Promowanie występu na festiwalu Edinburgh Fringe

Gdy światło reflektorów kieruje się w stronę szkockiej stolicy, Edinburgh Festival Fringe jest gotowy, aby ponownie zająć centralne miejsce. Trwający miesiąc maraton śmiechu i kreatywności, Fringe słynie z tego, że jest największym festiwalem artystycznym na świecie, zapewniającym platformę dla wykonawców wszelkiego rodzaju. Jednak pośród ery cyfrowej, jedna tradycja jest niezachwiana - korzystanie z ulotek i plakatów do promowania pokazów i występów.

Podczas Fringe krajobraz Edynburga zmienia się w kolorowe płótno, ozdobione szeregiem urzekających ulotek i plakatów. Wykonawcy, zarówno doświadczeni weterani, jak i nowicjusze, wychodzą na ulice uzbrojeni w stosy świeżo wydrukowanych ulotek i poczucie oczekiwania, które jest zaraźliwe. Ta tradycja to nie tylko taktyka marketingowa, to symbol ducha festiwalu - kreatywnego, dynamicznego i osobistego.

Sameer Katz dzieli się swoimi doświadczeniami z Edynburga

Niedawno spotkaliśmy się z Sameerem Katzem, doświadczonym stand-uperem pochodzącym z Orange County w Kalifornii, który powróci na Fringe po raz siódmy. Znany ze swojego ostrego jak brzytwa dowcipu i unikalnych perspektyw, Katz wnosi świeżą ofertę "Love Is A Lie" na tegoroczny Fringe.

Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Sameerem o jego doświadczeniach związanych z promocją jego występów w Edynburgu. Oto jak potoczyła się nasza rozmowa:

Czy możesz opisać proces tworzenia unikalnego i chwytliwego tytułu show oraz atrakcyjnego opisu show?

"Każdego stycznia, na długo przed tym, zanim w ogóle pomyślę o Fringe, dostaję e-mail z informacją, że nadszedł czas, aby zgłosić swój występ na Fringe. Więc każdego stycznia wariuję. "Co ja zrobię w tym roku?!". Po wielu dniach ustalam tytuł, który jest na tyle niejasny, że mogę go zmienić w cokolwiek. W tym roku jest to "Miłość to kłamstwo". Choć może to zabrzmieć, jakby mój program był o tym, jak bardzo jestem znużony miłością we wszystkich jej formach, mógłby być również o tym, jak założyciel The Beach Boys, Mike Love, był patologicznym kłamcą. (Nie mam pojęcia, czy był kłamcą. Proszę, nie pozywaj mnie, panie Love).

Opisy pokazów są trudne. Łatwo jest przytłoczyć widzów przeglądających program Fringe lub aplikację Fringe, więc naprawdę trzeba się wyróżnić. Cytowanie recenzji naprawdę pomaga przebić się przez szum, ale potrzebujesz też zabawnego i zwięzłego sposobu na opisanie swojego występu. Kiedy wiem, o czym jest mój występ, wymyślam krótkie założenie, które jest wypełnione żartami. Staram się znaleźć równowagę między tym, co zrozumiałe, a tym, co wyjątkowe".

Jak skuteczne było wykorzystanie materiałów drukowanych (takich jak ulotki lub plakaty) w przyciąganiu odbiorców? Czy możesz podzielić się konkretnymi strategiami wykorzystanymi do dystrybucji tych materiałów drukowanych?

"Ulotki i plakaty są jednocześnie niezbędne i bezcelowe. Ludzie widzą plakat lub ulotkę i myślą: "To wygląda dobrze" i przychodzą na koncert. Większość ludzi ignoruje mnie, gdy roznoszę ulotki; spośród tych, którzy je biorą, większość po prostu je wyrzuca. A jednak większość ludzi na moich pokazach jest tam dlatego, że ich ulotkowałem. To nie ma sensu, ale tak to działa.

Rozwieszam plakaty, z pomocą wolontariuszy Free Festival, w całym mieście i w lokalach na kilka dni przed Fringe. Następnie codziennie roznoszę ulotki, ile tylko mogę. To najtrudniejsza część festiwalu: godziny spędzone na sprzedawaniu moich towarów w większości niezainteresowanemu tłumowi.

Kluczowe jest pamiętanie, że to nie jest sprawa osobista; na Fringe dzieje się wiele i nie każdy chce zobaczyć mój występ. Największy sukces odniosłem w roznoszeniu ulotek na godzinę przed moim występem, a także w roznoszeniu ulotek po podobnych występach. Ważne jest, aby wiedzieć, kim jest twoja publiczność i kierować do niej reklamy".

Jaką rolę odgrywają przyciągające wzrok wizualizacje i grafiki w promowaniu programu?

"Musisz mieć dobrze wyglądającego Postera i Flyera. To wszystko prawda, gracze typu "take-a-chance" muszą odejść. Jednego roku mój plakat przedstawiał mnie na drzewie. Wiele osób przyszło tylko na podstawie tego zdjęcia. Plakaty z gwiazdkami z recenzji również się wyróżniają. Ludzie chcą wiedzieć, że ich czas będzie dobrze spożytkowany, a gwiazdki i laury to zapewniają.

Pomaga w tym również opłacenie doświadczonego grafika; profesjonalne plakaty wskazują, że odnosisz sukcesy, a jeśli odnosisz sukcesy, musisz być zabawny ".

Czy możesz podzielić się historią, w której nieoczekiwana strategia promocyjna zadziałała na Twoją korzyść?

Flyering na festiwalu Fringe w Edynburgu"Jako Kalifornijczyk, szkockie lato jest dla mnie bardzo zimne, więc często latam w kurtce soft-shell. Mam na sobie więcej warstw niż Edmund Hillary podczas wspinaczki na Everest. Zaletą mojego eskimoskiego stroju jest to, że mam wiele kieszeni, w których mogę schować moje ulotki. Zazwyczaj trzymam tylko jedną na raz.

Pewien facet zabrał mi kiedyś Flyera, myśląc, że to akt miłosierdzia. Był szlachetnym rycerzem uwalniającym mnie od tyranii Flyera, podczas gdy tak naprawdę miałem w kieszeniach dziesiątki innych. Od tamtej pory regularnie wykorzystuję ludzkie współczucie i pozwalam im myśleć, że kończą moją niedolę, tylko po to, by odwrócić się i wyciągnąć kolejną".

W jaki sposób wykorzystałeś media społecznościowe i platformy internetowe (takie jak podcasty, YouTube, blogi), aby zwiększyć widoczność swojego programu?

"Internet jest irytująco ważny. Ludzie planują swój Fringe wokół występów wykonawców, których widzieli w mediach społecznościowych lub słyszeli w podcastach. Jestem na Twitterze, Instagramie i YouTube, ale w głębi duszy nie jestem stworzony do tej nowoczesnej ery. Właśnie dlatego piszę post na blogu. Zabierz mnie z powrotem do czasów tumblr i dial-up. Piszę nawet powieść! Zgadza się, to coś, co jest jak naprawdę, naprawdę długie wideo TikTok, ale na papierze. Proszę również o śledzenie mnie na wszystkim".

Jakiej rady udzieliłbyś komikowi, który planuje promować swój występ na Edinburgh Fringe po raz pierwszy?

Tłumy na Edinburgh Fringe

"Bądź sławny. Jeśli nie jesteś sławny, bądź bogaty i zapłać za PR, aby ludzie myśleli, że jesteś sławny. Poza tym, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest rozpowszechnienie swojego nazwiska w Internecie. Konkretnie, rozreklamuj się w mediach społecznościowych, przeprowadzaj wywiady z firmami medialnymi i wysyłaj informacje prasowe do recenzentów.

Jeśli chodzi o codzienną pracę i rozdawanie ulotek, angażowanie ludzi jest o wiele bardziej skuteczne niż rutynowe rozdawanie ulotek. Lepiej jest rozdawać mniej ulotek ludziom, z którymi się kontaktujesz, niż po prostu rozdawać je ludziom, którzy nie są nimi zainteresowani".

Poza marginesem...

Gdy zbliżamy się do spektaklu Fringe, tradycja ulotek i plakatów pozostaje kolorowym świadectwem żywego ducha festiwalu. Te namacalne pamiątki nadal angażują, przyciągają i inspirują publiczność. I choć festiwal jest wyjątkowy, wpływ dobrze wykonanych materiałów drukowanych jest uniwersalny. Niezależnie od tego, czy promujesz występ komediowy, czy swoje najnowsze przedsięwzięcie biznesowe, siła starannie zaprojektowanych materiałów drukowanych jest uniwersalna. Ulotka lub Plakat jest niezaprzeczalna.

Jeśli jesteś w Edynburgu w tym sezonie, nie przegap "Love Is A Lie" Sameera Katza, występując w Doon The Stair Comedy Club w 32 Below, 32b W Nicolson Street.