Historie klientów: Andy's Man Club

Solopress po raz pierwszy zetknął się z Andy's Man Club dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu w Southend United Football Club. Kiedy mieliśmy okazję pracować bezpośrednio z Darrenem Smithem z Andy's Man Club, chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tej szybko rozwijającej się organizacji charytatywnej zajmującej się zdrowiem psychicznym, dzięki której mężczyźni rozmawiają ze sobą w miejscach w całym kraju.

Historia Andy's Man Club zaczyna się w smutnym miejscu, ale ostatecznie pokazuje niesamowite rzeczy, które można osiągnąć, gdy ludzie łączą się, aby sobie pomagać.

 

Kim jest Andy?

Andy Roberts był popularnym młodym mężczyzną z Halifax, opisywanym przez tych, którzy go znali, jako towarzyska, żywiołowa osobowość i troskliwy ojciec. W kwietniu 2016 roku Andy odebrał sobie życie w wieku zaledwie 23 lat.

Wpływ tragedii był głęboko szokujący dla jego rodziny i przyjaciół, z którymi Andy omawiał plany na przyszłość aż do dnia przed śmiercią.

Starając się poskładać w całość to, co się stało, bliscy Andy'ego byli uderzeni brakiem znaków ostrzegawczych. Było to dla nich jak grom z jasnego nieba, ale najwyraźniej Andy musiał cierpieć w ciszy przez jakiś czas.

Nie mogli oprzeć się wrażeniu, że gdyby Andy był w stanie porozmawiać o swoich uczuciach, można by zapobiec jego śmierci.

 

Narodził się Andy's Man Club

Wśród tych, których Andy pozostawił, była jego mama, Elaine Roberts, i jego szwagier, Luke Ambler. Luke był wybitnym zawodnikiem Rugby League, którego kariera obejmowała występy w Leeds Rhinos, Salford Reds, Harlequins RL i Halifax, a także międzynarodowe obowiązki w Irlandii.

Luke Ambler, współzałożyciel i prezes Andy's Man Club.

Elaine i Luke zdali sobie sprawę, że mają szansę, aby odejście Andy'ego przyniosło coś dobrego. Wspólnie założyli Andy's Man Club jako miejsce, w którym mężczyźni mogli rozmawiać o swoich uczuciach.

Dzięki profilowi Luke'a jako sportowca, determinacji Elaine i rosnącej liczbie zwolenników, Andy's Man Club rozrósł się ze spotkania dziewięciu facetów w Halifax do ogólnokrajowego ruchu. Obecnie ma 76 aktywnych klubów twarzą w twarz i jeszcze więcej spotkań online.

 

"Można rozmawiać"

Co dokładnie dzieje się w klubie Andy's Man? Spotkaliśmy się z Darrenem Smithem, lokalnym facylitatorem South Essex, który był w stanie wyjaśnić:

"Spotkania odbywają się w poniedziałkowe wieczory od 19:00 do 21:00 i są bezpiecznym miejscem, w którym mężczyźni mogą porozmawiać i posłuchać.

Nie ma tu żadnych profesjonalistów ani zewnętrznych ekspertów, tylko grupa mężczyzn na tym samym wózku.

Aby pomóc w organizacji spotkań, członkowie przyjmują role facylitatora, współfacylitatora i zamiatacza. Zamiatacz jest pod ręką, aby powitać członków i poprowadzić nowoprzybyłych, podczas gdy Facylitator i Współ-facylitator pomagają nadać spotkaniu strukturę".

Spotkania mają za każdym razem prosty format, jak wyjaśnił Darren:

"Na każdym spotkaniu zadajemy pięć pytań. Trzy z tych pytań pozostają takie same co tydzień. Są to:

  1. Jak leci?
  2. Podaj nam jeden pozytywny aspekt swojego tygodnia
  3. Czy masz coś, co chciałbyś z siebie wyrzucić?

Pozostałe dwa pytania zmieniają się co tydzień. Jedno z nich może być ukierunkowane na pomoc członkom w docenieniu ich wartości, na przykład "Jak możesz pozytywnie wpłynąć na kogoś innego w tym tygodniu?".

Ostatnim pytaniem będzie często coś lekkiego, na przykład "Jakim zwierzęciem byś był?" lub "Jakie jest twoje ulubione ciastko?".

Facylitator i współfacylitator jako pierwsi udzielają odpowiedzi, co pomaga rozpocząć spotkanie i sprawić, że rozmowa nabierze tempa".

Jest to format, który pozwala mężczyznom swobodnie rozmawiać z rówieśnikami w bezpiecznym środowisku. Tego ducha otwartości podsumowuje slogan i hashtag Andy's Man Club - #ITSOKTOTALK.

 

Dla kogo przeznaczony jest Andy's Man Club?

Mówiąc najprościej, Andy's Man Club jest dla każdego mężczyzny powyżej 18 roku życia, który czuje, że chce przyjść i porozmawiać.

Obejmuje to wszystkich mężczyzn, niezależnie od pochodzenia lub doświadczeń. Zasadniczo każdy, kto zmaga się w swoim życiu, może dołączyć do grupy i porozmawiać o tym, co go trapi. Jak mówi prezes i współzałożyciel Luke Ambler,

"Nie musisz mieć myśli samobójczych, nie musisz cierpieć na zaburzenia psychiczne. Możesz po prostu chcieć miejsca, w którym poczujesz się częścią czegoś".

Andy's Man Club nie pozycjonuje się jako alternatywa lub zamiennik profesjonalnych usług w zakresie zdrowia psychicznego. To przyjazne miejsce bez list oczekujących i formularzy do wypełnienia - po prostu miejsce spotkań z przyjaciółmi, którzy doświadczają podobnych zmagań.

 

Doświadczenie Darrena

W Andy's Man Club członkowie mówią o przechodzeniu przez "burze" i właśnie w takim momencie Darren Smith postanowił zwrócić się o pomoc.

Jego doświadczenie było typowe dla wielu mężczyzn w jego sytuacji. Natknął się na długie listy oczekujących na profesjonalne wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Odkrył również, że lokalne grupy samopomocy koncentrowały się na konkretnych kwestiach, takich jak starsi mężczyźni doświadczający żałoby. Miał trudności ze znalezieniem pomocy, która byłaby zarówno dostępna, jak i odpowiednia dla niego.

Dobrą wiadomością dla Darrena było to, że odkrył Andy's Man Club online. Ale złą wiadomością było to, że najbliższy klub znajdował się prawie 100 mil od niego, w Peterborough!

 

Andy's Man Club przybywa do Essex

Nie zniechęcając się, Darren skontaktował się z zespołem administratorów pod adresem andysmanclub.co.uk i postanowił założyć własny klub. Wkrótce potem założył spotkanie na stadionie Roots Hall w Southend United. Po rozpoczęciu od czterech lub pięciu osób w ciągu pierwszych kilku tygodni, spotkanie w Southend przyciąga obecnie ponad 20 członków tygodniowo.

Spotkanie w Southend stało się ogromną pomocą, zarówno dla jego członków, jak i dla samego Darrena, ale nadal martwił się, że w pozostałej części Essex wciąż brakowało miejsca, w którym mężczyźni mogliby dzielić się swoimi uczuciami. W rezultacie Darren postanowił założyć drugie spotkanie.

Andy's Man Club Chelmsford wystartował 29 listopada 2021 r., a spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 19:00 w Writtle University Centre for Health & Sport.

Zgodnie z ambicją Andy's Man Club, aby zapewnić spotkanie w ciągu 30 minut od każdego mężczyzny w Wielkiej Brytanii, Darren ma teraz nadzieję pomóc w tworzeniu klubów w Billericay, Basildon i Harlow.

 

Rozpowszechnianie informacji

Jako aktywny moderator Andy's Man Club na południowym wschodzie, Darren pojawił się na antenie BBC Essex Radio i na łamach gazety Southend Echo. Jest również aktywny w mediach społecznościowych, jako administrator stron na Facebooku dla Southend-on-Sea oraz Chelmsford grup i prowadzenie kont na Twitterze dla AMC Southend oraz AMC Chelmsford.

Darren starał się również promować spotkanie w Southend za pomocą drukowany banerW ten sposób Solopress mógł się zaangażować. Jako sponsor North Bank i partner druku dla Southend United FCCzęsto można nas spotkać na Roots Hall Stadium, gdzie odbywa się spotkanie Southend-on-Sea AMC.

Miało więc sens, że powinniśmy połączyć siły z Darrenem, aby wyprodukować tablice reklamowe. Teraz, gdy kibice będą gromadzić się na stadionie, aby oglądać Shrimpers u siebie, będą świadomi, że Andy's Man Club jest dla nich, gdy tego potrzebują. A jeśli choć jeden człowiek to zobaczy i otrzyma pomoc, której potrzebuje, uważamy, że warto.

 

Dołącz do klubu

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, może być zainteresowany Andy's Man Club, istnieje wiele sposobów, aby dowiedzieć się więcej.

Więcej informacji na temat organizacji charytatywnej można znaleźć na stronie andysmanclub.co.uk. Jest to również świetne miejsce do Znajdź najbliższe spotkanie.

Każdy mieszkaniec Southend lub Chelmsford może zapoznać się ze stronami Facebook dla Southend-on-Sea lub Chelmsford lub śledzić ich na Twitterze pod adresem AMC Southend lub AMC Chelmsford.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących spotkania lub zapytań prasowych, Darren jest dostępny pod adresem [email protected].