show.

Doświadczenie jest bardzo ważne. Mogę śmiało powiedzieć, że gdyby nie wnioski wyciągnięte z zeszłorocznej edycji, tym razem nie odnieślibyśmy takiego sukcesu.

Czego nauczyłeś się w zeszłym roku, co mogłeś zastosować w tegorocznym programie?

Kluczową rzeczą, której nauczyliśmy się podczas ostatniego pokazu, była potrzeba stworzenia własnego API, co skierowało nas na drogę do jego zbudowania, a następnie promowania go podczas tegorocznego pokazu.

Skupiliśmy się również na promowaniu naszej obecności na targach na większej liczbie platform. Tym razem postawiliśmy na większą interakcję w mediach społecznościowych, szczególnie poprzez naszą konkurencję na LinkedIn. Sprowadzenie naszego fotografa i kamerzysty na targi, aby uchwycić pokaz za pomocą zdjęć i filmów, zapewniło nam profesjonalną jakość treści, których potrzebowaliśmy.

Drugiego dnia nasza strategia w mediach społecznościowych przynosiła efekty. Ludzie słyszeli o naszych drukowanych kawach i przychodzili na nasze stoisko, aby je kupić i porozmawiać o druku i oczywiście o Soloflo.

W jaki sposób zamierzasz wdrożyć wnioski wyciągnięte z tegorocznych targów?

W przyszłym roku chciałbym wziąć podobną mieszankę członków zespołu z całej firmy. Ważne jest, aby promować coś, czego ludzie naprawdę chcą, tak jak nasze API w tym roku.

Jestem przekonany, że nasze kawy z nadrukiem wywarły w tym roku większe wrażenie niż nasze torby z gadżetami na poprzednich targach.

Wiem jednak, że nie możemy pojawić się w przyszłym roku z tym samym stoiskiem sprzedającym kawę, ponieważ nie będzie to miało takiego samego efektu. Zapewnienie uczestnikom czegoś angażującego i pożądanego ponownie będzie moim ogromnym celem.

Jaka była najlepsza rada, jaką otrzymałeś w trakcie przygotowań do tej wystawy i skąd ona pochodzi?

Coś, co naprawdę pomogło w przygotowaniach do tegorocznego pokazu, to uczestnictwo w Your Business Expo w Milton Keynes w czerwcu. Rozmawialiśmy tam z wieloma wystawcami i uczestnikami o tym, co decyduje o sukcesie stoiska targowego.

Wszystkie spostrzeżenia, które zebraliśmy z nagranych wywiadów były przydatne, ale pytanie, które uznałem za szczególnie pomocne, brzmiało: "w jaki sposób wystawcy powinni kontaktować się z zainteresowanymi uczestnikami po targach i jak szybko po nich?".

Steve Lloyd z Mistrzostwo wystawy mówił o "prawie malejącego zdumienia", odnosząc się do faktu, że ludzie są mniej zainteresowani tym, o czym masz do powiedzenia, im dłużej zostawiasz to po pierwszym spotkaniu. To szczególnie do mnie przemówiło i utwierdziło mnie w przekonaniu, że cała nasza ciężka praca poszłaby na marne, gdybyśmy nie kontynuowali naszych leadów szybko po pokazie, co też uczyniliśmy.

Gdybym miał udzielić sobie rady, to byłoby to, aby być tak zorganizowanym, jak to tylko możliwe. Wydarzenie tej wielkości może być dla mnie stresujące, zwłaszcza że moje doświadczenie związane jest z marketingiem cyfrowym, a nie marketingiem marki. Jednak zmuszenie się do bycia wysoce zorganizowanym sprawiło, że całe wydarzenie było łatwiejsze do zniesienia.

 

Potrzebujesz pomocy przy stoisku targowym?

Czy potrzebujesz czegoś więcej niż słów mądrości Glena, aby poprowadzić cię przez nadchodzącą wystawę? Zapoznaj się z naszą Zakres druku wystawowego i konferencyjnego aby znaleźć brakujący element układanki, który sprawi, że wydarzenie zakończy się sukcesem.