Jak zaprojektować idealną ulotkę wyborczą, której wyborcy nie będą mogli zignorować!

Idealna ulotka wyborcza

Ulotki wyborcze są ważną częścią każdej kampanii politycznej - powinniśmy o tym wiedzieć, bo w swoim czasie wydrukowaliśmy jedną lub dwie.

Ale co sprawia, że niektóre kampanie są skuteczniejsze od innych?Byliśmy zaintrygowani, aby usłyszeć opinie ludzi na ten temat, więc przeprowadziliśmy ankietę wśród 878 wyborców, aby dowiedzieć się, co naprawdę myślą, gdy otrzymują ulotkę wyborczą. Oto nasze wnioski...

Nagłówki polityczne

Pierwszy zestaw pytań w naszej ankiecie dotyczył nagłówka. Jaki rodzaj wiadomości ludzie wolą widzieć na froncie ulotki wyborczej?

1. Który rodzaj nagłówka wolałbyś zobaczyć z przodu ulotki wyborczej? Slogan partyjny, konkretna polityka czy cytat z kandydata?

Odkryliśmy, że nasi respondenci w większości wolą widzieć nagłówek, który jest ściśle skoncentrowany na konkretnym obszarze polityki, a nie na bardziej ogólnym oświadczeniu woli. 56% respondentów stwierdziło, że wolałoby zobaczyć konkretny nagłówek. 25% wolało slogan partyjny, a tylko 19% chciało zobaczyć cytat z kandydata. Jest to sprzeczne z dominującym trendem, który obserwujemy w przypadku bardziej ogólnych nagłówków, takich jak "Silne i stabilne przywództwo w interesie narodowym" (Conservative, 2017). Może duże partie powinny przejść na bardziej konkretne nagłówki?

2. Na czym powinien koncentrować się nagłówek na przedniej stronie ulotki wyborczej? Jedna główna kwestia czy kilka kwestii?

Jeśli zdecydujesz się na nagłówek oparty na polityce, czy powinien on koncentrować się ściśle na jednej kwestii, czy też obejmować szerszy zakres polityk? 56 % respondentów stwierdziło, że wolałoby zobaczyć nagłówek, który koncentruje się na jednej głównej kwestii, podczas gdy pozostałe 44% wolałoby zobaczyć bardziej ogólny przekaz, więc nagłówek dotyczący jednej polityki wygrywa niewielkim marginesem.

3. Czego chciałbyś się dowiedzieć z nagłówka? Za czym lub przeciwko czemu opowiada się kandydat?

Nagłówki mogą podkreślać pozytywne stanowisko kandydata lub koncentrować się na tym, czemu kandydat się sprzeciwia. Kiedy zapytaliśmy ludzi, co wolą, przytłaczająca liczba 88% preferowała nagłówek, który określa, za czym opowiada się kandydat, a tylko 12% wolało taki, który koncentruje się na tym, przeciwko czemu kandydat się opowiada.

4. Co powinien zawierać nagłówek? Dlaczego powinieneś głosować na kandydata lub dlaczego nie powinieneś głosować na opozycję?

Podobnie, nagłówek może być okazją do autopromocji lub okazją do zdyskredytowania opozycji. Jednak według naszej ankiety zdecydowana większość ludzi wolałaby zobaczyć, jak przedstawiasz swoje argumenty za przywództwem, niż być świadkiem obrzucania błotem przeciwników, a 96% preferuje pozytywny przekaz.

Możliwości fotograficzne

Zdjęcie kandydata jest podstawowym elementem ulotek kampanii. Należy jednak podjąć decyzje dotyczące tego, gdzie zdjęcie zostanie zrobione, kto się na nim pojawi, jak zostanie wykadrowane, a nawet jaki wyraz twarzy zostanie przyjęty.

5. Który rodzaj zdjęcia wolałbyś zobaczyć z przodu? Zdjęcie kandydata lub zdjęcie przedstawiające problem w okręgu wyborczym?

Respondenci byli podzieleni prawie pół na pół, gdy zapytano ich o to, gdzie w ogóle powinien pojawić się kandydat, z 52% preferującymi zdjęcie kandydata i 48% preferującymi zdjęcie przedstawiające problem w okręgu wyborczym lub okręgu. Być może więc, przynajmniej jeśli chodzi o okładkę, zamieszczenie zdjęcia kandydata nie jest tak oczywiste, jak nam się wydawało!

6. Jakie zdjęcie kandydata wolałbyś zobaczyć? Głowa i ramiona czy całe ciało?

Jaką część kandydata ludzie naprawdę chcą zobaczyć? 74% osób, które zapytaliśmy, wolało zobaczyć zdjęcie przycięte wokół głowy i ramion, a tylko 26% wolało zdjęcie całego ciała.

7. Jak wolałbyś zobaczyć kandydata na zdjęciu? W swoim okręgu wyborczym, z liderem partii czy profesjonalnie w studiu?

Zapytaliśmy również, czy respondenci woleliby zobaczyć kandydata sfotografowanego w swojej społeczności, u boku lidera partii, czy też sfotografowanego w studiu przez profesjonalistę. Przytłaczające 82% respondentów wolało zobaczyć swojego kandydata w okręgu wyborczym lub okręgu, który mieli nadzieję reprezentować. 11% preferowało zdjęcie obok lidera partii, a tylko 7% wolałoby zobaczyć profesjonalne zdjęcie studyjne.

8. Jak powinien wyglądać wyraz twarzy kandydata? Wesoły i radosny? A może poważny i biznesowy?

Kiedy zapytaliśmy wyborców, czy wolą widzieć swojego kandydata w radosnym i wesołym nastroju, czy z poważnym i biznesowym wyrazem twarzy, 68 % wolało uśmiech, a tylko 32% wolało surowy wyraz twarzy, więc opłaca się rozweselić.

Pytania retoryczne

9. W jaki sposób wolisz napisać ulotkę wyborczą? Przez kandydata w 1. osobie, czy o kandydacie w 3. osobie?

W ankiecie pytano również o styl ulotki wyborczej. Zapytaliśmy, czy ludzie wolą ulotkę napisaną w pierwszej osobie (np. "Jestem kobietą na to stanowisko"), czy wolą ją w trzeciej osobie (np. "Ona jest kobietą na jego stanowisko"). Ogromna większość z 90% wolała przeczytać ulotkę napisaną w pierwszej osobie.

10. Jaki ton głosu preferujesz w ulotce wyborczej? Pełen pasji i empatii? A może bezpośredni i rzeczowy?

Jeśli chodzi o nastrój języka używanego w ulotce, zapytaliśmy, czy ludzie wolą namiętny i empatyczny ton głosu, czy bardzo bezpośredni i rzeczowy. Niewiele brakowało, a tylko 54% wolałoby bezpośredni i rzeczowy język od pełnego pasji i empatii. Ten równy podział może sugerować, że kompromis między tymi dwoma podejściami może być najbardziej skutecznym podejściem.

Szerszy obraz

11. O czym wolałbyś dowiedzieć się więcej? Wspólne cele partii czy osobiste priorytety kandydata?

Nasze kolejne pytanie dotyczyło tego, czy ludzie wolą dowiedzieć się więcej o ogólnych celach partii, czy też wolą usłyszeć osobiste poglądy i priorytety kandydata. Podczas gdy 52% delikatnie wolało usłyszeć o osobistych priorytetach kandydata, był to dość równy podział z 48%, którzy chcieliby usłyszeć więcej o manifeście partii.

12. Czy jesteś zainteresowany przeczytaniem o życiu osobistym i zainteresowaniach kandydata?

Kandydaci często podają nieco osobistych informacji na temat swoich zainteresowań, hobby i życia rodzinnego, być może w celu nakreślenia szerszego obrazu typu osobowości. Jednak tylko 44% osób, które zapytaliśmy, spodziewało się usłyszeć tego rodzaju informacje, a 56% stwierdziło, że nie są zainteresowani słuchaniem o życiu osobistym kandydata!

13. Czy jesteś zainteresowany/a zapoznaniem się z przeszłością zawodową/polityczną kandydata?

Zapytaliśmy, czy ludzie byliby zainteresowani usłyszeniem o przeszłych osiągnięciach kandydatów w polityce lub ich karierze zawodowej i tym razem ogromne 80% respondentów zadeklarowało zainteresowanie. Te dwa pytania pokazują, że jeśli zamierzasz zamieścić informacje o kandydacie jako osobie, może być lepiej położyć nacisk na szczegóły zawodowe, a nie osobiste.

Fakty i liczby

14. Czy oczekujesz, że ulotka będzie zawierać informacje o dacie, godzinie i miejscu głosowania?

Zapytaliśmy, czy czytelnicy oczekują, że ulotka będzie zawierała informacje o czasie, dacie i miejscu głosowania w samych wyborach, a 85% stwierdziło, że rzeczywiście oczekuje, że takie informacje zostaną wydrukowane. Oczywiście dobrym pomysłem jest upewnienie się, że te informacje są zawarte w ulotce.

15. W jaki sposób wolisz prezentować statystyki? Jako pisemne oświadczenia? A może wykresy i diagramy?

Ulotka wyborcza często przedstawia czytelnikowi statystyki i informacje, więc zapytaliśmy, czy ludzie wolą pisemne oświadczenia, czy wykresy i diagramy ilustrujące fakty i liczby. Wygląda na to, że większość ludzi, w rzeczywistości 77%, uważa informacje za łatwiejsze do przyswojenia w formie wykresów i diagramów, a tylko 23% preferuje pisemne oświadczenie. Z pewnością warto rozważyć graficzną reprezentację, gdy chcesz zaprezentować informacje statystyczne.

16. W jaki sposób wolisz prezentować informacje? W akapitach czy punktach?

Jeśli chodzi o konkretne punkty, które kandydaci chcą przedstawić w swoich treściach pisemnych, często widzimy, że są one przedstawiane jako akapity tekstu lub podzielone na wypunktowania. Zapytaliśmy naszych respondentów, co preferują, i dwie trzecie (67%) wybrało wypunktowania. Tak więc, jeśli chcesz przedstawić swój punkt widzenia w sposób jasny i prosty, czytelnicy wolą, gdy treść pisemna jest podzielona na odrębne fragmenty.

Dobra optyka

17. Który styl grafiki na ulotkach wyborczych uważasz za najbardziej atrakcyjny? Skośny czy nieskośny?

Kiedy przyjrzeliśmy się materiałom kampanijnym z ostatnich wyborów, zauważyliśmy trend w projektowaniu pochyłych grafik i urządzeń do trzymania tekstu, niemal przypominających radziecką propagandę z połowy wieku! Chcieliśmy sprawdzić, czy respondenci naszej ankiety wolą takie podejście od bardziej tradycyjnych poziomych banerów tekstowych. Pomimo obecnych trendów, 64% preferowało wersje bez skosu, więc może się okazać, że ostre podejście do projektowania graficznego może w rzeczywistości zaszkodzić postrzeganiu kampanii.

18. Czy zamieszczenie grafiki wyborczej, takiej jak urna wyborcza lub rozeta, pomaga przekazać cel ulotki?

Pozostając przy tradycyjnych rozwiązaniach projektowych, byliśmy również ciekawi, czy tradycyjne motywy, takie jak rozeta i urna wyborcza, nadal mają swoje miejsce w sygnalizowaniu celu wyborów ulotka. Kiedy zapytaliśmy ludzi, czy wolą zobaczyć urnę wyborczą lub rozetę jako część projektu, 64% odpowiedziało twierdząco. Lekcja wydaje się być taka, że nie powinieneś pozwolić, aby dążenie do oryginalności lub chęć uniknięcia banału odciągnęły cię od pewnych tropów projektowych, których czytelnicy oczekują i mile widzą, jeśli chodzi o materiały kampanijne.

19. Czy dobrze zaprojektowana ulotka wyborcza zwiększa prawdopodobieństwo przeczytania jej treści?

Ale czy projekt jest ważny, jeśli chodzi o przekazywanie politycznego przesłania? Zapytaliśmy, czy dobrze zaprojektowana ulotka wyborcza zwiększa prawdopodobieństwo, że ludzie faktycznie przeczytają samą treść, a 95% zgodziło się, że tak. Wygląda na to, że warto zainwestować trochę czasu i wysiłku w odpowiednie zaprojektowanie ulotki, jeśli chcesz, aby Twój przekaz został usłyszany.

Tworzenie idealnej ulotki wyborczej

Opierając się na wynikach naszej ankiety, postanowiliśmy stworzyć naszą własną idealną ulotkę wyborczą. Każda z naszych decyzji projektowych opartych na danych jest ponumerowana, dzięki czemu można zobaczyć, które z naszych ustaleń wpłynęły na każdy element ulotki. Zobacz, jak wiele z nich możesz uwzględnić, tworząc własną, atrakcyjną kampanię!


 

Ludzie przemówili

Mamy nadzieję, że te spostrzeżenia okażą się równie fascynujące jak nasze i przydadzą się podczas tworzenia ulotki wyborczej.

Ulotki i broszury to tylko część zestawu kampanijnego kandydata. nasz Druk wyborczy Strona zawiera pełną gamę bezcennych drukowanych materiałów kampanijnych z bezpłatną dostawą następnego dnia.