Co to jest Lorem Ipsum i dlaczego jest używane?

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum to fragment tekstu używany przez projektantów do wypełnienia przestrzeni, w której ostatecznie znajdzie się treść. Pomaga pokazać, jak tekst będzie wyglądał po ukończeniu fragmentu treści, podczas fazy planowania.

Tekst wypełniający jest szeroko stosowany od wieków, więc większość ludzi jest zaznajomiona z tekstem Lorem Ipsum na makiecie projektu. Oznacza to, że gdy projektant wysyła swój szablon do klienta, nie będzie on rozpraszany przez kopię na stronie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co oznacza Lorem Ipsum, dlaczego go używamy i jak zacząć tworzyć kopię Lorem Ipsum w swoim projekcie.

 

Co to jest Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum, czasami określane jako "lipsum", to tekst zastępczy używany w projektowaniu podczas tworzenia treści. Pomaga projektantom zaplanować, gdzie będzie znajdować się treść, bez konieczności czekania na jej napisanie i zatwierdzenie.

Oryginalnie pochodzi z łacińskiego tekstu, ale dla dzisiejszego czytelnika jest postrzegany jako bełkot. Jest to sprytny element, ponieważ pomaga pokazać, jak będzie wyglądał tekst na stronie - bez odwracania uwagi od głównego celu, ogólnego projektu.

Gdzie używane jest Lorem Ipsum?

Tradycyjnie, tekst Lorem Ipsum był używany w przemyśle drukarskim jako wzór papieru. Następnie, wraz z rozwojem branży, tekst ten zaczął pojawiać się w arkuszach transferowych i edytorach tekstu.

Obecnie tekst może być wykorzystywany do dowolnych kopii, zarówno drukowanych, jak i cyfrowych. Może to obejmować:

 • Nagłówki listów
 • Opisy produktów
 • Biogramy marek
 • Dane kontaktowe
 • Strony internetowe
 • Wezwania do działania

Projekt broszury

 

Kopia tekstu Lorem Ipsum

Standardowy fragment Lorem Ipsum to:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Ma on na celu odwzorowanie języka angielskiego, dlatego nie jest w pełni łacińską kopią. Zamiast tego jest mieszanka łacińskich słów, a także kilka wymyślonych terminów.

Jakie jest tłumaczenie Lorem Ipsum na język angielski?

Lorem Ipsum zostało pierwotnie zaczerpnięte z łacińskiego tekstu rzymskiego filozofa Cycerona, na co zwrócił uwagę w latach 80. łacinnik Richard McClintock. Na przestrzeni wieków przeszedł on znaczące zmiany, a słowa były usuwane, skracane i dodawane. Na przykład słowo "lorem" nie jest prawdziwym łacińskim słowem, ale skróconą wersją słowa "dolorem", oznaczającego ból.

To sprawia, że obecny tekst atrapy jest niemożliwy do przetłumaczenia na język angielski. Jednak oryginalne źródło zostało przetłumaczone w 1914 roku na:

"Nie ma też nikogo, kto kocha, dąży lub pragnie bólu samego w sobie, ponieważ jest on bólem, ale od czasu do czasu pojawiają się okoliczności, w których trud i ból mogą przynieść mu wielką przyjemność".

 

Dlaczego używamy tekstu Lorem Ipsum?

Krótko mówiąc, używamy tekstu Lorem Ipsum, ponieważ nie ma on sensu. Jest to po prostu tekst wypełniający, więc nie musi zawierać żadnych znaczących wiadomości.

Treść ma wyróżniać się na stronie. Tak więc, jeśli projektant lub klient przegląda szablon i jego układ, może łatwo zostać rozproszony przez pismo i stracić koncentrację na samym projekcie.

Wygląda i czyta się go bardziej naturalnie niż powtarzanie fraz takich jak "treść tutaj" lub "przykładowa treść". Dodanie tekstu zastępczego Lorem Ipsum po prostu daje przedsmak tego, jak może wyglądać ostateczna strona.

 

Skąd pierwotnie pochodzi Lorem Ipsum?

Tekst może pochodzić aż ze starożytnego Rzymu. Wiele słów i zwrotów w dzisiejszej kopii Lorem Ipsum można znaleźć w książce o etyce z 45 r. p.n.e., napisanej przez rzymskiego filozofa Cycerona.

Badacze uważają jednak, że tekst nie był w rzeczywistości używany jako symbol zastępczy w obecnej formie aż do 1500 roku. Wtedy to drukarz wziął oryginalny tekst i zakodował jego kolejność, aby stworzyć wzorcową książkę.

Nawet gdy rozwijaliśmy nowe technologie w latach 20th i 21st Lorem Ipsum przetrwało wieki jako preferowany przez nas tekst wypełniający. W latach sześćdziesiątych XX wieku tekst ten był drukowany na arkuszach suchego transferu i używany zarówno przez architektów, jak i reklamodawców. Następnie, w latach 80-tych, został zaadoptowany do szablonów edytorów tekstu na komputerach stacjonarnych.

W dzisiejszych czasach można znaleźć tę atrapę tekstu w prawie każdym oprogramowaniu przeznaczonym dla pisarzy lub projektantów, od szablonów Microsoft Word po projekty stron internetowych WordPress i Dokumenty Google. Niezła podróż w czasie od skromnych początków!

 

Jak utworzyć kopię Lorem Ipsum

Istnieją Generatory Lorem Ipsum które mogą tworzyć różne wersje tradycyjnego Lorem Ipsum, aby urozmaicić treść makiety. Mogą po prostu mieszać zamówienia, a nawet dodawać humorystyczne sekcje tekstu w języku łacińskim.

Jeśli masz tylko krótką lukę do wypełnienia w swoim projekcie, możesz po prostu skopiować powyższy tekst Lorem Ipsum i wkleić go do szablonu.

W przypadku dłuższych treści można utworzyć dodatkowy bezsensowny tekst na różnych zewnętrznych stronach internetowych, takich jak lipsum.com. Po prostu wybierz akapity i długość słów, niezależnie od tego, czy potrzebujesz ich w formacie HTML czy tekstowym, i stwórz własną kopię Lorem Ipsum.

Jak dodać tekst Lorem Ipsum w programie Photoshop

Nowsze wersje programu Photoshop zawierają teraz wbudowany generator Lorem Ipsum. Aby dodać go do projektu, wystarczy:

 1. Wybierz narzędzie tekstowe i przeciągnij pole tekstowe, aby dopasować je do miejsca, w którym będzie znajdować się zawartość.
 2. Wybierz czcionkę, w tym rozmiar, twarz i kolor.
 3. Kliknij Typ na górnym pasku i wybierz Wklej Lorem Ipsum.
 4. Powtórz proces aż do uzyskania wystarczającej ilości tekstu dla symbolu zastępczego.

Jak dodać Lorem Ipsum w programie InDesign

Adobe InDesign posiada również wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zastępczych. Aby to zrobić:

 1. Narysuj pole tekstowe wybierając typ tekstu na pasku bocznym lub klikając T na klawiaturze.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz pola i wybierz Wypełnij tekstem zastępczym.
 3. Powtórz proces aż do uzyskania wystarczającej ilości tekstu Lorem Ipsum.
 4. Zastosuj style czcionek.

Szukasz więcej sposobów na wykorzystanie InDesign? Sprawdź nasz przewodnik po Dodawanie punktorów do tekstu.

Jak dodać tekst Lorem Ipsum w programie Illustrator

W programie Adobe Illustrator można automatycznie wypełnić dowolne pole tekstowe tekstem Lorem Ipsum. Oto jak to zrobić:

 1. Wybierz program Illustrator CC na górnym pasku i kliknij Preferencje - Typ.
 2. Kleszcz Wypełnianie obiektów nowego typu tekstem zastępczym i kliknij OK.
 3. Kliknij Typ narzędzia na lewym pasku i kliknij stronę.
 4. Aby dodać więcej, wybierz Typ i kliknij Wypełnij tekstem zastępczym.
 5. Wybierz style czcionek i ustaw tekst tak, aby pasował do projektu.

Wciąż w fazie planowania? Dowiedz się Jak dodać linie przerywane w programie Illustrator do tworzenia infografik i nie tylko.

Teraz, gdy znasz już znaczenie Lorem Ipsum, zacznij dodawać tekst do swoich własnych projektów za pomocą Solopress. Oferujemy wszystko od broszury do wizytówkigotowy do następnej kampanii marketingowej.