Zasady dotyczące apostrofów - wszystko dozwolone?

Apostrof

Nadużywanie apostrofów jest jednym z najczęstszych błędów gramatycznych popełnianych przez marketerów. I nie brakuje marek, które są z tego powodu wzywane.

Waterstones nazywało się kiedyś Waterstone's, dopóki nie zrezygnowało z apostrofu w 2012 roku do użytku online. Podczas gdy Starbucks nigdy nie używał apostrofu w swoim brandingu.

Czy nadszedł więc najwyższy czas, by wszystkie marki zrezygnowały z apostrofu?

Przyjrzymy się prawidłowemu użyciu apostrofu, dlaczego jest używany i czy nadal ma znaczenie w sferze cyfrowej.

 

Co zawiera ten artykuł?

 

Kiedy używać apostrofu

Apostrofy są rodzajem interpunkcji, zazwyczaj używanym na końcu wyrazu. Zazwyczaj wskazują one:

  • Gdzie litery zostały pominięte
  • Posiadanie przedmiotu
  • Kontrowersyjne formy liczby mnogiej niektórych słów, liczb lub symboli

Apostrofy powinny zawsze występować jako część słowa, a nigdy samodzielnie.

Jakie są trzy zastosowania apostrofu?

Apostrof ma trzy zastosowania lub miejsca w słowie.

Skurcze

Skróty są używane do łączenia dwóch krótkich słów w jedno, np.jest stawanie się 'toluboni jakooni'. Zwykle usuwa się jedną lub dwie litery z przodu drugiego słowa, a następnie łączy oba słowa apostrofem - na przykładbędziemy 'do 'będziemy'. Jednak w niektórych przypadkach apostrof może pojawić się w drugim słowie, na przykładnie ma stawanie się 'nie ma.

Rzeczowniki dzierżawcze

Jeśli chcesz pokazać, że ktoś jest właścicielem czegoś, powinieneś użyć zarówno apostrofu, jak i litery "s" na końcu słowa, np.broszura marki.

Jednakże, gdy jest to liczba mnoga, apostrof może pojawić się po "s". Na przykład, używając, "projekt projektantów", aby wskazać, że zaangażowanych jest wielu projektantów.

Apostrof może również występować po słowie, które kończy się na "s", aby oznaczyć zaborczość. Na przykład "pióro Iris" to pióro należące do Iris. To powiedziawszy, dopuszczalne stało się również pisanie "pióro Iris", co jest bliższe naturalnemu językowi mówionemu w dzisiejszych czasach.

Istnieje wiele akceptacji dla tej zasady, dlatego jest to jedna z marek, które często się mylą.

Liczba mnoga

W większości przypadków nie potrzebują apostrofu do oznaczenia liczby mnogiej słowa. Wciąż jednak można zaobserwować wiele przypadków takiego użycia, które znane jest jako "apostrof spożywczy".

Następnym razem, gdy będziesz robić zakupy, zwróć uwagę na znaki takie jakeasy-peel orange's lubworek marchewki.

Chociaż zasady są po to, aby je łamać, takie użycie nie jest zalecane, ponieważ jest powszechnie uważane za po prostu niewłaściwe i może źle świadczyć o profesjonalizmie marki. Istnieją jednak sytuacje, w których apostrofy stają się akceptowane w liczbie mnogiej, jak zobaczymy...

Wyjątki od zasad

Jest jedna godna uwagi sytuacja, w której NIE używamy apostrofu oznaczającego własność, a mianowicie w przypadku zaimków takich jak nasz, twój, ich i to. Kiedy coś posiadają, ta rzecz staje się nasza, twoja, ich lub jej, bez zwyczajowego apostrofu.

Nie użylibyśmy więc apostrofu w zdaniu:
Pies macha ogonem.

Wciąż jednak używalibyśmy apostrofu, aby przekształcić "it is" w "it's", jak w:
Pies macha ogonem, gdy jest podekscytowany.

Istnieją również sytuacje, w których apostrof może być użyty w liczbie mnogiej. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy wstawienie apostrofu sprawi, że znaczenie będzie jaśniejsze, na przykład w odniesieniu do pojedynczych liter lub cyfr.

Na przykład, trudno jest ustalić znaczenie tego zdania:
Słowo Mississippi ma cztery znaczenia.

Natomiast apostrof wyjaśnia sytuację:
Słowo Mississippi składa się z czterech "i".

Innym przykładem apostrofu pomagającego w liczbie mnogiej jest fraza:
Co robić, a czego nie.

Co byłoby mylące, gdybyśmy tylko pisali:
Co robić, a czego nie.

Czasami ostatni apostrof jest pomijany w następujący sposób:
Co robić, a czego nie.

Chociaż jest to niespójne, wygląda mniej niechlujnie, dlatego jest szeroko stosowane i zrozumiałe.

Liczebniki i lata również często używają apostrofu w liczbie mnogiej, np:
Dzieci urodzone w 2020 r.

Apostrof tutaj nie jest ściśle poprawny, a nawet konieczny, ale jest to rosnąca konwencja, która jest powszechnie akceptowana, więc jest mało prawdopodobne, aby przyciągała skargi od kogokolwiek poza najbardziej surowym gramatykiem.

Te zastosowania apostrofu w liczbie mnogiej są w dużej mierze kwestią gustu. To od Ciebie zależy, jak ich użyjesz, ale po podjęciu decyzji staraj się zachować spójność - szczególnie w komunikacji marki.

 

Dlaczego używamy apostrofów?

Używamy apostrofów, aby poprawić czytelność i pokazać funkcję słowa. Skróty są często używane w wersji cyfrowej, aby ułatwić czytelnikowi skanowanie tekstu.

Ale bez apostrofu znaczenie tego słowa łatwo się gubi.

Na przykład, jeśli będziemy (będziemy) straciło apostrof, nagle jest czytane jako dobrze - które ma już kilka znaczeń, od zdrowia po wodę. Zamiast tego apostrof mówi czytelnikowi, aby postrzegał skurcz jako dwie jednostki.

Umieszczenie apostrofu dla possessives pomaga również czytelnikowi określić, czy jedna lub więcej osób wykonuje posiadanie.

Wracając do przykładu "Grocer's Apostrophe", niektórzy krytycy twierdzą, że powinien to być "Grocers' Apostrophe". Który z nich jest właściwy? Cóż, zależy to od tego, czy rozumiemy, że istnieje tylko jeden sklep spożywczy, czy kolektyw sklepów spożywczych. Jeśli jest tylko jeden, to "Grocer's Apostrophe", jeśli jest ich więcej niż jeden, to "Grocers' Apostrophe

 

Przykłady apostrofów

W większości przypadków niewłaściwe użycie apostrofu jest powszechnym błędem, który nie przyciągnie zbyt wiele negatywnej uwagi do Twojej marki. Czasami jednak błędne użycie apostrofu może w rzeczywistości zmienić znaczenie słowa na coś zupełnie innego.

Na przykład, znak w supermarkecie z listą tego, co można znaleźć w tej konkretnej alejce:

Pet's
Czyszczenie
Przybory toaletowe

W rzeczywistości alejka zawiera trzy oddzielne kategorie produktów. Nadużycie apostrofu w tym miejscu wydaje się jednak zachęcać nas do odczytania go jako krótkiego zdania. W jednej z interpretacji apostrof zamienia "Pet's" w rzeczownik dzierżawczy, sugerując, że środki czyszczące i kosmetyki należą do zwierzaka, Alternatywnie, może zmienić "Pet's" w skrót od "Pet is" - sugerując, że jest zwierzak, który sprząta kosmetyki. Tak czy inaczej, z pewnością nie jest to to, co supermarket zamierza nam powiedzieć za pomocą tego znaku!

Hasła marketingowe

Oczywiście są pewne marki, od których można oczekiwać poprawnego użycia apostrofów, zwłaszcza gdy jest to dosłownie w ich nazwie. W 2014 roku sieć kawiarni Apostrophe została nominowana do nagrody za złą gramatykę za swój slogan marketingowy:

Wspaniały smak w drodze

Jeśli nazwa Twojej marki pochodzi od rodzaju gramatyki, prawdopodobnie najlepiej jest potrójnie sprawdzić swoje kampanie marketingowe przed ich uruchomieniem. Ale apostrofy to tylko jedna z wielu pułapek, jeśli chodzi o pisanie sloganów. Aby uzyskać więcej porad, sprawdź nasze Sześć wskazówek dotyczących pisania sloganów reklamowych.

Znaki zewnętrzne

Marki specjalizujące się w liternictwie również powinny zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy podejmują się widocznej reklamy zewnętrznej. Na przykład firma z Ameryki, która zaoferowała:

Profesjonalne znaki i napisy

Albo reklama salonu tatuażu:

Tatuaż i przekłuwanie ciała

W końcu, jeśli ktoś tworzy dla ciebie znak lub wpisuje trwały napis na twojej skórze w formie tatuażu, chcesz wiedzieć, że zna zasady!

 

Czy apostrofy nadal mają znaczenie?

W 2019 r. stowarzyszenie Apostrophe Protection Society zostało rozwiązane, ponieważ nie udało mu się powstrzymać powszechnego nadużywania apostrofów. Według założyciela "współczesne czasy wygrały", ale wielu nadal spiera się o znaczenie apostrofu.[1]

Apostrofy mogą nie znajdować się na szczycie listy priorytetów dla marketerów, ale nadal zasługują na przemyślenie. W końcu, jeśli dojdzie do wyboru między Twoją marką a konkurentem, który nadużył apostrofu, możesz po prostu zyskać przewagę dzięki samej poprawnej gramatyce.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem wsparcia, aby uzyskać więcej wskazówek, jak jak najlepiej wykorzystać druk.

Teraz już wiesz, kiedy używać apostrofu, a kiedy naprawdę nie powinieneś, możesz bez obaw tworzyć kolejne materiały marketingowe.

Spraw, by Twoja marka wyróżniała się ze wszystkich właściwych powodów dzięki naszym wysokiej jakości i wytrzymałym produktom. tablice informacyjne. Zamów już dziś z bezpłatną dostawą.

[1] https://www.bbc.com/culture/article/20200217-have-we-murdered-the-apostrophe