Kolory Pantone roku 2021

Odchodząc od tradycji, w tym roku Instytut Pantone wybrał nie jeden, ale dwa kolory roku. Kolory wybrane na rok 2021 to PANTONE 17-5104 Ultimate Gray oraz PANTONE 13-0647 Podświetlenie. Ultimate Gray to stonowany, ale uspokajający odcień szarości, natomiast Illuminating to delikatny, ale radosny żółty.

Ultimate Gray oraz Podświetlenie nie są dokładnie "wspólnymi zwycięzcami". Zamiast tego jest to konkretny połączenie tych dwóch odcieni, które Pantone oferuje razem jako parę reprezentującą rok 2021. Jedynym innym przypadkiem, w którym Pantone wybrał dwa kolory, było połączenie Rose Quartz i Serenity w 2016 roku.

Czym jest Pantone?

Wielu z nas spotkało się ze słowem "Pantone" w związku z kolorem. Być może nawet natknęliśmy się na przyjemne książki z próbkami kolorów, które noszą nazwę Pantone. Projektanci wszystkich przekonań będą zaznajomieni z Pantone Matching System®, który pomaga im zapewnić spójność kolorów między atramentami, farbami i materiałami.

Za tym systemem stoi firma Pantone Color Institute, należąca do Danaher Corporation i mająca siedzibę w Carlstadt w stanie New Jersey. Firma została założona w latach 50-tych, a słynny Pantone Matching System® został wprowadzony w 1963 roku. Od tego czasu jest to standardowy punkt odniesienia dla projektantów, drukarzy i producentów.

Pierwszym w historii kolorem roku był Cerulean Blue, nazwany przez Instytut w 2000 roku. Przez dwie dekady od tego czasu, za każdym razem, gdy Pantone ogłasza ten kolor, świat designu zwraca na niego uwagę.

Wyznaczanie trendów

I dobrze, bo Pantone ma niesamowity talent do trafiania w ducha czasu. Często ich coroczny wybór koloru będzie rezonował z wydarzeniami na świecie w nadchodzącym roku.

Kiedy Pantone ogłosił 18-3838 Ultra Violet kolorem roku 2018, zaproponował, że będzie on symbolizował eksplorację kosmosu i medytację. Rzeczywiście, w tym roku pierwsi amerykańscy astronauci odbyli lot od 2011 roku, a idee związane z uważnością rozkwitły w powszechnej świadomości.

Uzasadnieniem wyboru modelu 16-1546 Living Coral na rok 2019 był rosnący nacisk na kwestie środowiskowe. W ciągu następnych 12 miesięcy Greta Thunberg przemawiała w Davos i powstał ruch Extinction Rebellion.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby Instytut Pantone przewidział wydarzenia z 2020 roku, jego wybór 19-4052 Classic Blue na ten rok zajmował ważne miejsce w niekończących się materiałach informacyjnych - jako najpopularniejszy kolor peelingów medycznych.

Dlaczego dwa?

Wybierając kombinację dwóch kolorów na rok 2021, Pantone wydaje się promować idee współpracy, partnerstwa i jedności. Jest to z pewnością mile widziane podejście w tak niespokojnych czasach. Przywołuje idee pojednania i uzdrowienia, które są bardzo potrzebne po roku śmiertelnych chorób i dzielącej polityki.

Ale oprócz wspólnoty, to podwójne podejście podkreśla również kontrast. Dwa kolory oznaczają powagę naszych obecnych doświadczeń zestawioną z jasnością naszego optymizmu. Niezłomny Ultimate Gray reprezentuje determinację w obliczu przeciwności losu, ale w połączeniu z optymistyczną żółcią Podświetleniektóry wyraża nadzieję na lepszą przyszłość. Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute, ujęła to w następujący sposób:

"Związki trwałe Ultimate Gray z żywym żółtym kolorem Podświetlenie wyraża przesłanie pozytywności wspartej hartem ducha. Praktyczna i solidna, ale jednocześnie ciepła i optymistyczna, jest to kombinacja kolorów, która daje nam odporność i nadzieję. Musimy czuć się zachęceni i podniesieni na duchu; jest to niezbędne dla ludzkiego ducha".

Fade to Grey

Na pierwszy rzut oka szary nie wydaje się najbardziej inspirującym wyborem. Niewiele osób wybrałoby szary jako swój ulubiony kolor. Szczerze mówiąc, o ile nie ma pięćdziesięciu odcieni, nie jest to zbyt ekscytujące. Nazwa Ultimate Gray robi wszystko, co w jego mocy, aby wprowadzić odrobinę szumu, ale tak naprawdę jest tym, czym jest - średnim odcieniem szarości.

Pantone porównuje go do "kamyków na plaży i naturalnych elementów" i być może jest w tym sugestia uziemionego, mineralnego spokoju. Należy powiedzieć, że głównym celem tego wyboru jest odskocznia dla bardziej charyzmatycznych kolorów. Podświetlenie żółty - jako kontrapunkt, który pozwala partnerowi pingować.

Mellow Yellow

Podświetlenie Ten żółty kolor jest bardziej pastelowy niż kwaśne żółcie czy wszechobecne musztardowe odcienie, których tak wiele widzieliśmy w ostatnich latach. Nie jest to asertywny, zdecydowany żółty. Jego łagodność zamiast tego sugeruje ostrożny optymizm.

Pantone nieco ambitnie przypisuje Podświetlenie z byciem "nasyconym energią słoneczną". Chociaż trudno byłoby zasilić nim oświetlenie ogrodowe, trudno jest pozbyć się skojarzeń tego koloru z nowym świtem, nadzieją, potencjałem odrodzenia i całym tym jazzem.

Krytyczne podejście

Wybór tego połączenia nie wszystkim przypadł do gustu, wywołując falę krytyki w mediach społecznościowych. Cyniczni obserwatorzy porównali tę kombinację do wszystkiego, od wystroju parkingu, przez suszarki do rąk Dyson, podwójnie żółte linie na szarej drodze, po odblaskowe szare paski na kurtce odblaskowej.

Wiele z tych porównań jest jednak trochę niesprawiedliwych. W rzeczywistości, Podświetlenie to znacznie bardziej stonowany odcień niż ostrzegawczy żółty, o którym wspomina się w tych krytycznych opiniach!

Rzeczywistość jest o wiele bardziej stonowana. Połączenie średniej szarości i łagodnej żółci jest neutralne pod względem płci, a także neutralne politycznie. Co nie jest niczym złym, ale wydaje się też nieco neutralne emocjonalnie. Rezultat może być postrzegany jako niezobowiązujący, nudny i nijaki.

Spojrzenie projektanta

Ten konkretny schemat nie jest niczym nowym dla projektanta graficznego Solopress, Matta Bruty'ego:

"Żółty i szary pojawiają się cyklicznie od 20 lat. To podświadome, ale jest to kombinacja kolorów, którą zawsze będę kojarzyć z latami 80-tymi i wyborem garderoby prezentera TV-AM Mike Morris! Później znów stał się popularny na moich studiach artystycznych, pod koniec lat dziewięćdziesiątych".

Jest to estetyka, która z pewnością przychodzi i odchodzi, ale nieobecność sprawia, że serce rośnie mocniej:

"Pomimo tego, że jest to dobre połączenie, myślę, że okres przerwy jest uzasadniony. Ma krótki okres przydatności do spożycia, ale to dobrze. Niezależnie od tego, czy jest to tylko zeitgeist, czy starannie zbadane, czas jego powrotu jest idealny. Żyjemy w szarych czasach i potrzebujemy czegoś jasnego i słonecznego, prawda?"

Mieszaj i dopasowuj

Uzyskanie kolorów Pantone w druku w procesie 4-kolorowym może być sztuką samą w sobie. Po raz kolejny Matt Bruty ma kilka wskazówek:

"Dla nas, drukarzy i projektantów, najbardziej zbliżonym kolorem do Pantone jest Cool Gray 7c (podział CMYK = c42, m32, y32, k10), a dla koloru żółtego 106c (c56, m5, y80, k10) lub 113c (c4, m9, y76, k0)".

Pobierz filtr

Aby uczcić kolor roku 2021, Instytut Pantone dołączył do swojego ogłoszenia specjalną edycję filtra Instagram. Matt, który zdaniem aplikacji podkreśla najlepsze podejście, gdy chcesz zastosować tę parę kolorów:

"Myślę, że najbardziej udane wykorzystanie tego duetu jest najlepiej zilustrowane przez Filtr Pantone na Instagramie z obrazem fotograficznym w skali szarości na żółtym tle. Wszystko inne wydaje mi się zbyt retro".

Mieszana paleta

Czy jest to najświeższy lub najbardziej inspirujący wybór kolorów, jaki kiedykolwiek widzieliśmy? Być może nie, ale podczas gdy wybór Pantone Ultimate Gray oraz Podświetlenie wydaje się nieco bezpieczny i nieco zacofany, może odrobina bezpieczeństwa i komfortu jest tym, czego świat teraz pragnie.