Drukowanie w formacie B1: co to oznacza dla użytkownika

Co druk B1 oznacza dla użytkownika

Solopress wkroczył w świat druku B1! Nasza niedawna inwestycja o wartości 5 milionów funtów i rozbudowa o 10 000 stóp kwadratowych oznacza, że możemy teraz drukować na ogromnych arkuszach B1 o długości 1 metra. Rezultat? Większa prędkość, mniej odpadów, nienaganna jakość druku i zwiększona ogólna zdolność produkcyjna.

Ale co to wszystko oznacza dla klienta? Jesteśmy tutaj, aby poinformować, w jaki sposób większe arkusze wylatujące z naszej nowej prasy przyniosą korzyści wszystkim naszym klientom, niezależnie od rozmiaru ich wydruku.

Czym jest druk B1?

Podobnie jak A4, B1 jest standardowym rozmiarem papieru, z tą różnicą, że jest znacznie większy! Arkusze B1 są dostarczane od naszych dostawców w rozmiarze 1020x720 mm, więc każdy arkusz ma ponad metr długości. Więcej informacji na temat międzynarodowych standardów dotyczących rozmiarów papieru można znaleźć w naszym artykule Przewodnik wsparcia dotyczący rozmiarów dokumentów.

Solopress był wcześniej znany z druku B2. Arkusze B2 o wymiarach 520x720 mm są mniej więcej o połowę krótsze od arkuszy B1. Druk B2 realizujemy na trzech naszych najnowocześniejszych cyfrowych maszynach atramentowych HP Indigo, a także na trzech maszynach litograficznych Heidelberg.

Jednak wraz z zakupem Prasa Heidelberg Speedmaster XL106 10P w październiku ubiegłego roku, teraz dokonaliśmy gigantycznego skoku w kierunku druku B1.Prasa Heidelberg Speedmaster B1

Pojemność tłumu

Główną motywacją stojącą za tym posunięciem była potrzeba zwiększenia mocy produkcyjnych w celu zaspokojenia rosnącego popytu. 

Oprócz naszej tradycyjnej oferty, wprowadziliśmy Solopro w 2019 r. w celu lepszej obsługi klientów handlowych i sprzedawców druku. Sukces tego projektu doprowadził do wzrostu liczby większych zamówień i dłuższych nakładów. W rezultacie w miesiącach poprzedzających pandemię stwierdziliśmy, że zbliżamy się do granic naszych możliwości produkcyjnych.

Przygotowania

Przerwa w popycie spowodowana pandemią dała nam szansę na przegląd naszej listy zakładów. Dokonaliśmy szeregu przejęć, które zwiększyły rozmiar i zakres naszych możliwości produkcyjnych w zakresie druku cyfrowego i wykańczania, w tym naszego Prasa HP PageWide T250 i nasz System Motioncutter 23.

Obszarem, który naszym zdaniem nadal miał ogromny potencjał, był druk litograficzny. Nie powstrzymywaliśmy się, zwiększając rozmiar do B1 dzięki nowej fabryce o powierzchni 10 000 stóp kwadratowych i dziesięciokolorowej maszynie Heidelberg o długości 23 metrów.

Większe w pościeli, tańsze na ulicach

W czasach, gdy ceny energii i papieru są na rekordowo wysokim poziomie, jesteśmy pod bezprecedensową presją, aby zaabsorbować te koszty, abyśmy mogli nadal oferować tak konkurencyjne ceny. 

Badając nasze możliwości zwiększenia wydajności operacyjnej i materiałowej, stało się jasne, że druk B1 oferuje atrakcyjne i wykonalne rozwiązanie.

Podczas drukowania litograficznego wiele stron jest łączonych na każdym arkuszu i drukowanych razem. Większy rozmiar papieru B1 pozwala na większą elastyczność, jeśli chodzi o rozmieszczenie stron. Zmniejsza to ilość odpadów, a wynikająca z tego wydajność materiałowa pomaga nam utrzymać niskie ceny na wymagającym rynku.

Cała naprzód

Nasza nowa prasa B1 jest superszybka na trzy kluczowe sposoby:

  • Szybsza produkcja: do 18 000 wydrukowanych arkuszy na godzinę. 
  • Zwiększony rozmiar arkusza oznacza podwojenie ilości materiału produkowanego na arkusz. 
  • Szybszy czas realizacji zadań.

Ten trzeci element jest bardzo ważny. Tradycyjnie jest to obszar, w którym litografia przegrywa z drukiem cyfrowym. W końcu cyfrowa drukarka atramentowa wymaga tylko nowego zestawu danych, aby przełączyć się z zadania A na zadanie B. Z drugiej strony maszyna litograficzna wymaga nowych płyt drukarskich dla każdego zespołu kolorów, a także innych zadań czyszczenia i resetowania, które należy wykonać między zadaniami.

Gotowy do pracy

Jednak czas przygotowania do pracy w naszej nowej konfiguracji B1 jest imponująco szybki dzięki szeregowi funkcji i urządzeń, które przyspieszają ten proces. Mamy trzy nowe naświetlarki Magnus 800 firmy Kodak, które mogą tworzyć do 62 płyt na godzinę. Co więcej, sama prasa jest wyposażona w system Autoplate XL 3, który może zmienić cały zestaw płyt w mniej niż minutę!

Mamy również możliwość powlekania zleceń wychodzących z nowej prasy, co pozwala nam na ich szybkie przetwarzanie bez rozmazywania świeżo nałożonego atramentu. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku zleceń wykonywanych następnego dnia.

Przekraczanie linii mety

Od czasu uruchomienia w listopadzie nowa prasa zwiększyła naszą wydajność drukowania o dodatkowe 44 palety dziennie.

Cały ten materiał musi jeszcze zostać przycięty, złożony, zszyty i spakowany zgodnie ze specyfikacją zadania. Z tego powodu zainwestowaliśmy w sprzęt, który spełnia te wymagania i zapobiega powstawaniu wąskich gardeł na etapie wykańczania.

Nowe maszyny, które dodaliśmy do naszej oferty lista roślin StitchLiner MkIII, trójnożowy trymer HT300, dwie gilotyny Polar 137, dwie falcerki Horizon iCE oraz dwie szybkie bigówki Pitstop.

Korzyści B1

Dlaczego więc druk B1 ma znaczenie dla naszych klientów?

  • Szybkie drukowanie pozwala nam oferować krótkie terminy realizacji.
  • Większa zdolność produkcyjna pozwala nam reagować na popyt. 
  • Zwiększona wydajność pozwala nam nadal oferować zadziwiająco niskie ceny.

W sumie uważamy, że to dobrze wydane 5 milionów funtów!