Co to jest DPI?

DPI

Koncepcja DPI jest stosunkowo prosta w świecie projektowania i druku, ale szybko staje się zagmatwana, gdy zaczynamy zagłębiać się w szczegóły. A w DPI chodzi właśnie o szczegóły!

Zasadniczo DPI jest miarą używaną do oceny poziomu szczegółowości, który może być reprodukowany przez drukarkę. Im wyższa wartość DPI, tym więcej informacji można przechwycić na wydruku. Wysokie DPI oznacza, że wynikowy wydruk powinien mieć wyższą rozdzielczość, wydawać się ostrzejszy i bardziej szczegółowy.

To jednak nie wszystko. Jakość obrazu, który wyłania się z drukarki, jest wynikiem znacznie więcej niż oceny DPI drukarki. Dodajmy do tego fakt, że DPI jest często mylone z terminem "dots per kwadrat cali" lub "pikseli na cal" i jasne jest, że mamy trochę do wyjaśnienia. Zacznijmy od początku.

Co oznacza DPI oznacza?

DPI to skrót od "Dots Per Inch" i jest używany jako miara poziomu szczegółowości reprodukowanego na obrazie lub przez drukarkę.

Termin "kropki" odnosi się do kropek atramentu nanoszonych przez urządzenie drukujące. Liczba kropek na cal odnosi się do miary liczby kropek atramentu naniesionych wzdłuż calowej linii drukowanego materiału, znanej również jako "gęstość kropek". Daje to dobre wskazanie lub ostrość szczegółów, które można uzyskać za pomocą danego urządzenia drukującego.

Czym jest DPCM?

DPI to skrót od "Dots Per Centimetre". Jak można się spodziewać, jest to metryczny odpowiednik DPI. Pomimo praktyczności DPCM, nie jest to powszechnie przyjęty termin, a DPI pozostaje standardowym pomiarem gęstości punktów w branży.

Jak DPI wpływa na rozdzielczość?

Druk cyfrowy to złudzenie optyczne. Aby druk odniósł sukces, musimy przedstawić matrycę kropek, która jest wystarczająco drobna, aby oszukać ludzkie oko. Widzowie muszą myśleć, że widzą reprezentację czegoś, co mogliby zobaczyć w prawdziwym życiu. Coś, co składa się z ciągłych linii i obrazów, a nie z kropkowanego wzoru.

Aby to osiągnąć, muszą zostać spełnione pewne warunki. Gęstość kropek, rozmiar obrazu i odległość od obserwatora muszą znajdować się w odpowiednim zakresie, aby nasza iluzja zadziałała. W tym miejscu pojawia się DPI. Jest to przydatna miara, której możemy użyć do oceny, jak drobno musimy drukować, aby nasze obrazy wyglądały gładko i szczegółowo w kontekście.

Czy gęstość punktów jest mierzona w jednym wymiarze czy w dwóch?

DPI jest czasami przedstawiane jako pojedyncza liczba, np. 1200dpi. Gdzie indziej można zobaczyć ten sam pomiar zapisany jako 1200 x 1200dpi.

Wynika to z faktu, że DPI w przypadku drukowania odnosi się do liczby kropek pojawiających się wzdłuż linii o długości cala, a nie w obszarze cala kwadratowego.

1200 x 1200 dpi to pełniejszy sposób wyrażenia gęstości punktów, ponieważ jest to pomiar odnoszący się do obszaru. Te dwie liczby razem dają nam liczbę punktów na kwadrat cali. Potrzebujemy pomiarów poziomych i pionowych, aby zrozumieć ilość i rozmieszczenie punktów w kwadracie 2D.

Jednak tam, gdzie obie wartości są takie same, liczba jest często podawana tylko raz. 1200dpi staje się skrótem od 1200 x 1200dpi.

Ale te dwie liczby nie zawsze są takie same! Niektóre urządzenia atramentowe mogą mieć różne DPI w kierunku poziomym w porównaniu do pionowego. Tam, gdzie głowica drukująca porusza się po stronie, drukarka może stosować więcej punktów na cal w tej osi. Jest to pomocne w bardziej precyzyjnym rozprowadzaniu i mieszaniu ograniczonej liczby atramentów w celu dokładniejszego odwzorowania kolorów. Wiele wysokiej klasy domowych i biurowych drukarek biurkowych, które mogą pochwalić się "fotograficzną jakością", może na przykład drukować w rozdzielczości 5760 x 1440 dpi, 4800 x 2400 dpi lub 9600 x 2400 dpi.

Tak więc, aby uzyskać pełną informację o gęstości druku, pomiar DPI w dwóch wymiarach powinien być wyrażony jako para liczb.

DPI vs PPI

To wszystko bardzo dobrze, jeśli chodzi o drukarki, ale czy DPI nie ma czegoś wspólnego z cyfrowym projektowaniem graficznym i rozmiarem plików graficznych?

W tym miejscu pojawia się zamieszanie związane z pokrewną, ale inną koncepcją o nazwie PPI, czyli "piksele na cal". DPI dotyczy kropek atramentu, ale ekrany elektroniczne, pliki graficzne i czujniki aparatów cyfrowych działają w pikselach. DPI to sposób, w jaki mierzymy gęstość pikseli, a nie kropek atramentu.

Nie pomaga fakt, że ludzie często mówią DPI w odniesieniu do obrazu cyfrowego, podczas gdy tak naprawdę mają na myśli PPI.

Większość projektów, które trafiają do druku, zaczyna swoje życie na komputerze. Jeśli chcemy uzyskać efekt wysokiej rozdzielczości w druku, potrzebujemy na początek obrazu cyfrowego o wysokiej rozdzielczości. Problem z obrazami cyfrowymi o wysokiej rozdzielczości polega na tym, że zawierają one ogromne ilości informacji. Prowadzi to do dużych plików, które zajmują miejsce, wymagają dużej mocy obliczeniowej do manipulacji i są kłopotliwe w przenoszeniu.

Tak więc, balansem staje się sposób, w jaki możemy pomieścić pliki obrazów, które nie obciążają naszych komputerów, ale nadal skutkują wysokiej jakości wydrukiem.

Jak duży musi być mój obraz cyfrowy?

Kiedy zastanawiasz się, jak "duży" jest twój cyfrowy obraz, możesz brać pod uwagę jeden z trzech atrybutów:

  • Całkowita liczba pikseli w obrazie (co zostanie odzwierciedlone w rozmiarze pliku).
  • Rozdzielczość lub gęstość pikseli, która będzie mierzona jako PPI.
  • Fizyczne wymiary obrazu, który reprezentuje, czyli całkowita liczba pikseli podzielona przez PPI.

PPI, który mierzy gęstość pikseli, jest tylko jednym z aspektów przydatności obrazu cyfrowego. Gęstość pikseli opisuje związek między jakością i rozmiarem, a te dwa czynniki oddziałują na siebie wzajemnie. Wraz ze wzrostem rozmiaru spada jakość i odwrotnie.

Można sobie wyobrazić obraz składający się ze skończonej liczby pikseli na cal. Jeśli zwiększysz rozmiar tego obrazu w programie do projektowania, rozciągniesz tę skończoną liczbę pikseli na większy obszar. Zmniejszyłaby się liczba punktów na cal oraz rozdzielczość i jakość obrazu.

I odwrotnie, jeśli masz obraz ustawiony jako rozmiar A4 w 72 ppi, a następnie zmienisz obraz na 300 ppi, obraz znacznie się zmniejszy. Dwa elementy obrazu, ilość pikseli i całkowity rozmiar są od siebie całkowicie zależne.

Jeśli celem jest wysłanie obrazu do druku i chcesz zachować jakość obrazu 300ppi, musisz upewnić się, że rozdzielczość jest ustawiona na 300ppi, a rozmiar obrazu jest ustawiony tak, aby reprezentował rozmiar gotowego produktu. Co najważniejsze, należy to ustawić na początku procesu projektowania, ponieważ szczegółów nie można dodać później!

72ppi dla ekranu, 300ppi dla druku, prawda?

Liczba 300ppi (często określana jako 300 dpi, jak omówiono) pochodzi ze świata publikacji, gdzie jesteśmy przyzwyczajeni do rozważania obrazu, który jest drukowany na czymś, co można trzymać w rękach i obserwować na odległość wyciągniętej ręki. Dobrą zasadą przy wysyłaniu plików do druku jest upewnienie się, że mają one 300 ppi lub więcej. Chociaż w przypadku drukowanego elementu przeznaczonego do oglądania z daleka, można uzyskać niższą rozdzielczość.

72ppi jest powszechnie uważane za optymalną rozdzielczość dla obrazów wyświetlanych w Internecie. Dzieje się tak, ponieważ są one wystarczająco duże, aby dobrze wyglądać na ekranie, ale wystarczająco małe, aby obrazy nie spowalniały czasu ładowania stron internetowych.

 

DPI jest więc prostym pomiarem, ale ma wiele daleko idących implikacji dla projektowania i drukowania. Jeśli nadal zmagasz się z tym, jak upewnić się, że Twoje projekty są gotowe do druku lub martwisz się o rozdzielczość wynikowego wydruku, nasz zespół zawsze chętnie omówi Twoje potrzeby. Skontaktuj się z nami pod numerem 01702 460047 lub za pośrednictwem strony internetowej e-mail lub na LiveChat.