Psychologia stojąca za logo świata

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre kolory są synonimami logo określonych marek na świecie? Dlaczego natychmiast rozpoznajemy żółte łuki, które znalazły się w ponad 60% krajów na całym świecie? To wszystko ma związek z psychologią. 

Aby dowiedzieć się więcej, nasz zespół badawczy pod adresem Solopress przeanalizował setki najbardziej znanych logo marek na świecie, aby ujawnić najpopularniejsze kolory w największych branżach i psychologię stojącą za ich użyciem.

Nasze nowe badanie ujawnia siłę psychologii kolorów, które kolory dominują w najlepiej prosperujących markach w branży spożywczej, napojów, finansów, technologii i mody, w połączeniu z przeglądem marek odnoszących największe sukcesy wszechczasów. 

Rozmawialiśmy również z ekspertem neuromarketingu, Katie Hart, która prowadzi nas przez moc koloru, opisując, w jaki sposób ta psychologia wpływa na nasze decyzje zakupowe.

Psychologia kolorów wyjaśniona przez eksperta neuromarketingu

Psychologia kolorów bada, w jaki sposób różne kolory wpływają na ludzi, od ich nastrojów po działania. Jej wpływ można zaobserwować w projektowaniu budynków i tworzeniu logo różnych marek. Psychologia kolorów odgrywa zatem znaczącą rolę w sposobie, w jaki komunikujemy się i wpływamy na ludzi wokół nas.

Katie Hart mówi nam: "Rozwój neuronauki odkrył, że kolor wpływa na nas podświadomie, co oznacza, że nie zdajemy sobie sprawy z jego mocy.

"Różne długości fal świetlnych przekazują potężne wiadomości w naszym mózgu, nad którymi nie mamy kontroli. W tym właśnie tkwi prawdziwa moc koloru".

Zapytaliśmy również Hart, jak psychologia kolorów wpływa na nasze decyzje zakupowe. Powiedziała nam, że kolory logo marki wpływają na nasze decyzje zakupowe na trzy sposoby:

  • Poprzez naszą podświadomość
  • Poprzez psychologię kolorów
  • Z naszej ewolucyjnej przeszłości

Dlaczego nasze ulubione franczyzy fast-food zawsze używają czerwonego brandingu?  

Czy wiesz, że kolor czerwony może dodać nam energii i zmotywować do działania? A czy wiesz, że niebieski może nas uspokoić, a nawet obniżyć tętno? 

Niezależnie od tego, czy tworzysz logo swojej marki od podstaw, czy też chcesz odświeżyć swój obecny styl, uwzględnienie tych niezbędnych danych i analiz ekspertów pomoże Ci pokazać swoje prawdziwe oblicze.

Światowe logo fast foodów

Czerwony lub różowy dominuje w jedzeniu i piciu

Ulubiony kolor fast-foodów króluje bezsprzecznie w branży spożywczej i napojów. Dzieje się tak, ponieważ czerwony lub różowy zajmuje 41% w przemyśle spożywczym i 29% w przemyśle napojów.

Katie Hart komentuje: "Kolory o dłuższych falach, takie jak czerwony, mają stymulujący wpływ na odbiorców. Pobudzają nas i skłaniają do działania. Na niektórych poziomach czerwone kolory zwiększają nasz apetyt, tętno, a nawet ciśnienie krwi, sprawiając, że działamy szybciej, jesteśmy bardziej impulsywni i potencjalnie jemy więcej.

"Czy widzisz, dlaczego ten kolor jest tak popularny w przemyśle spożywczym i napojów, zwłaszcza w sieciach fast food?".

Blue konsekwentnie plasuje się w jednej czwartej najlepiej prosperujących logo marek na świecie, z 27% w branży spożywczej i 24% w sferze napojów.

Fioletowy jest jednogłośnie najgorszym kolorem logo marki w obu branżach. Jeśli wchodzisz w obszar żywności lub napojów i tworzysz swoje logo, powinieneś trzymać się z daleka od fioletu!

Nawet gdy świat wdraża bardziej ekologiczne inicjatywy i wybory środowiskowe, zielone logo jeszcze nie zawładnęły przemysłem spożywczym i napojów. Ten przyjazny dla środowiska kolor ma średnio 12,5% w obu sektorach.

Dlaczego finanse są niebieskie na twarzy?

Nasze badania wykazały, że niebieski jest wiodącym kolorem logo marki w branży finansowej - 31% firm decyduje się na niebieskie odcienie w swoich logo. Niebieski wyprzedza czerwony, który 28% marek finansowych decyduje się stosować w swoich paletach kolorów logo.

Być może jest to błogosławieństwo w przebraniu dla pracowników finansowych, że czerwony nie jest dominującym kolorem w branży, która i tak już jest środowiskiem o wysokim ciśnieniu krwi. 

Bank Barclays

dodała Katie Hart: "Kolory o krótszej długości fali, takie jak niebieski, mają przeciwny efekt do czerwonego. Uspokajają nas i zmniejszają nasze impulsywne tendencje, obniżając również tętno. 

"Te poczucie bezpieczeństwa, stabilności i niezawodności może być powodem, dla którego kolory te tak dobrze sprawdzają się w sektorach technologii i finansów. W naszej ewolucyjnej przeszłości błękit kojarzył się z dużymi źródłami wody i czystym niebem. Zwykle sprzyjają one naszemu odprężeniu, zapewnieniu i poczuciu bezpieczeństwa".

Co sprawiło, że branża technologiczna stała się czarno-niebieska?

Z łączną wartością około $5,2 biliona w 2021 roku, można powiedzieć, że branża technologiczna jako całość nie jest poobijana i posiniaczona. Jednak niebieski i czarny dominują w branży, kontrolując 53% wszystkich najlepiej prosperujących logo marek na świecie. 

Niebieski to popularny wybór dla wielu platform mediów społecznościowych. Jest twarzą Facebooka, LinkedIn, Twittera, Skype'a i Telegrama i jest noszony przez 30% najlepiej prosperujących firm technologicznych.

Facebook Twitter LinkedIn

Katie Hart dodała: "Co ciekawe, kolor niebieski jest obecnie często kojarzony z komunikacją, co może wynikać z poczucia bezpieczeństwa.

"W rzeczywistości Google zmieniło specyficzny odcień niebieskiego, którego używają dla swoich linków, gdy pojawia się wyszukiwanie, na bardziej "czerwonawy" niebieski. Czy zauważyłeś, że to się zmieniło? Nie? Cóż, przypisują tę zmianę jako przyczyniającą się do dodatkowych $200m przychodów z reklam rocznie. Rocznie! A większość ludzi nawet świadomie nie zauważyła, że to się zmieniło".

Czarny dominuje 44% logo w branży modowej

Od projektantów couture po tanie ubrania, czerń pozostaje stałym elementem. Calvin Klein, Dior i Boss stawiają na czerń. Na bardziej przystępnym cenowo końcu spektrum, czarny motyw jest kontynuowany przez takie marki jak Next, New Look i River Island.

Gdy spojrzeć na ulicę, wiele marek modowych zachowuje prostotę, z czernią wspierającą 44% najlepiej działające logo marki modowej na świecie. 

Logotypy marek modowych

powiedziała Katie Hart: "Czarny sugeruje siłę, dominację, władzę i tajemniczość, które są pożądane w markach o wysokiej wartości.

"Jednak ważne jest również, aby rozważyć je w kontekście, ponieważ w przypadku marki modowej użycie czerni oznacza, że tożsamość marki może być z powodzeniem wykorzystana w dowolnej palecie kolorów, która jest modna w danym sezonie. Jest to niewątpliwie znacząca zaleta dla każdego, kto szuka długowieczności w branży modowej!"

Niebieski to najbardziej udany kolor logo marki wszechczasów

Nasze badanie wykazało, że 31% najlepiej prosperujących marek wszechczasów ma niebieskie logo. Niebieski może być konsekwentnie postrzegany jako popularny wybór w każdej z branż żywności, napojów, finansów, technologii i mody. 

Podobnie, kolor czerwony plasuje się wysoko wśród najlepszych logo. Zarówno odcienie niebieskiego, jak i czerwonego stanowią 55% udziału w najlepszych logo marek, które widzimy na co dzień.

Kolory, które pojawiają się w logo marek odnoszących największe sukcesy wszechczasów:

Kolor  Procent 
Niebieski 31%
Czerwony/różowy 24%
Czarny 15%
Żółty 12%
Pomarańczowy 7%
Zielony 6%
Szary 4%
Fioletowy 2%

 

To ciekawe, że dwa najskuteczniejsze kolory wywołują w nas tak różne reakcje. Uspokajający efekt koloru niebieskiego, który może obniżyć nasze tętno, kontrastuje ze zdolnością koloru czerwonego do napędzania nas do działania, jednocześnie zwiększając nasze tętno i ciśnienie krwi.

Katie Hart dodała: "Im bardziej stajemy się świadomi wpływu koloru na nasze nastroje i zachowania, tym bardziej możemy zacząć rozumieć sukcesy marek takich jak te. 

"Czerwienie, pomarańcze i żółcie są od wielu lat wykorzystywane do przyciągania uwagi i wyróżniania się z otoczenia. Na przykład, spójrz na znaki drogowe na całym świecie!

"Dlatego przy tworzeniu marki naturalne jest wykorzystanie kolorów, które sprawią, że będziemy widoczni i odróżnią nas od konkurencji. Te kolory marki są zwykle kojarzone z odważnymi, młodzieńczymi, a nawet nieco destrukcyjnymi". 

Nasza podświadomość

Katie Hart powiedział: "Otrzymujemy ogromne ilości informacji z naszych zmysłów, a tylko część z nich stanowi nasz świadomy próg. Dlatego kolory, które naturalnie przyciągają naszą podświadomą uwagę, są zauważane bardziej niż inne. 

"Większość z nich jest nieznana konsumentom, więc myślimy, że dokonujemy wyborów w oparciu o świadome preferencje kolorystyczne, ale w rzeczywistości działa o wiele więcej czynników".  

Wiele marek wykorzystuje moc psychologii kolorów

Katie Hart powiedziała: "Marki, które dopasowują swoje kolory do kluczowych stanów emocjonalnych, które chcą wywołać, wykorzystują moc percepcji kolorów na swoją korzyść. 

"Doświadczenie postrzegania koloru może zmienić nasz stan fizjologiczny, nastrój i prawdopodobieństwo działania, wpływając tym samym na nasze decyzje zakupowe". 

Psychologia kolorów i nasza ewolucyjna przeszłość

Katie Hart powiedziała: "Różne długości fal kolorów są odbierane przez różne części siatkówki, które z kolei wysyłają różne wiadomości do mózgu. 

"Komunikaty te wyzwalają automatyczne reakcje fizjologiczne w naszych systemach. Mogło to mieć ewolucyjne korzyści dla przetrwania, które mogą nadal wpływać na nasze działania w dzisiejszych czasach".

Pokazując swoje prawdziwe oblicze

Kolor wpływa na nasze życie w sposób, nad którym nie mamy kontroli. Nasza podświadomość filtruje światło w sposób, którego wciąż w pełni nie rozumiemy!

Przyjrzyj się markom, od których regularnie kupujesz. Czy potrzebujesz przyspieszonego bicia serca, aby zmotywować się do działania? A może wolisz spokojniejszą przestrzeń, w której rzadziej kupujesz impulsywnie? 

Jeśli chcesz wykorzystać te informacje i przekształcić swój branding w drukowane arcydzieło, nie szukaj dalej niż SolopressNajbardziej zaufana drukarnia w Wielkiej Brytanii!