Kolory Pantone vs CMYK - które są najlepsze do drukowania?

Kolory Pantone a kolory CMYK

Proces drukowania

Gdy plik jest przygotowywany do druku, jest on konfigurowany przy użyciu systemu czterech kolorów znanego jako CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny). Jednak kolory Pantone mogą być również brane pod uwagę w przypadku niektórych wymagań.

Podczas drukowania obraz składa się z setek różnych kombinacji tych kolorów. Są one tworzone poprzez przejście przez prasę, która zbiera różne kolory indywidualnie, tworząc pożądany odcień. Niezależnie od tego, czy drukujesz na drukarce cyfrowej, czy offsetowej drukarce litograficznej, kolory składają się wyłącznie z CMYK, znanego również jako druk czterokolorowy lub procesowy.

Istnieją jednak kolory, których po prostu nie da się odtworzyć w procesie CMYK. W ich przypadku można zdecydować się na użycie kolorów dodatkowych lub kolorów Pantone.

Kolory Pantone

Kolory Pantone są bardzo podobne do próbek farb, które można zobaczyć w sklepach dla majsterkowiczów. Istnieją setki różnych odcieni i głębi kolorów, z których każdy ma przypisany numer do identyfikacji. Odcienie te są tworzone poprzez mieszanie z palety 14 kolorów bazowych - podobnie jak mieszanie farb, ale proces jest bardzo specyficzny. Każdy kolor ma określoną recepturę, która obejmuje odważanie atramentu do precyzyjnej ilości w określonej kolejności i ręczne mieszanie przez drukarza. Alternatywnie, większość kolorów można kupić wstępnie zmieszanych.

Plusy i minusy

Aby stworzyć kolory, maszyna drukarska musi znać dokładną równowagę CMYK, aby stworzyć prawidłowy odcień. Jedną z zalet korzystania z kolorów Pantone jest całkowite wyeliminowanie zgadywania, ponieważ są one już wymieszane i wydrukują dokładnie pożądany odcień. Standaryzacja kolorów oznacza, że w każdej drukarni można być pewnym spójności i ciągłości wydruków, zwłaszcza w przypadku korzystania z określonego odcienia. Nie oznacza to, że druk CMYK jest gorszy. Ponieważ technologia druku stała się tak zaawansowana, w większości przypadków CMYK jest łatwy do osiągnięcia.

Kolory spotowe są korzystne, jeśli chcesz stworzyć określony wygląd marki. Weźmy na przykład McDonald's - jaskrawa czerwień używana w ich brandingu jest kolorem spotowym. Dzięki temu ich logo jest łatwo rozpoznawalne. Używając kolorów spotowych w swoim brandingu, możesz stworzyć ostateczną paletę kolorów, która jest spójna na całym pokładzie.

Wadą stosowania kolorów Pantone jest to, że ze względu na materiały i procedury wymagane do ich użycia, kosztują one znacznie więcej niż druk czterokolorowy i mogą wydłużyć czas realizacji. W Solopress wierzymy w tanie drukowanie i szybki czas realizacji. Tam, gdzie to możliwe, staramy się odtworzyć kolory Pantone przy użyciu CMYK. Jest to całkowicie możliwe, ale jest mało prawdopodobne, że kolor będzie dokładnie taki sam. Oferujemy usługę proofingu, dzięki czemu możesz zobaczyć nasze dopasowanie kolorów przed złożeniem zamówienia.

Do ciebie

Decyzja, czy używać kolorów Pantone czy CMYK, nie jest łatwa. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Pantone wiąże się z wyższymi kosztami, podczas gdy CMYK nie gwarantuje pełnej dokładności kolorów. Jeśli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzystania z systemu dopasowywania kolorów Pantone, Skontaktuj się z zespołem, który z przyjemnością doradzi.