Światło i cień - czarno-biała fotografia Ruperta Vandervella

Światło i cień, czarno-białe zdjęcie przedstawiające kobietę siedzącą na prostokątnej, długiej ławce tyłem do nas. Ma na sobie białą koszulkę i spodnie, patrzy na ciemny, blokowy budynek. Podłoga jest wykonana z drewna.

Fotograf Rupert Vandervell wziął te uderzający zdjęcia czarno-białe zabawa z światło i cienie w swojej serii zatytułowanejGeometrix‘.

Rupert Vandervell urodził się i wychował w Londynie fotograf specjalizujący się w sztuki piękne oraz fotografia cyfrowa. Większość jego portfolio koncentruje się na ostre linie oraz Uderzające kontrasty kolorów.

Vandervell opisuje swoją serię jako,

"Połączenie światła, cienia i ludzkiej formy, które łączą się w estetycznej harmonii, tworząc specjalną geometryczną relację. Te zdjęcia dotyczą czystych linii, kątów, kształtów, tekstur i ich abstrakcyjnej współpracy. Światło świeci na miejski krajobraz, snując swoją sieć".

Vandervell nadal opisuje swój styl fotograficzny jako "wysoce reprezentatywny" jego osobowości. Opisując swoją pasję do ostrych linii i czarno-białej fotografii jako obsesję. Mówi,

"Przez obiektyw urzekają mnie ludzie, a moje prace badają nasze relacje ze światem i sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z naszym otoczeniem".

Światło i cień, czarno-białe zdjęcie przedstawiające kobietę siedzącą na prostokątnej, długiej ławce tyłem do nas. Ma na sobie białą koszulkę i spodnie, patrzy na ciemny, blokowy budynek. Podłoga jest wykonana z drewna.

Czarno-białe zdjęcie z wykorzystaniem jasnych i ciemnych cieni przedstawia mężczyznę w oddali ubranego w białą koszulę i czarne spodnie. Kąt znajduje się nad kilkoma betonowymi blokami z uderzającymi liniami utworzonymi przez cień

Jasne i ciemne zdjęcie przedstawiające pod ostrym kątem drewniany, kwadratowy budynek i mężczyznę w białej koszuli i czarnych spodniach przechadzającego się obok niego na ziemi, trzymając książkę na twarzy.

Czarno-białe zdjęcie z efektem światła i cienia - przedstawia kobietę idącą pochyłą ceglaną ścieżką oświetloną słońcem i otoczoną mocnymi, czarnymi betonowymi ścianami przecinającymi się nad nią.

Czarno-białe zdjęcie z efektem światła i cienia przedstawiające jasnobiały budynek z zaciemnionymi oknami i czarną sylwetką mężczyzny przechodzącego obok.

Czarno-białe, światłocieniowe zdjęcie wykonane pod uderzającym kątem, przedstawiające niebo rozświetlone na biało, szczupłego mężczyznę idącego nieco wyżej niż fotograf w tle i dużą betonową płytę nad głową, która może być mostem drogowym.

Czarno-białe zdjęcie krajobrazu przedstawiające kobietę po drugiej stronie ulicy ubraną w białą koszulę, czarną bluzkę i białe spodnie, zwróconą twarzą do aparatu. Stoi przed czarno-białym betonowym budynkiem

Czarno-białe zdjęcie wykonane z góry i patrzące w dół na obiekt. Obiekt ma na sobie czarny garnitur, a za nim ciągnie czarną walizkę / torbę roboczą. Idzie srebrzystą ścieżką obok drogi, na której odbijają się okna budynku znajdującego się obok.

Fotografia światła i cienia z abstrakcyjnymi kątami. Pokazuje mężczyznę idącego pozornie z dala od aparatu na jasnej ścieżce na zewnątrz i zrobionego z nieco zagmatwanego miejsca wewnątrz z wieloma warstwami

Fotografia wykorzystująca efekt światła i cienia przedstawia ciało mężczyzny (bez głowy) idącego pod kamerą po spiralnych schodach.

Czarno-białe zdjęcie mężczyzny idącego jasno oświetloną ścieżką, odwróconego tyłem do aparatu, ubranego w czarny długi płaszcz i spodnie. Kąt jest ustawiony tuż przed dwoma rogami szklanego budynku.

Czarno-białe zdjęcie wykonane przy użyciu efektownego czarnego cienia na 4-poziomowym chodniku - widać tylko nogi osoby idącej w lewym górnym rogu kadru.

Zdjęcie wykonane z teksturowanym blokiem betonowym, patrząc w dół na betonowe sondy

Uderzające zdjęcie wykorzystujące czarno-białe ujęcie kobiety idącej po rozległej betonowej ścieżce w butach na obcasie

Jak robić własne zdjęcia światła i cienia

  • Skup się na ostrym, bezpośrednim świetle, aby stworzyć głęboki cień z ostrymi krawędziami. Podstawowa zasada korzystania z różnych rodzajów światła na zdjęciach (tj. miękkie światło, twarde światło, szerokie światło i światło punktowe) jest prawie identyczna w uzyskiwaniu efektów cienia.
  • Wykorzystaj głębię ostrości - efekty cieni mogą wyglądać naprawdę efektownie, gdy są fotografowane z różnych odległości. Znajdź głębię, która naprawdę wydłuży efekt cienia.
  • Poruszaj obiektem, który tworzy cień - pamiętaj, że nie jest to nieruchomy obiekt! Jeśli cień nie jest rzucany pod odpowiednim kątem, przesuń go, aż będziesz z niego zadowolony.
  • Wykorzystaj światła i cienie, aby wydobyć kształt krajobrazu na zdjęciach.

Drukowanie zdjęć w kalendarzu

Czujesz się zainspirowany? Wyjdź i spróbuj pobawić się kątami. Zdziwisz się, jak wiele miejsc czeka na sfotografowanie tuż za twoimi drzwiami. Gdy będziesz mieć już porządne portfolio takich zdjęć, dlaczego by nie wydrukować je na kalendarzu jako prezent dla ukochanej osoby? 

3 KOMENTARZE

  1. Uwielbiam ten styl fotografii (przypomina niektóre prace fotografa Homera Sykesa). Uwzględnienie jednostek i "ruchu" w każdym ujęciu jest inspirujące. Chyba odkryłem kolejnego ulubionego fotografa! Dzięki za udostępnienie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.