Andy Warhol - przed bananem

Prawdopodobnie najbardziej znane nazwisko w świecie pop-artu, Andy Warhol. Przyjrzyjmy się, jak z wyrzutka społecznego stał się ikoną popu lat sześćdziesiątych.

Urodzony w 1928 roku w Pensylwanii, Andy Warhol spędził większość swojego dzieciństwa przykuty do łóżka z powodu choroby. Pląsawica Sydenhama. Chociaż czas spędzony w łóżku doprowadził do hipochondrii i stania się wyrzutkiem w szkole, został później opisany przez Warhola jako kluczowy punkt w rozwoju jego umiejętności i osobowości. Oprócz spędzania czasu z matką, Warhol słuchał radia i kolekcjonował zdjęcia gwiazd filmowych.

Wczesne prace Andy'ego Warhola
©The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc.

Po ukończeniu szkoły średniej zamierzał zostać nauczycielem sztuki i zapisać się na Uniwersytet w Pittsburghu. Plany te uległy jednak zmianie i zdecydował się studiować sztukę komercyjną w Carnegie Institute of Technology, co doprowadziło go do zaangażowania się w studenckie magazyny artystyczne i zilustrowania swoich pierwszych okładek i całostronicowych ilustracji. Po ukończeniu studiów z tytułem licencjata sztuk pięknych przeniósł się do Nowego Jorku, by rozpocząć karierę ilustratora czasopism i reklam.

Wczesne okładki albumów Andy'ego Warhola
L-R: Carlos Chávez - A Program of Mexican Music (1949), Gioachino Rossini - William Tell Overture (1953)

Wczesne prace Warhola obejmowały luźny styl z plamami atramentu, szybko zyskał popularność dzięki swojemu dziwacznemu stylowi reklam butów i wystąpił w programie, który zwrócił na niego uwagę RCA Records. W tym ekscytującym czasie podczas ekspansji branży został zatrudniony do projektowania okładek albumów i materiałów promocyjnych. Płytą powszechnie uznawaną za jego pierwszą okładkę był Carlos Chávez - A Program of Mexican Music wydany w 1949 roku, okładka zawierała skromne ilustracje i była oparta głównie na czcionce.

Dyptyk Marilyn 1962 Andy Warhol
© 2015 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Artists Right Society (ARS), Nowy Jork i DACS, Londyn

Pracując nad niezliczonymi okładkami płyt dla takich artystów jak Count Basie, Aretha Franklin i Thelonious Monk, Warhol poświęcił również czas na opanowanie sztuki sitodruku; jego komercyjne wykształcenie artystyczne było świetną podstawą do tego i przyniosło bardziej swobodne podejście do jego dzieł sztuki z plamistym stylem przenoszącym się na jego osobiste prace, a także prace dla RCA i Prestige. W 1962 roku zadebiutował na Zachodnim Wybrzeżu w stylu pop-artu, w tym popularny "Dyptyk Marilyn", a także "100 puszek zupy" i "100 butelek coli".

Andy Warhol Velvet Underground

Warhol stworzył natychmiast rozpoznawalną grafikę banana w 1966 roku dla tytułowego albumu "The Velvet Underground and Nico". Chociaż album rzekomo sprzedał się w zaledwie 30 000 egzemplarzy w ciągu pierwszych 5 lat, od tego czasu był wznawiany prawie 200 razy i stał się multi-platynową płytą w wielu krajach, zapewniając, że prace Warhola nadal wypełniają półki w sklepach płytowych na całym świecie.

Możesz nie wiedzieć

  1. Banan na oryginalnej okładce Velvet Underground i Nico był naklejką, którą słuchacz mógł odkleić, odsłaniając "nagiego" banana pod spodem.
  2. Sugeruje się, że słynny utwór Boba Dylana "Like a Rolling Stone" został napisany o Warholu.
  3. Skromne korzenie rodzinne Warhola wpłynęły na jego twórczość: uważa się, że wybór jego matki na obiad skłonił go do stworzenia serii Campbell Soup.
  4. W szkole średniej klub artystyczny wykluczył Warhola, ponieważ był lepszy od innych członków.
  5. Jego pierwszy film nosił tytuł "Sleep" i był 6-godzinnym, niekończącym się arcydziełem jego śpiącego przyjaciela. W premierze wzięło udział dziewięć osób. Siedem z nich zostało do końca.