10 porad ekspertów dotyczących korekty pracy

Korekta, korekta i jeszcze raz korekta

Wszyscy tam byliśmy.

Godziny przeprowadzonych badań. Godziny napisanych słów. Zadowolony z pracy, klikasz opublikuj.

Boom. Zauważyłeś poważny błąd ortograficzny w pierwszym wierszu. Wszelka wiarygodność, jaką miałeś nadzieję wnieść do swojego artykułu, wylatuje przez okno.

Ale jak do tego doszło? Nie zdając sobie z tego sprawy, psychologia ma ogromny wpływ na nasz wewnętrzny moduł sprawdzania pisowni.

Istnieje kilka wskazówek, które znaleźliśmy i wykorzystaliśmy, które mogą pomóc w korekcie pracy, aby druk był idealny!

Nie przejmuj się drobiazgami

Dlaczego literówki są tak oczywiste po zakończeniu zadania drukowania? 

Zmiana charakteru tego, co napisałeś i jak to wygląda, jest kluczem do korekty.

Nasze mózgi są zaprogramowane do czytania tego, co myślimy, że napisaliśmy i w rezultacie mogą nie dostrzegać naszych błędów.

Oszukiwanie mózgu, aby uwierzył, że czyta tę kopię po raz pierwszy, jest ostateczną sztuką korekty.

Podstawy

Aby rozpocząć korekta, użyj sprawdzania pisowni na komputerze, laptopie lub telefonie, aby wyeliminować wszelkie proste literówki.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twój komputer ma wybrany prawidłowy język regionalny, tj. brytyjski vs. amerykański. Komputery nie zawsze radzą sobie dobrze, więc posiadanie pod ręką drukowanego słownika będzie idealnym partnerem.

Spróbuj przeczytać swój tekst w trzech etapach:

 • Po pierwsze, przeczytaj dokument, aby sprawdzić, czy znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje. Może to oznaczać daty i godziny wydarzeń w dniu Ulotka lub szczegółowe objaśnienia usług w Broszura. Tak czy inaczej, upewnij się, że wszystko tam jest.
 • Po drugie, przeczytaj dokument na głos aby usłyszeć, jak to brzmi i sprawdzić, czy zdania mają sens. Sprawdź czas przeszły, teraźniejszy i przyszły oraz upewnij się, że nie przełączasz się między trzecią i pierwszą osobą, gdy nie ma to zastosowania.
 • Po trzecie, sprawdź drobniejsze szczegóły. Dokładnie sprawdź nagłówki i stopki, ponieważ są one zwykle sformatowane tak, aby się wyróżniały. Upewnij się, że wszelkie liczby, daty lub nazwy są poprawnie zapisane, ponieważ elementy te można łatwo przeoczyć.

Korekta dla idealnego wydruku

1 Czytaj dalej

Czytanie swojej pracy od tyłu jest najlepszą wskazówką do wykrywania błędów ortograficznych. Spojrzenie na to, co napisałeś w kolejności, która nie ma żadnego literackiego sensu, pomoże ci dostrzec, czy poszczególne słowa są napisane poprawnie lub wyróżniają się.

2 Poznaj swój kryptonit

Każdy ma swoje własne błędy, które popełnia wielokrotnie. Niezależnie od tego, czy mylisz "jesteś" i "twój", czy zawsze zapominasz o "n" w "środowisku", zwróć uwagę na błędy, o których wiesz, że masz do nich skłonność.

3 Zmiana czcionki

Daj swoim oczom inny widok na słowa, które masz przed sobą. Zmiana kroju lub rozmiaru czcionki to świetny sposób na dostrzeżenie prostych błędów, które wcześniej zostały przeoczone.

4 Dwie pary oczu są lepsze niż jedna

Poproś znajomego lub współpracownika, aby przejrzał twoją pracę. Inne i świeże spojrzenie to najlepsze narzędzie do korekty. Oko za oko zawsze poprawi twoją kopię!

5 Podgląd pracy

Jedna sztuczka, która naprawdę działa dla mnie na WordPressużywa Podgląd Przycisk. Pozwala to zobaczyć, jak wyglądałaby twoja praca, gdybyś ją opublikował. Ta zmiana formatu zawsze ujawnia kilka drobnych błędów, które wymagają szybkiej naprawy, zanim ktokolwiek je zobaczy!

6 Drukowanie na papierze

Czytanie kopii w innej wersji na ekranie cyfrowym, na przykład na wydrukowanym papierze, może być cenną sztuczką w wykrywaniu tych niesfornych błędów. Nakłanianie mózgu do myślenia, że czyta ostateczną wersję, może pomóc wykryć wszystko, co pozostało na stronie.

7 Zmiana marginesów

Zawęź lub poszerz marginesy na stronie, aby zmienić rozmiar i długość akapitów. Uporządkowanie słów w nowym formacie może pomóc w dostrzeżeniu błędów ortograficznych lub błędów, ponieważ wygląda to jak inna praca.

8 Grammarly

Grammarly jest mistrzem korekty, jeśli chcesz zaoszczędzić czas. Pobierz rozszerzenie i obserwuj, jak poprawia każdy popełniony błąd, zapobiegając marnowaniu czasu na samodzielne ich wykrywanie.

9 Weź wolne

Twoje oczy mogą być zmęczone, a mózg usmażony. Wyjdź na spacer, weź prysznic, idź spać. Zrób coś innego i wróć ze świeżym nastawieniem, a będziesz zaskoczony, o ile bardziej produktywny możesz być.

10 Podziękuj swoim czytelnikom!

Twoi czytelnicy są Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Czytają twoje, miejmy nadzieję zabawne, błędy i zawsze wskażą ci je do poprawienia. Podziękuj im za to, są darmowymi korektorami!

Oto niektóre z najczęstszych błędów:

 • Homofony- są to słowa, które brzmią tak samo, ale mają inną pisownię i znaczenie. Prawo i pisać. Deer i dear.
 • Pomijanie niemych liter- Luty i luty, słuchaj i słuchaj.
 • Dodawanie zakończenia- Błędy można popełnić, zmieniając czas słowa poprzez dodanie końcówki. Hopeing i Hoping lub Submiting i Submitting.
 • Brakujące słowa- najczęściej z mniejszymi słowami, to, it, is, of, a itp. Lub czasami te słowa są używane niepoprawnie w zamian za siebie nawzajem.
 • Zamawianie listów- Najczęstszą literówką jest pisanie liter na odwrót. Na przykład, dziwnie jest pisać "weird" jako "wierd".
 • Interpunkcja- Apostrofy są najczęściej popełnianym błędem interpunkcyjnym. Powinny być one używane na dwa sposoby, w przypadku zaborczości, np. Peter's ball, oraz w celu zastąpienia brakujących liter (skrót), np. it's lub don't.
 • Łączenie słów- niektóre słowa powinny być rozdzielone. Na przykład "dużo" zamiastdużo'
 • Czasowniki- dostosuj czasownik do podmiotu w liczbie pojedynczej lub mnogiej, na przykład "I was" i "we were", a nie "I were" i "we was".
 • Powinien/powinien mieć- to drugie jest poprawne.

Dopiero gdy dokument jest wolny od błędów i tak poprawny, jak to tylko możliwe, jest gotowy do druku. Wszystko czego wtedy potrzebujesz to partner druku aby dopasować się do Twojej bezbłędnej korekty...