Najlepsze miasta dla kreatywnych cyfrowych nomadów

Kreatywni pracownicy są w ciągłym ruchu. Podróżując po świecie i pracując wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Wi-Fi, cyfrowi nomadzi próbują stylu życia w najbardziej fascynujących miastach na świecie.

Nowe badania przeprowadzone przez Solopress zagłębiliśmy się w potrzeby cyfrowych nomadów, aby ujawnić najlepsze miejsca na świecie do pracy zdalnej w kreatywnej roli. Analizując wskaźniki takie jak średnia stawka godzinowa freelancerów, koszty życia, a nawet prędkość Wi-Fi, odkryliśmy najlepsze miasta dla kreatywnych cyfrowych nomadów. 

Czy wiesz na przykład, że Stambuł oferuje najtańszy hotdesking za jedyne 64 GBP? Albo że Bangkok oferuje najtańszy miesięczny pobyt Airbnb za jedyne £1,176? Niezależnie od tego, czy chodzi o długi czas, czy tylko o dobrą zabawę, te nowe informacje pomogą kreatywnym cyfrowym nomadom zidentyfikować następny hotspot. Pakujemy więc MacBooka do plecaka i ruszamy w drogę...

Miasta, w których istnieje największe zainteresowanie przyjęciem styl życia cyfrowych nomadów

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularną koncepcją od czasu pandemii i nie musi oznaczać "pracy z domu". Postanowiliśmy zbadać, gdzie przebywają osoby wyrażające największe zainteresowanie zostaniem cyfrowymi nomadami, analizując liczbę wyszukiwań w 30 miastach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych pod kątem terminów: cyfrowy nomada, praca cyfrowego nomada, kariera zdalna i praca zdalna.  

Oto 15 najbardziej zaludnionych miast w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, które najczęściej poszukują cyfrowego stylu życia nomadów:

RangaMiastoKrajŁączna miesięczna liczba wyszukiwań dla następujących terminów:

- cyfrowy nomada
- oferty pracy dla cyfrowych nomadów
- kariera zdalna
- praca zdalna
1Nowy JorkStany Zjednoczone19,680
2LondynWielka Brytania10,570
3Los AngelesStany Zjednoczone8,910
4HoustonStany Zjednoczone7,050
5ChicagoStany Zjednoczone6,000
6DallasStany Zjednoczone3,880
7FiladelfiaStany Zjednoczone3,870
8PhoenixStany Zjednoczone3,850
9San DiegoStany Zjednoczone3,200
10San AntonioStany Zjednoczone3,070

Nowojorczycy wydają się być najbardziej chętni do ucieczki, z prawie 20 000 wyszukiwań miesięcznie dla terminów związanych z pracą zdalną. To prawie dwa razy więcej niż w zajmującym drugie miejsce Londynie.

Można przypuszczać, że miasta te wiążą się z wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty życia, ograniczone możliwości zatrudnienia lub inne czynniki. Niektóre tak, ale jak zobaczymy, istnieje interesująca korelacja między miastami, z których cyfrowi nomadzi chcą uciec, a najbardziej atrakcyjnymi miejscami docelowymi! 

Ten dowód jest mocnyly sugeruje, że cyfrowy nomadyzm jest motywowany duchem przygody, a nie chęcią ucieczki z rodzinnego miasta. A dlaczego nie? Gdy praca wymaga kreatywności, zmiana otoczenia może przynieść świeżą inspirację.

10 najlepszych miast dla kreatywnych cyfrowych nomadów

Stambuł jest najlepszy dla cyfrowych nomadów
Stambuł jest najlepszy dla cyfrowych nomadów

Nasz unikalny indeks klasyfikuje 30 miast, łącząc statystyki, które określają, jak dobrze są one w stanie zaspokoić potrzeby cyfrowych nomadów. 

Porozmawiajmy przez chwilę o tych potrzebach. Mówimy tu o jedzeniu, łóżku, biurku i połączeniu WiFi. Cena i jakość tych zasobów, wraz z wynagrodzeniem, jakiego mogą oczekiwać nasi nomadzi, będą miały ogromny wpływ na sukces ich pobytu.

Przeanalizowaliśmy niektóre z najlepszych miast na świecie pod kątem wielu wskaźników, w tym średnich miesięcznych kosztów utrzymania, Airbnb stawki, jakość Wi-Fi i inne czynniki, aby określić najlepsze miasta dla kreatywnych cyfrowych nomadów.

Oto 10 najlepszych miast dla cyfrowych nomadów na podstawie naszego indeksu zmiennych.

RangaMiastoKrajŚrednia stawka godzinowa freelancerów na stanowiskach kreatywnychŚredni miesięczny koszt utrzymaniaŚrednia cena Airbnb za miesiącKoszt hotdeskingu na miesiącPrędkość Wi-Fi (Mb/s)
1StambułTurcja£31£444£1,584£646
2BangkokTajlandia£27£516£1,176£15927
3HongkongHongkong£33£884£2,665£19087
4Las VegasStany Zjednoczone£49£822£5,881£17161
5BudapesztWęgry£25£569£1,728£16530
6WaszyngtonStany Zjednoczone£49£1,002£4,321£349104
7Los AngelesStany Zjednoczone£49£939£5,641£23866
8TorontoKanada£40£842£3,937£11719
9BerlinNiemcy£33£858£3,025£19151
10SingapurSingapur£39£916£3,841£396102

Stambuł najlepszym miastem na świecie dla kreatywnych cyfrowych nomadów 

Stambuł

Pierwotni "Nomadzi" obalili Cesarstwo Bizantyjskie w XV wieku, rządząc Imperium Osmańskim z dzisiejszego Stambułu. Z tego powodu Stambuł powinien stać się najlepszym miejscem dla nomadów w erze cyfrowej. Najniższe koszty utrzymania na poziomie 444 funtów miesięcznie i najtańszy hotdesking od zaledwie 64 funtów miesięcznie z pewnością sprawiają, że Stambuł jest najbardziej oszczędnym celem podróży.Kuszące połączenie niedrogiego zakwaterowania i rozsądnych zwrotów oznacza, że największe miasto Turcji jest doskonałym miejscem do pracy zdalnej, a także oferuje odświeżające doświadczenie kulturowe. Jednak przy średniej prędkości Wi-Fi wynoszącej 6 Mb / s, pracownicy zajmujący się dużą ilością danych mogą być zmuszeni do poczynienia specjalnych ustaleń lub rozważenia pobytu w innym miejscu.

Bangkok i Hongkong zajmują kolejno drugie i trzecie miejsce jako najlepsze miasta dla kreatywnych cyfrowych nomadów  

Hongkong
Hongkong

Podróżujemy do Azji Wschodniej, aby zająć drugie i trzecie miejsce w naszym ogólnym rankingu: mianowicie do Bangkoku i Hongkongu, gdzie średnie prędkości Wi-Fi są znacznie szybsze. Średnia prędkość w Bangkoku wynosi 27 Mb/s, podczas gdy w Hongkongu jest ona błyskawiczna i wynosi 87 Mb/s. Bangkok oferuje najniższy koszt miesięcznego wynajmu w Airbnb na poziomie zaledwie 1176 GBP i 4. najniższy koszt hot desk na miesiąc (159 GBP).

Tajlandia jest mniej zamożnym krajem niż Hongkong, co przyczynia się do mniej zorganizowanej infrastruktury i gorszych udogodnień publicznych. Z drugiej strony, koszty życia w Tajlandii są ogólnie niższe i wynoszą średnio 516 funtów miesięcznie.

Hongkong jest zamożniejszym miastem z lepszymi usługami publicznymi. Koszty życia są jednak droższe i wynoszą średnio 884 GBP miesięcznie. Zakwaterowanie może być ponad dwukrotnie droższe niż w Bangkoku, średnio 2665 funtów miesięcznie.

Las Vegas zajmuje 4. miejsce jako jedno z najlepszych miast dla kreatywnych cyfrowych nomadów.

Na czwartym miejscu znalazło się Las Vegas. Praca zdalna z Vegas oferuje dobrze wyposażone i niedrogie miejsca pracy w ciągu dnia oraz blichtr i przepych w nocy. Co więcej, pracownicy kreatywni w Las Vegas to strzał w dziesiątkę pod względem zarobków, zarabiając średnio 49 funtów za godzinę. Pobyt w największym mieście Nevady daje również możliwość odhaczenia Wielkiego Kanionu z listy rzeczy do zrobienia.

Najlepsze miasta dla różnych ról kreatywnych cyfrowych nomadów

Analizując dane dalej, okazuje się, że różne role kreatywne lepiej pasują do różnych lokalizacji. Badanie ujawniło najlepsze miasta dla cyfrowych nomadów, którzy dążą do celu popularny crw tym pisarzy, grafików, ilustratorów, edytorów stron internetowych i edytorów wideo. Podczas gdy Stambuł i Bangkok pozostają na dwóch pierwszych miejscach dla pisarzy, grafików, ilustratorów i projektantów stron internetowych, Hongkong i Waszyngton DC zajmują czołowe miejsca dla montażystów wideo.

Pisarze, graficy i ilustratorzy 

Las Vegas
Las Vegas

Jeśli chodzi o pracowników z tych kreatywnych branż, Stambuł, Bangkok i Vegas pozostają na pozycjach jeden, dwa i trzy w naszym indeksie. Niskie koszty życia i tanie zakwaterowanie nadal wpływają na wysokie wyniki Stambułu i Bangkoku. Las Vegas oferuje jednak zupełnie inną propozycję dla pisarzy, grafików i ilustratorów. Podczas gdy średnie zarobki w wysokości 55 GBP za godzinę są ponad dwukrotnie wyższe niż w Stambule i Bangkoku, średnie stawki Airbnb w wysokości 5 882 GBP miesięcznie są nawet 5 razy wyższe. Twórcy wybierający między tymi destynacjami będą musieli dokładnie rozważyć swoje opcje.

Projektanci stron internetowych 

Jeśli chodzi o projektantów stron internetowych i twórców pracujących w UX i UI, po raz kolejny Stambuł i Bangkok nie dają się zepchnąć z czołowych miejsc. Jednak dzięki drugiemu najniższemu kosztowi wynajmu Airbnb na miesiąc (1728 GBP), Budapeszt plasuje się tuż za pierwszą dwójką w tym sektorze. 

Edytory wideo 

Zdalna praca z materiałami wideo wymaga częstego przesyłania dużych ilości danych, co oznacza, że montażyści wideo lepiej odnajdują się w rozwiniętych technicznie miastach z superszybkim WiFi. Średnia prędkość WiFi wynosząca 87 Mb/s, w połączeniu z przystępnymi cenami hot desków (190 GBP) i kosztami życia (884 GBP), stawia Hongkong na pierwszym miejscu dla montażystów wideo. 

Waszyngton DC plasuje się na drugim miejscu z imponującą prędkością 104 Mb/s WiFi, ale jest to spowodowane znacznie wyższymi kosztami ogólnymi. Bangkok po raz kolejny znalazł się na trzecim miejscu dzięki niskim kosztom życia i przyzwoitej prędkości Internetu.

Bangkok
Bangkok

Nigdy nie było lepszego czasu dla cyfrowych nomadów

Cyfrowi nomadzi kwitną. Wykorzystując pracę zdalną do uzyskiwania stałego dochodu, są oni w stanie spróbować podróżniczego stylu życia w miastach i krajach na całej planecie.

Platformy wideokonferencyjne i narzędzia do współpracy, takie jak Trello, Slack i Teams, oznaczają, że praca zdalna stanowi bardzo niewielki kompromis pod względem komunikacji i zaangażowania. Technologie takie jak chmura obliczeniowa, VPN i łatwy dostęp do szybkiego WiFi oznaczają, że fizyczna lokalizacja pracownika cyfrowego staje się coraz mniej istotna.

Z odpowiednimi narzędziami, nastawieniem i wskazówkami ekspertów, cyfrowi nomadzi prawdopodobnie nadal będą pionierami przyszłości kreatywnej pracy, jednocześnie doświadczając tego, co świat ma do zaoferowania.