Jak uniknąć błędów ortograficznych w druku

Brak błędu ortograficznego na parkingu

Przy milionach stron drukowanych przez Solopress.com każdego roku, można śmiało powiedzieć, że widzieliśmy już kilka spektakularnych błędów ortograficznych. Ale tych kosztownych błędów można uniknąć... jeśli zastosujesz się do naszych prostych kroków do ortograficznego sukcesu!

Błędy ortograficzne w druku się zdarzają. Ten smutny fakt nie jest niczym zaskakującym. Dzisiejsze przygnębiające badanie Mencap ujawniło, że Wielka Brytania jest naprawdę okropna w pisowni. Wygląda na to, że 65% z nas nie potrafi nawet poprawnie przeliterować słowa "konieczne"... bez pomocy nowych technologii. Z ponad dwiema trzecimi Brytyjczyków, którzy muszą teraz polegać na narzędziach do sprawdzania pisowni, zmierzamy w kierunku bycia pokoleniem automatycznej korekty. Warto jednak pamiętać, że ze względu na złożoność języka angielskiego i inne czynniki, takie jak dziwnie przeliterowane imiona lub użycie słów slangowych, maszyny również nie zawsze mają rację.

"Język używany przez firmę lub osobę jest odzwierciedleniem ich postawy, możliwości i umiejętności" - mówi Mark Goldring, dyrektor generalny Mencap - największej brytyjskiej organizacji charytatywnej wspierającej osoby z trudnościami w uczeniu się. "Dzisiejszy trudny klimat gospodarczy oznacza, że słaba pisownia w CV jest fatalna w skutkach, ponieważ mówi, że dana osoba nie jest w stanie wykonać pracy o określonym standardzie, bez względu na to, jak wysokie kwalifikacje posiada".

Brak błędu ortograficznego na parkingu

Oczywiście dotyczy to również wszystkich wizytówki, ulotki, broszury, plakaty, banery, pocztówki, naklejki i innych druków, które Solopress.com drukuje w każdej sekundzie dnia. Mając to wszystko na uwadze, przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci uniknąć kłopotliwych błędów ortograficznych.

5 najważniejszych wskazówek dotyczących pisowni

1. Zawsze używaj automatycznego sprawdzania pisowni i upewnij się, że powiedziałeś aplikacji, że język, w którym piszesz, to brytyjski angielski, a nie amerykański angielski. Wystarczy poszukać odpowiedniego pola wyboru lub pozycji menu na ekranie opcji oprogramowania. W przeciwnym razie będzie to "kolor" zamiast "kolor", "wyśrodkuj" zamiast "wyśrodkuj", "dostosuj" zamiast "dostosuj" itp. Jeśli sprawdzanie pisowni nie może znaleźć słowa, użyj Google, Wikipedii lub Wiktionary, aby znaleźć poprawną pisownię.

2. Proszę! Proszę! Proszę! Idź i poproś kogoś innego o sprawdzenie twojej pracy, zanim trafi ona do Solopress.com lub innych komercyjnych drukarni. Często będziesz zaskoczony pozornie oczywistymi rzeczami, które mogłeś przeoczyć lub błędnie napisać. Błędy się zdarzają, w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Poproszenie przyjaciół, rodziny i współpracowników o korektę druku jest oczywistym rozwiązaniem, ponieważ innej parze oczu znacznie łatwiej jest wykryć błędy, niż gdybyś próbował zrobić to wszystko sam.

3. Upewnij się, że poprawnie przeliterowałeś imię danej osoby w każdej korespondencji lub promocji - zwłaszcza, jeśli jest to istniejący (lub potencjalny) klient! Jest to coś, czego zautomatyzowany system, taki jak wbudowany moduł sprawdzania pisowni, raczej nie zrobi poprawnie. Chyba że w przeszłości nauczył się już imienia i nazwiska tej konkretnej osoby. Jest to również coś, co może drogo kosztować Twoją firmę, jeśli się pomylisz. Dlaczego ktoś miałby zawracać sobie głowę robieniem z tobą interesów, skoro nie potrafisz nawet poprawić jego imienia?

4. Niewłaściwe użycie apostrofów, będące bardziej literówką niż zwykłym błędem ortograficznym, może być równie kłopotliwe i szkodliwe dla reputacji firmy. Według jednego z naszych wewnętrznych projektantów, Richarda Kempa, częstym błędem popełnianym przez klientów Solopress jest mylenie poprawnego użycia słów "twój" i "jesteś".

5. Wprowadzenie arkusza stylów dla Twojej firmy to genialny pomysł. Arkusze stylów są podstawowym elementem każdej profesjonalnej gazety, magazynu lub strony internetowej - więc działają. Pomogą one sprawić, że cała komunikacja płynąca od każdego z pracowników do świata zewnętrznego będzie wyglądać jak spójna całość. Unikalne i specjalnie dostosowane do konkretnej firmy arkusze stylów wymagają bardzo krótkiego czasu na stworzenie i wdrożenie. Dobrze skonstruowany arkusz stylów wyjaśni wszystkim w organizacji, jakich słów, pisowni, zwrotów i skrótów powinni używać w listach, e-mailach, wiadomościach tekstowych na telefony komórkowe, komentarzach na Twitterze itp. Używając Solopress.com jako przykładu, czy nasi pracownicy powinni mówić, że mamy siedzibę w Southend czy Southend-on-Sea?

Szok ortograficzny

* Większość Brytyjczyków ocenia swoje umiejętności ortograficzne jako bardzo dobre lub dość dobre. Wszyscy musimy być oszukiwanymi głupcami, ponieważ tylko 1 na 5 respondentów badania Mencap poprawnie przeliterował wszystkie słowa w krótkim teście ortograficznym.
* Kobiety w wieku 65 lat i starsze są najlepszymi ortografami w Wielkiej Brytanii. To prawda. Twoja babcia potrafi literować lepiej od ciebie.
* Najgorsi ortografowie w Wielkiej Brytanii to mężczyźni w wieku od 18 do 24 lat. Jesteśmy jednak pewni, że potrafią oni przeliterować PlayStation, Jagerbomb i Kim Kardashian bez większych problemów.
* Jedna czwarta londyńczyków zawsze polega na sprawdzaniu pisowni - więcej niż w jakimkolwiek innym regionie Wielkiej Brytanii. Być może to cena bycia najbardziej kosmopolityczną stolicą świata?
* Oksford jest miastem z najlepszą pisownią w Wielkiej Brytanii.
* Hull jest miastem z najgorszą pisownią w Wielkiej Brytanii.

Błąd ortograficzny Love Hate

Top 20 najczęściej mylonych słów

20. Zastępuje
19. Sumienie
18. Dużo
17. Równolegle
16. Przedsiębiorca
15. Biurokracja
14. Konsensus
13. Manewr
12. Kwestionariusz
11. Odesłany
10. Występowanie
9. W szczególności
8. Brokuły
7. Zażenowanie
6. Koneser
5. Dopuszczalne
4. Kalendarz
3. Niezbędny
2. Oddzielnie
1. Zdecydowanie

Praktyka czyni mistrza

Co jeszcze można zrobić, aby uniknąć błędów ortograficznych w druku? Cóż, stare powiedzenie, że praktyka czyni mistrza, naprawdę może mieć znaczenie, jeśli chodzi o poprawę własnej pisowni. W końcu Nintendo zarobiło absolutną fortunę na ćwiczeniu naszych mózgów dzięki popularnej serii gier wideo Dr. Kawashima Brain Training. Zbyt kosztowne dla ciebie? Krzyżówki to szybszy i tańszy sposób na trening mózgu.

Mencap uruchomił również pierwszą na świecie cyfrową aplikację Mistrzostwa w Spellathonie w tym tygodniu. Uczestnicy mogą rywalizować online oraz za pośrednictwem aplikacji do pobrania na iPhone'a, smartfona z systemem Android lub Blackberry. W zabawnych i interaktywnych grach ortograficznych Spellathon głos podkłada aktor Stephen Fry.

Wypowiedz się

Jakie słowa są dla Ciebie trudne do przeliterowania? Przewiń tę stronę w dół do pola "Zostaw odpowiedź" poniżej, aby opublikować swoje komentarze i podzielić się swoimi projektami (możesz również komentować za pośrednictwem pola na Facebooku)...

10 KOMENTARZE

 1. Bardzo przydatny blog... każdy musi wiedzieć o tłumaczu wyszukiwarek, aby sprawdzić pisownię, okresowo można przetestować i poprawić pisownię, interpunkcję i błędy gramatyczne za pomocą najlepszego testu pisowni online.

 2. Słaba pisownia lub używanie "mowy tekstu" powstrzymuje mnie przed czytaniem stron internetowych i blogów, w rzeczywistości denerwuję się, próbując rozszyfrować, co autor mówi.

  Jeśli dzieje się to na stronie, która sprzedaje produkty, wpływa to na moją decyzję, czy kupić od nich, czy nie, częściej niż nie decyduję się na zakup. Jednak w dzisiejszych czasach tak wiele osób nie przywiązuje wagi do dobrej pisowni. To kiepskie odzwierciedlenie zmieniającego się społeczeństwa.

 3. Tak się składa, że nie jestem aż tak zła z ortografii, ale mój mąż bardzo potrzebuje pomocy. Najgorszy ortograf, jakiego kiedykolwiek spotkałem.

 4. Błędy ortograficzne są moim ogromnym problemem. Wydaje mi się, że próba nauczenia dzieci poprawnej pisowni jest trudniejsza, ponieważ większość z nich zna tylko "mowę tekstową".

 5. Drogi Riku

  Tylko kilka "nerdowskich" uwag dotyczących spójności.

  Używałeś słowa "spelt" przez większość artykułu, ale potem użyłeś "spelled" w pierwszym akapicie pod "Spelling Shockers".

  "Wygląda na to, że 65% z nas nie potrafi nawet poprawnie przeliterować słowa "niezbędny"..." - użyto podwójnego cudzysłowu.

  "...zły 'Engrish' i inne zabawne rzeczy z całego świata..." - użyto pojedynczego cudzysłowu.

  I, niektórzy mogą powiedzieć, jeszcze bardziej "nerdowate" - kiedy mówisz "...(lub potencjalny) klient lub klient!", właściwym słowem jest "potencjalny", ponieważ prawie każdy jest potencjalnym klientem.

  Lepiej wrócę do pracy!

  • lol Wiedziałem, że popełnię błąd gdzieś w tym artykule, Nick. Przynajmniej nie w pisowni. Uff.

   Trzymam ręce w górze za niepoprawne użycie słów "spelled" i "potential". Dobrze zauważone.

   Użyłem podwójnych cudzysłowów, aby podkreślić wszystkie nasze przykłady pisowni i apostrofów, stąd brak "niezbędnego".

   Mam nadzieję, że te gafy nie zniechęciły cię do bycia potencjalnym klientem Solopress!

   🙂 Rik

 6. Podczas gdy komputerowe narzędzia do sprawdzania pisowni są całkiem niezawodne - zakładając oczywiście, że są ustawione na brytyjski angielski - z mojego doświadczenia wynika, że od czasu do czasu mylą się w gramatyce - na przykład zmieniając poprawne użycie "tam" na "ich"!

 7. Jako chłopiec dorastający sześćdziesiąt lat temu, częstym widokiem był widok ławek w parku, które były odświeżane warstwą farby. Znak pozostawiony na ławce zawsze zawierał błąd ortograficzny, na przykład "Wett Paint" lub "Wet Peint". Zapewniało to, że faktycznie zauważałeś znaki, a co za tym idzie, zwracałeś na nie uwagę.

 8. Zgadzam się, że niepoprawna pisownia jest obecnie poważnym problemem, ponieważ wiele osób nie jest w stanie przeliterować najprostszych słów.

  Nie wiem, czy problem ten nasilił się wraz z Internetem, używaniem "mowy tekstowej", złym wychowaniem lub nauczaniem, czy też czystym lenistwem. Widziałem jednak przykłady nauczycieli używających niepoprawnej pisowni w niektórych przypadkach.

  Słowa takie jak "tam" i "twój" są powszechnie używane w niewłaściwym kontekście w zdaniach; czy te powszechne błędy nie są obecnie korygowane w szkole?

  Być może nauczanie języka angielskiego (który jest najczęściej używanym językiem na świecie) powinno zostać wzmocnione, aby zapewnić, że młodzi ludzie dorastają ze zrozumieniem pisowni i gramatyki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.