Kompletny przewodnik po recyklingu papieru

Kompletny przewodnik po recyklingu papieru

Recykling papieru stał się częścią naszej codziennej rutyny. Aż dziw bierze, że dopiero w 2010 roku władze lokalne wprowadziły prawny wymóg zbierania z krawężników co najmniej dwóch rodzajów materiałów nadających się do recyklingu.

W ciągu dekady od tego czasu wszyscy staliśmy się bardziej świadomi ekologicznie, ale wielu z nas wciąż ma luki w naszej wiedzy. Czy naprawdę wiemy, jak działa recykling papieru? I jakie dokładnie rodzaje produktów papierowych możemy wrzucać do naszych pojemników na surowce wtórne?

W naszym ostatecznym przewodniku po recyklingu papieru postanowiliśmy wypełnić luki w wiedzy i zapewnić szersze zrozumienie tego, jak, co i dlaczego poddajemy recyklingowi.

Co zawiera ten artykuł?

 

Jak wygląda recykling papieru krok po kroku?

Istnieje kilka etapów przetwarzania makulatury w produkt, który można ponownie wykorzystać. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane procesy:

1. Odbiór i transport

W przypadku domowych odpadów z recyklingu papieru, zbiórka jest prowadzona przez lokalne władze w Wielkiej Brytanii, podczas gdy przedsiębiorstwa mogą polegać na prywatnych firmach. Materiał jest następnie przewożony do zakładu recyklingu.

2. Sortowanie

Po przybyciu do zakładu recyklingu materiał jest sortowany według gatunków. W Europie standardowe gatunki odzyskanego papieru i tektury są podzielone na pięć grup zdefiniowanych przez Konfederację Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI):

 • Grupa 1: Niskie cechy. Obejmuje to zużytą tekturę falistą i niefalistą, taką jak materiały opakowaniowe, czasopisma, gazety i książki telefoniczne.
 • Grupa 2: Średnie cechy. Niesprzedane gazety, odpady drukarskie, odpady biurowe, książki bezdrzewne itp.
 • Grupa 3: Wysokie kwalifikacje. Niezadrukowany i lekko zadrukowany papier i tektura.
 • Grupa 4: Właściwości Kraft. Niewykorzystana tektura falista i niefalistą, niewykorzystane lub zużyte odpady papieru Kraft.
 • Grupa 5: Cechy specjalne. Różne materiały mieszane, powlekane, natryskiwane i laminowane, z wyłączeniem materiałów poddanych obróbce woskiem lub bitumem.

Na tym etapie usuwane są elementy niepapierowe oraz papier i tektura, które są uważane za szkodliwe dla produkcji. Im wyższa jakość odzyskanego materiału, tym wyższa jakość papieru, który można z niego wyprodukować.

3. Wystarczy dodać wodę...

Makulatura jest umieszczana w dużej kadzi, do której dodawana jest woda i odczynniki chemiczne w celu zmiękczenia i rozbicia materiału. Mieszanina jest następnie typowo mieszana i mieszana, podczas gdy ciepło jest stosowane w celu dalszego wspomagania procesu. Gdy materiał rozpadnie się na rzadką mieszankę włókien celulozowych i wody, powstaje substancja zwana pulpą lub zawiesiną.

4. Odciążenie

Zawiesina jest następnie odcedzana w celu odsiania wszelkich materiałów niepapierowych, takich jak zszywki, taśma klejąca i inne ciała obce.

5. Wyjazd na przejażdżkę

W alternatywnym procesie zawiesina jest odwirowywana w stożkowych kadziach, gdzie siły odśrodkowe wypychają ciężkie zanieczyszczenia, takie jak zszywki i szpilki, na krawędź, gdzie można je usunąć.

6. Odbarwianie

Według jednego z autorytetów1Atrament stanowi 2% całej masy makulatury. Jest to znaczący składnik, który musi zostać usunięty z włókien wtórnych, zanim będą one gotowe do przejścia do następnego etapu.

Ponieważ atramenty i kleje, które chcemy usunąć, są wodoodporne, a zawiesina składa się teraz głównie z wody, ich oddzielenie jest w rzeczywistości łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Potrzebują tylko pomocnej dłoni, aby się od siebie oddzielić. Osiąga się to poprzez proces zwany odbarwianiem flotacyjnym, który polega na dodaniu chemicznego środka powierzchniowo czynnego i przepuszczeniu pęcherzyków przez zawiesinę.

Gdy pęcherzyki naturalnie przemieszczają się w górę przez zawiesinę, przenoszą ze sobą hydrofobowe cząsteczki atramentu. Chemiczny środek powierzchniowo czynny pomaga w tym procesie, zmniejszając napięcie powierzchniowe w zawiesinie, umożliwiając oddzielenie niepożądanych cząstek od cieczy. Atrament i klej zbierają się następnie w postaci piany na powierzchni, którą można zebrać i wyrzucić.

7. Czyszczenie i wybielanie

Zawiesina zazwyczaj przechodzi końcowy proces płukania w celu usunięcia dalszych zanieczyszczeń. Jeśli gnojowica ma stać się białym papierem, będzie musiała zostać poddana wybielaniu przy użyciu szeregu środków chemicznych. Nawet jeśli produktem końcowym jest papier kolorowy, gnojowica będzie musiała zostać wybielona, aby uzyskać bezbarwny materiał bazowy.

Najpopularniejsza sekwencja środków bielących w nowoczesnym bieleniu zawiesinowym jest znana jako CEDED, co oznacza chlor (C), ekstrakcję alkaliami (E), dwutlenek chloru (D), ponownie ekstrakcję alkaliami (E) i ponownie dwutlenek chloru (D).

8. Kolejna drobna siatka...

Oczyszczona zawiesina jest natryskiwana na metalową siatkę, która pozwala jej zebrać się w jedną warstwę, podczas gdy większość wilgoci jest odprowadzana. Włókna zaczynają się wiązać, gdy warstwa wysycha, a zawiesina zaczyna łączyć się w pojedynczy arkusz.

9. Let's Roll

Nasiąknięta wodą warstwa jest teraz gotowa do przejścia przez serię walców. Walce ściskają arkusz, wyciskając wilgoć i konsolidując włókna. Podgrzewane walce kontynuują proces suszenia i ściskania, aż arkusz stanie się rolką papieru.

 

Jak przetwarzać papier

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do tej sprawy. Zbiórka papieru przy krawężnikach istnieje w całej Wielkiej Brytanii, aby odbierać domowe odpady papierowe do recyklingu. Przy odrobinie wiedzy i zaangażowania możemy zoptymalizować ilość naszych odpadów poddawanych recyklingowi i uniknąć zanieczyszczenia materiału, który przekazujemy dalej.

Różne władze lokalne w Wielkiej Brytanii korzystają z różnych dostawców i mają różne systemy, dlatego zawsze warto odwiedzić ich stronę internetową, aby zobaczyć, jakie są zasady recyklingu papieru w Twojej okolicy. Jeśli nie masz pewności, które władze zajmują się Twoimi odpadami i jakie są ich wytyczne, możesz wpisać swój kod pocztowy na stronie Strona dotycząca zbiórki surowców wtórnych na stronie rządu Wielkiej Brytanii aby się dowiedzieć.

Po znalezieniu wytycznych dotyczących recyklingu warto je wydrukować lub zapisać. Wywieś je w kuchni, aby przypominały domownikom o tym, jakie przedmioty gdzie umieszczać. Nieodpowiednie przedmioty mogą zanieczyścić całą partię, dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy nauczyli się brać odpowiedzialność za umieszczanie odpadów w odpowiednich pojemnikach.

W przypadku firm należy znaleźć odpowiedniego lokalnego wykonawcę odpadów, który może przeprowadzić recykling komercyjny w imieniu klienta. Koszty będą się różnić w zależności od częstotliwości i wielkości zbiórki oraz rodzaju wytwarzanych odpadów. Pamiętaj, aby zebrać co najmniej trzy oferty, aby mieć pewność, że otrzymasz konkurencyjną ofertę.

 

Jaki rodzaj papieru mogę poddać recyklingowi?

Chociaż recykling papieru istnieje od dawna, istnieje wiele luk w naszej wiedzy, jeśli chodzi o to, co nadaje się do recyklingu, a co nie. W tym miejscu staramy się rzucić światło na te szare obszary i rozwiać kilka tajemnic związanych z tym, jakie rodzaje papieru można, a jakich nie można poddać recyklingowi.

Rodzaje papieru

Czy można poddać recyklingowi zadrukowany papier?

TAK. Gdy zadrukowany papier jest poddawany recyklingowi, proces odbarwiania może usunąć atrament z masy celulozowej. Po procesie wybielania papier może nawet ponownie stać się biały.

Czy można poddać recyklingowi papier do pakowania?

MOŻE. Niektóre papiery do pakowania nadają się do recyklingu, a inne nie. Niektóre opakowania na prezenty są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, ale istnieją produkty, których w ogóle nie można poddać recyklingowi. Jeśli to Ty kupujesz papier do pakowania, najlepiej sprawdzić to przed zakupem, ale charakter produktu oznacza, że osoba kupująca papier może nie być osobą, która musi go zutylizować. W świąteczny poranek, gdy masz stos różnych papierów gotowych do posortowania, od czego zacząć?

Oto krótka lista kontrolna, na którą należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o recyklingu papieru do pakowania:

 • Czy na papierze znajduje się brokat? Jeśli tak, nie można go poddać recyklingowi.
 • Czy papier jest metaliczny lub zawiera metaliczne ozdoby? Jeśli tak, nie można go poddać recyklingowi.
 • Jeśli papier zostanie zwinięty w kulkę, to czy pozostanie w tej formie, czy się rozwinie? Jeśli się rozwinie, papier prawdopodobnie nie został wykonany z materiału nadającego się do recyklingu.

Czy można poddać recyklingowi kartki okolicznościowe?

MOŻE. Podobnie jak papier pakowy, niektóre kartki okolicznościowe są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, niektóre mogą być poddane recyklingowi, a niektóre nie. Ponownie, nie będziesz w stanie poddać recyklingowi żadnej kartki z brokatem, metalicznymi zdobieniami lub zawierającej elementy niepapierowe w swoim projekcie.

Czy można poddać recyklingowi kolorowy papier?

MOŻE. Z kilkoma wyjątkami, papier kolorowy zazwyczaj nadaje się do recyklingu. Każdy papier, który jest wystarczająco jasny, aby można było na nim pisać lub jest biały od wewnątrz po rozdarciu, może być zasadniczo poddany recyklingowi. Jednak bardzo mocno zabarwiony papier, w którym kolor nasyca cały materiał, może nie nadawać się do recyklingu.

Czy katalogi i broszury można poddać recyklingowi?

TAK. Nie zniechęcaj się ich często błyszczącym wyglądem. Katalogi i broszury prawie zawsze można poddać recyklingowi. Nawet mocno zadrukowane materiały mogą zostać ponownie wykorzystane.

Czy można poddawać recyklingowi czasopisma?

TAK. Niezależnie od tego, jak błyszczące się wydają lub w jaki sposób są połączone, czasopisma można zasadniczo poddać recyklingowi przy użyciu nowoczesnych procesów.

Czy można poddać recyklingowi papier ze zszywkami?

TAK. Broszury, czasopisma i odpady biurowe zawierające zszywki można poddać recyklingowi bez konieczności ich wcześniejszego usuwania. Dzieje się tak, ponieważ proces recyklingu jest przystosowany do odsiewania zszywek, gdy papier zostanie zredukowany do postaci zawiesiny.

Czy można poddać recyklingowi pudełka z plastikowym okienkiem?

TAK. Kupujesz nową zabawkę, kawałek technologii lub po prostu kilka arkuszy lasagne. Pudełko jest wykonane z kartonu, ale ma plastikowe okienko. W takiej sytuacji należy usunąć plastikową część i zutylizować ją w innym miejscu, ale tak - część kartonową można poddać recyklingowi w normalny sposób.

Czy można poddawać recyklingowi koperty z okienkami?

TAK. Większość zakładów recyklingu radzi sobie z przesiewaniem i usuwaniem okienka z kopert w ramach standardowego procesu przesiewania. Tak więc koperty z okienkiem można od razu oddać do recyklingu, nie martwiąc się o usuwanie przezroczystej folii.

Czy paragony można poddać recyklingowi?

MOŻE. Materiał, na którym drukowane są kasy, czytniki kart i bankomaty, nazywany jest papierem termicznym. Jeśli papier termiczny jest niepowlekany, można go poddać recyklingowi. Czasami jednak jest on powlekany substancją chemiczną o nazwie BPA, aby był bardziej odporny na ciepło i mniej podatny na blaknięcie.

Na szczęście stosowanie BPA jest coraz ściślej kontrolowane ze względu na obawy o środowisko i powiązania z zagrożeniami dla zdrowia. Ogólnounijny zakaz stosowania BPA w papierze termicznym wszedł w życie w 2020 r., więc wkrótce możemy mieć pewność, że wszystkie paragony będą nadawać się do recyklingu.

Czy można poddać recyklingowi papier faksowy?

NIE. Papier do faksów to zazwyczaj papier termiczny zawierający BPA. Dzieje się tak, ponieważ ta przestarzała technologia wykorzystuje ciepło do aktywacji prekursora barwnika, który tworzy odcisk na papierze. Jak wspomniano, BPA jest stopniowo wycofywany w większości krajów ze względu na obawy dotyczące zdrowia, więc może się okazać, że BPA i same faksy wkrótce odejdą w przeszłość. Do tego czasu papier faksowy nie powinien być uwzględniany w recyklingu papieru.

Czy papier laminowany można poddać recyklingowi?

NIE. Arkusz papieru laminowany plastikiem nie może być oddzielony i poddany recyklingowi przy użyciu obecnych metod.

Czy rozdrobniony papier można poddać recyklingowi?

MOŻE. Można by pomyśleć, że rozdrobniony papier jest idealnym materiałem do recyklingu - z pewnością już daliśmy mu przewagę, zaczynając go rozkładać?

Problem pojawia się, ponieważ proces recyklingu zależy od zachowania włókien papieru w postaci długich pasm. To właśnie nadaje produktowi końcowemu wytrzymałość. Rozdrabnianie łamie zbyt wiele takich włókien, co skutkuje słabszym papierem z recyklingu. Rozdrobniona natura rozdrobnionego papieru utrudnia również firmom jego zbieranie i przetwarzanie.

Choć nie należy wrzucać rozdrobnionego papieru do zwykłego recyklingu papieru, istnieją firmy, które go przyjmą i poddadzą recyklingowi. Jeśli jesteś firmą, która korzysta z usług dostawcy komercyjnego, porozmawiaj z nim o opcjach dotyczących rozdrobnionego papieru i sprawdź, czy wolą, aby był on pakowany oddzielnie w przezroczyste torby, torby papierowe lub pudełka.

Czy można poddać recyklingowi mokry papier?

NIE. Mimo że woda odgrywa kluczową rolę w procesie recyklingu, zamoczenie papieru to zła wiadomość. Powodem jest to, że podobnie jak w przypadku rozdrabniania, wilgoć uszkadza włókna papieru. Włókna te są niezbędne, aby papier z recyklingu mógł połączyć się w nowy arkusz. Nawet jeśli papier został zamoczony, a następnie wysuszony, włókna zostaną osłabione, dlatego należy dbać o to, aby papier i karton były suche.

Czy można poddać recyklingowi bibułkę?

NIE. Dobra wiadomość jest taka, że większość bibułek jest wytwarzana z materiałów pochodzących z recyklingu. Może on być nawet poddawany recyklingowi ponad pół tuzina razy. Zanim jednak stanie się bibułką, włókna są zbyt rozdrobnione, aby utworzyć spójny produkt z recyklingu. Tak więc bibułka to koniec linii recyklingu papieru.

Nie trzeba też dodawać, że wszelkiego rodzaju zabrudzone materiały nie mogą być poddawane recyklingowi - takie rzeczy należy wyrzucać do kosza lub spłukiwać!

Czy ręczniki papierowe można poddać recyklingowi?

NIE. W przypadku ręczników papierowych jest tak samo jak w przypadku chusteczek higienicznych. Włókna są zbyt rozdrobnione, aby można je było przetworzyć na nowy materiał, a zabrudzone ręczniki papierowe i tak musiałyby trafić na wysypisko śmieci.

Czy można poddać recyklingowi puste tuby po rolkach papieru toaletowego i ręcznikach kuchennych?

TAK. Gotowe tuby można poddać recyklingowi tak jak każdy inny karton. Wszelkie pozostałości kleju na karcie zostaną usunięte podczas procesu czyszczenia, gdy karta stanie się zawiesiną.

Czy można poddać recyklingowi papier do pieczenia?

NIE. Żaden materiał zanieczyszczony żywnością nie może być poddany recyklingowi, ale nawet nieużywany papier do pieczenia nie może być poddany recyklingowi. Dzieje się tak dlatego, że posiada on silikonową powłokę zapobiegającą przywieraniu żywności do jego powierzchni.

Czy papier woskowany można poddać recyklingowi?

NIE. Papier z powłoką woskową nie może być już poddawany recyklingowi, ponieważ włókna papieru nie mogą być oddzielone od wosku. Każdy proces mający na celu uczynienie papieru wodoodpornym spowoduje problemy z recyklingiem, ponieważ proces ten zależy od wody, która rozkłada papier.

Niektóre papiery powlekane woskiem pszczelim nadają się do kompostowania i mogą trafiać do pojemników na odpady żywnościowe, ale recykling z powrotem do papieru nie jest opcją.

Czy papierowe słomki można poddać recyklingowi?

MOŻE. W odpowiedzi na niedawne publiczne protesty dotyczące jednorazowych tworzyw sztucznych, wiele barów i sieci restauracji przestawiło się na papierowe słomki. Kiedy media zwróciły uwagę na fakt, że wielu papierowych słomek nie można poddać recyklingowi, wywołało to drugą falę sprzeciwów.

Być może najbardziej publicznie McDonalds znalazł się w centrum uwagi, gdy okazało się, że ich słomki muszą być utylizowane jako odpady ogólne. W odpowiedzi firma zmieniła używane słomki i współpracuje z firmami recyklingowymi, aby zapewnić ich recykling.

Chociaż słomki pokryte woskiem pszczelim są biodegradowalne i kompostowalne, nie można ich poddać recyklingowi. Jednak na rynek zaczynają wchodzić alternatywy bez wosku, które można poddać recyklingowi. Szwajcarska firma SIG ma nawet wprowadził kartonik z sokiem gdzie karton, słomka, a nawet blister, w którym znajduje się słomka, nadają się do recyklingu. Co więcej, papierowa słomka jest nawet wystarczająco wytrzymała, aby przebić karton!

Czy można poddać recyklingowi kubki do kawy na wynos?

NIE. Większość z nas zdaje sobie sprawę z wpływu jednorazowych kubków do kawy na środowisko, odkąd w 2015 roku nadawca programów kulinarnych Hugh Fearnley-Whittingstall rozpoczął kampanię na ten temat.

Plastikowa wyściółka używana do zamykania konwencjonalnych kubków na wynos oznacza, że nie można ich wyrzucać w ramach domowego recyklingu papieru. Chociaż niektóre punkty sprzedaży zaczęły przyjmować zwrócone kubki, które poddają recyklingowi za pośrednictwem własnych wyspecjalizowanych dostawców, zainteresowanie było minimalne.

Kompostowalne kubki to alternatywa, którą przyjęło wiele kawiarni. Chociaż nie są one poddawane recyklingowi, ulegają biodegradacji. Problem polega na tym, że należy je zabrać do domu i umieścić w pojemnikach na odpady żywnościowe. Wiele z nich jest wyrzucanych do publicznych pojemników na odpady lub omyłkowo umieszczanych w odpadach ogólnych lub innych niewłaściwych kanałach recyklingu.

Noszenie własnego kubka wielokrotnego użytku jest najprawdopodobniej idealnym rozwiązaniem dla miłośników kawy przyjaznej dla środowiska. Niektóre kawiarnie używają Karta lojalnościowa aby zachęcić Cię do przyniesienia własnego kubka, dzięki czemu możesz dołożyć swoją cegiełkę i cieszyć się darmową kawą!

Czy można poddać recyklingowi pudełka po pizzy?

NIE. Gdy tłuszcz z pizzy wsiąknie w pudełko, nie ma już odwrotu! Olej i wilgoć uszkadzają włókna kartonu i nie można ich łatwo usunąć, więc takie pudełka nie mogą być poddane recyklingowi. Co gorsza, zabrudzony przedmiot, taki jak pudełko po pizzy, może zanieczyścić całą partię materiału do recyklingu, powodując, że trafi on na wysypisko śmieci.

Czy można poddać recyklingowi rysunki i obrazy wykonane kredkami?

NIE. Dzieci mogą tworzyć mnóstwo dzieł sztuki i chociaż możemy chcieć zachować wybór arcydzieł na zawsze, zawsze będzie istniał zbiór mniejszych dzieł, które w pewnym momencie będą musiały "zniknąć".

Niestety, gdy kredka lub pędzel oznaczą stronę, nie można jej już poddać recyklingowi. Wosk z kredek i olej z niektórych farb zanieczyszczają papier. Nawet farby na bazie wody zwilżają i niszczą włókna, przez co papier nie nadaje się do recyklingu.

Czy można poddać recyklingowi torby papierowe?

TAK. Torby papierowe nadają się do recyklingu, o ile zostaną z nich usunięte wszelkie elementy niepapierowe, takie jak uchwyty sznurkowe.

Ponownie, papier musi być suchy i wolny od zanieczyszczeń, więc jeśli jalfrezi na wynos pozostawiło tłustą plamę na dnie torby, będzie ona musiała trafić do odpadów ogólnych.

 

Czy recykling papieru ma znaczenie?

Każdego roku Wielka Brytania zużywa 12,5 miliona ton papieru2. Warto zauważyć, że według paper.org.ukW 2019 r. zebraliśmy 3,1 miliona ton papieru i tektury jako naród, a ponad 70% materiału użytego do wytworzenia nowego papieru pochodziło ze źródeł pochodzących z recyklingu.3.

Andrew Large, dyrektor generalny Konfederacji Przemysłu Papierniczego, pisząc do Guardiana w 2019 r., stwierdził, że Wielka Brytania poddaje recyklingowi ponad 80% używanego przez nas kartonu, a pudełka używane przez większość sprzedawców internetowych są tworzone z 100% materiału pochodzącego z recyklingu4.

Recykling papieru jest więc podejmowany na masową skalę, a włókno z recyklingu jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym surowcem do produkcji nowych wyrobów papierniczych. Ale jakie korzyści dla środowiska przynosi recykling papieru?

Papier z recyklingu

Ochrona drzew, oszczędność energii i redukcja emisji.

Drzewa są niezbędne dla zdrowia naszej planety, a do wyprodukowania jednej tony papieru potrzeba ich średnio 242. Dlatego pocieszające jest to, że branża papiernicza i poligraficzna z całego serca przyjęła recykling.

Według forum komunikacji graficznej, Dwie strony, Europa poddaje recyklingowi 72% makulatury z maksymalnej ilości 78% (pozostałe 22% to papier nienadający się do odzysku, taki jak bibuła i zanieczyszczony materiał). 54% papieru w Europie jest produkowane z włókien pochodzących z recyklingu.

Dla konsumentów, którzy chcą mieć pewność, że używają papieru wyprodukowanego z odpowiedzialnie pozyskiwanych włókien, produkty takie jak te w ofercie Solopress Green Zakres może być drukowany na materiale 100% pochodzącym z recyklingu. Solopress Green idzie jeszcze dalej, aby zapewnić, że wszystkie emisje dwutlenku węgla wynikające z produkcji papieru są kompensowane poprzez inwestycje w programy przeciwdziałania zmianom klimatycznym, takie jak projekty sadzenia drzew.

Produkcja papieru z materiałów pochodzących z recyklingu jest również znacznie mniej zanieczyszczająca niż wytwarzanie go z surowców. Na przykład, produkcja papieru z materiałów pochodzących z recyklingu powoduje o 73% mniejsze zanieczyszczenie powietrza niż produkcja papieru z pierwotnej pulpy drzewnej2.

Według Amerykański uniwersytetNa każdą tonę wyprodukowanego przez nas papieru z recyklingu oszczędzamy5:

 • 1 728 litrów oleju
 • 4 000 kilowatów energii
 • 31 823 litrów wody
 • 3 metry sześcienne składowiska

Tak więc nasze wysiłki na rzecz recyklingu przynoszą realne korzyści, nie tylko dla drzew, ale dla środowiska jako całości.

 

Recykling papieru i Solopress

W Solopress nasza polityka w zakresie recyklingu papieru może być streszczona w trzech zobowiązaniach:

 • Tam, gdzie to możliwe, pozyskiwanie papieru z materiałów pochodzących z recyklingu.
 • Jeśli nie jest to możliwe, zawsze należy pozyskiwać papier ze zrównoważonych źródeł
 • W miarę możliwości wytwarzać produkty, które można poddać recyklingowi.

Papier z recyklingu

Wszystkie nasze wizytówki i ulotki z masy celulozowej pochodzą z recyklingu 100%, 380mic i są drukowane w procesie TCF (całkowicie bezchlorowym), wybielane bez elementarnego chloru, co czyni je najbardziej ekologicznym drukiem, jaki oferujemy.

The Woodland Trust

Od czerwca 2013 roku współpracujemy z firmą Woodland Trust's Woodland Carbon Programme, jeszcze bardziej zwiększając nasze zaangażowanie w drukowanie na papierze pochodzącym z recyklingu. Oprócz sadzenia drzew i tworzenia nowych terenów leśnych w Wielkiej Brytanii, zobowiązaliśmy się do zmniejszenia naszego śladu węglowego i zakupu co najmniej 60 ton papieru wychwytującego węgiel każdego roku.

Solopress Green

W styczniu 2021 roku z przyjemnością wprowadziliśmy na rynek Solopress Green - nową gamę Drukowanie przyjazne dla środowiska rozwiązania. W ofercie znajdują się produkty drukowane na papierze pochodzącym ze zrównoważonych źródeł, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i wykorzystujące klej bezklejowy.

Przy odrobinie wysiłku i rozwagi, my w branży druku komercyjnego możemy pomóc chronić planetę dla przyszłych pokoleń i zapewnić, że nasz zawód jest "zielony" - bez względu na to, jakimi kolorami drukujemy!

 

Źródła

1 R. McKinney: Technology of Paper Recycling, 1995, s. 351.
2 https://en.wikipedia.org/wiki/Recycling_in_the_United_Kingdom#Paper
3https://www.theguardian.com/environment/2019/nov/22/uk-boxes-clever-when-it-comes-to-recycling
4https://paper.org.uk/CPI/Content/Information/Recycling.aspx
5https://www.usi.edu/recycle/paper-recycling-facts/