Brytyjskie firmy z optymizmem zmierzają do 2022 r.

Podobnie jak wiele innych firm, Solopress wkracza w 2022 rok z ostrożnym optymizmem. Wszyscy mamy już za sobą kilka lat doświadczeń związanych z pandemią, a grunt, na którym stoimy, zaczyna wydawać się nieco solidniejszy. Dzięki sprawdzonym planom i ekscytującemu harmonogramowi nowych strategii i produktów, przyszłość wygląda o wiele pewniej.

Mając to na uwadze, byliśmy ciekawi, jak ostatnie wydarzenia wpłynęły na naszych klientów B2B i partnerów biznesowych oraz jakie czynniki wpłynęły na ich plany na 2022 rok. Postanowiliśmy dotrzeć do nich z ankietą obejmującą takie aspekty, jak rekrutacja, praktyki pracy, marketing i ich plany rozwoju. Oprócz zaspokojenia naszej własnej ciekawości, wiedzieliśmy, że dane dostarczą interesujących spostrzeżeń naszym klientom biznesowym.

Wyniki były zachęcające, a firmy różnej wielkości wkroczyły w 2022 rok z optymistycznym nastawieniem. Nasze fascynujące odkrycia podważyły również niektóre powszechne wyobrażenia o stłumionej rekrutacji, wydajności i działaniach marketingowych. Oto kilka godnych uwagi najważniejszych danych.

Rekrutacja i praktyki pracy

Popularne wydaje się twierdzenie, że rekrutacja jest obecnie prawie niemożliwa. Jednakże, podczas gdy 40% naszych respondentów uważają, że rekrutacja jest obecnie większym wyzwaniem niż przed pandemią, solidne 60% uważa ją za łatwiejszą lub taką samą.

Kiedy zapytaliśmy o metody stosowane przez pracodawców w celu przyciągnięcia nowych pracowników, zauważyliśmy wyraźnie silny wynik dla "elastycznej pracy". Powszechne zmiany w praktykach pracy podczas pandemii nauczyły pracodawców, że można zaoferować znacznie większą elastyczność bez uszczerbku dla produktywności. Dodatkową zaletą jest to, że elastyczne praktyki pracy są świetnym sposobem na przyciągnięcie kandydatów do pracy.
Oferując pracę zdalną, rekruterzy mogą zarzucić sieć na znacznie większy obszar geograficzny. Oszałamiające 90% naszych respondentów wprowadziło pracę zdalną podczas pandemii, a 77% z nich uważa, że przyniosło to korzyści całej ich firmie.

Podczas gdy praca zdalna odniosła zaskakujący sukces dzięki korzyściom związanym z elastycznością i rekrutacją, większość firm, z którymi rozmawialiśmy, z radością powitała współpracowników z powrotem w biurze.

Kiedy zapytaliśmy o to, jak powrót do pracy wpłynął na morale i kreatywność, otrzymaliśmy pozytywne, choć nieco mieszane odpowiedzi. Kolejnym krokiem dla pracodawców może być ocena, gdzie praca zdalna okazała się sukcesem i gdzie uzyskano korzyści z powrotu do wspólnych miejsc pracy. Dobrą wiadomością jest to, że wiele firm jest teraz w stanie znaleźć idealną równowagę między pracą w domu i na miejscu.

Zapotrzebowanie klientów

Oczywiście wydarzenia ostatnich dwóch lat miały szeroki wpływ na wyniki przedsiębiorstw w wielu sektorach. Z przyjemnością stwierdziliśmy jednak, że lwia część respondentów naszego badania była optymistycznie nastawiona do przyszłości.

Nie było zaskoczeniem usłyszeć, że popyt został stłumiony podczas pandemii.

Na szczęście ponad połowa ankietowanych firm zgłosiła ożywienie po zniesieniu ograniczeń.

Poza powrotem do zdrowia, 59% dostrzegło możliwość dalszego rozwoju swojej działalności po pandemii.

Możliwości i innowacje

To zły wiatr, który nie wieje dobrze, a dla dynamicznych firm wyzwania związane z pandemią przyniosły możliwości adaptacji i dywersyfikacji. 81% zapytanych przez nas firm uznało, że pandemia skłoniła je do wykorzystania nowych możliwości.

69% czuło nawet, że ostatnie wydarzenia popchnęły ich do jeszcze większej innowacyjności.
Marketing

Wraz z rosnącym popytem i rozkwitem innowacji, firmy muszą utrzymywać kanały, za pośrednictwem których komunikują się ze swoimi odbiorcami. W rzeczywistości 74% naszych respondentów przewiduje wzrost aktywności marketingowej w nadchodzącym roku.

Zachęcił nas fakt, że 79% ankietowanych stwierdziło, że obecnie biorą pod uwagę zrównoważony rozwój podczas analizowania swoich działań marketingowych.

Jeszcze bardziej zachęcające jest to, że 87% planuje nadać jeszcze większy priorytet zrównoważonemu rozwojowi w przyszłości.

 

Przyszłe ambicje

W obliczu wciąż trwającej globalnej recesji wywołanej pandemią, firmom można wybaczyć przyjęcie pozycji defensywnej. Zachęcające jest zatem stwierdzenie, że 81% firm w naszym badaniu ma ambicje ekspansji.

A kiedy zapytano ich, jakie są ich postanowienia noworoczne, nasza kohorta udowodniła, że jest życzliwą i troskliwą grupą, stawiając dobre samopoczucie pracowników na pierwszym miejscu!

Jest więc wiele powodów do radości, gdy wkraczamy w 2022 rok. Zapowiada się obiecujący rok dla pracowników, którzy są zabiegani przez rekruterów, wyposażeni w elastyczne godziny pracy i korzystne warunki pracy. A dla pracodawców zapowiada się ambitny rok wypełniony ożywionym popytem, ożywionymi działaniami marketingowymi i odnowionymi aspiracjami do wzrostu.