Historie start-upów: Ancoats Guitars - dokonując skoku

Obrazek nagłówka Ancoats Guitars

Rozsądnym planem może być rozpoczęcie nowej działalności jako dodatkowe zajęcie. Może jednak nadejść moment, w którym będziesz musiał wykonać ten skok i podjąć znaczące zaangażowanie w swój start-up.

Dobra wiadomość jest taka, że niekoniecznie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę. Dave Roberts z Ancoats Guitars Dave był w tej podróży przez cały rok, wykonując kolejne kroki w kierunku życia poświęconego budowaniu gitar. Jak Dave powiedział nam niedawno podczas London International Guitar Show:

"Zaczęło się od pobocznego zajęcia, ale przejęło moje życie!".

Dokonywanie inwestycji

Pierwszym zobowiązaniem wymaganym przez początkującą firmę może być spora inwestycja. Może to być podpisanie umowy najmu miejsca do pracy, hurtowy zakup materiałów lub sprzętu. Takie koszty utopione, znane w świecie biznesu jako "capex" lub wydatki kapitałowe, mogą związać cię z projektem na tak długo, jak długo potrwa zwrot inwestycji.

Narzędzia handlowe

Dla Dave'a był to moment, w którym sprawy zaczęły nabierać realnych kształtów:

"Prawdopodobnie pierwszym przerażającym momentem było dla mnie zainwestowanie w oprzyrządowanie potrzebne do rozpoczęcia produkcji na przyzwoitą skalę. Wiedziałem wtedy, że będę musiał wyprodukować kilka dobrych gitar, zanim pokryję koszty i zacznę przynosić zyski".

Dla wielu przedsiębiorców inwestycja tego typu może być pierwszym sprawdzianem ich zaangażowania w przedsięwzięcie. Przetrwanie pierwszych lat może wymagać cierpliwości, grubej skóry i przyzwoitego gniazda. W końcu średnio nowe firmy w Wielkiej Brytanii handel przez około trzy lata przed osiągnięciem zysku.

Warsztaty gitarowe w Ancoats

Inwestycje zewnętrzne są opcją i mogą być łatwiejsze do zdobycia niż wiele małych firm zdaje sobie sprawę, ale wiąże się to z własnym zestawem zobowiązań w zakresie spłaty, a nawet poświęcenia udziałów w nowej firmie.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt biznesowy, bank może zażądać, aby majątek osobisty i aktywa zostały ustanowione jako zabezpieczenie kredytu, aby zapewnić, że będą w stanie odzyskać wszelkie straty, jeśli sprawy pójdą na południe. Jest to otrzeźwiająca perspektywa, która powinna skłonić każdego niedoszłego przedsiębiorcę do zastanowienia się nad mądrością swojego przedsięwzięcia i tym, czy jest przygotowany na konsekwencje w przypadku niepowodzenia.

Jednak bez tego skoku Twoja firma może mieć trudności ze skalowaniem. W tym momencie należy dokładnie rozważyć dostępne opcje: jak najbardziej warto się wspierać, ale nie należy przesadzać. Jeśli to możliwe, zacznij od małych inwestycji, inwestując tylko tyle, aby postawić palec na rynku. Jeśli możesz ocenić popyt na małą skalę, dajesz sobie miejsce na zmianę produktu lub zmianę planu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Miejsce pracy

Od samego początku było jasne, że działalność Dave'a związana z budową gitar będzie wymagała stałej siedziby. Odpowiedź przyszła w postaci przerobionego kontenera transportowego w tradycyjnie przemysłowym obszarze Manchesteru, od którego pochodzi nazwa jego firmy. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę:

"Obecna siedziba Ancoats Guitars jest idealna dla moich potrzeb. Jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystko, czego potrzebuję do produkcji na obecnym poziomie, a jednocześnie nie jest ekstrawagancko kosztowna. A ponieważ znajduje się wśród innych producentów, mogę robić tyle hałasu, ile chcę!".

Dla osób o skromnych wymaganiach przestrzennych i wolnym pokoju lub garażu, dom może być dobrym miejscem do rozpoczęcia. Jeśli zaczynasz czuć, że poświęcasz swój komfort lub relacje rodzinne, prawdopodobnie nadszedł czas, aby znaleźć dedykowaną przestrzeń. Podążaj za przykładem Dave'a i znajdź miejsce zarówno przystępne cenowo, jak i odpowiednie do charakteru Twojej działalności.

Wystarczająco dużo godzin w ciągu dnia?

Tak długo, jak twój nowy biznes i twoja obecna praca mogą się pokrywać przez jakiś czas, dobrym pomysłem może być prowadzenie ich obu w tandemie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje nowe przedsięwzięcie nawiązuje do twoich życiowych pasji, więc miejmy nadzieję, że nie będzie to dla ciebie zbyt dużym obciążeniem.

Jeśli jednak taki stan rzeczy przerodzi się w długotrwały układ, może to doprowadzić do wypalenia zawodowego. Upewnij się, że dbasz o siebie, jesteś świadomy tego, w jaki sposób poświęcasz swoje rezerwy czasu i energii, i zarezerwuj czas na relaks.

Crossroads Blues

Oprócz budowania pięknych instrumentów, Dave jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą medycznym, pracującym na szpitalnym oddziale radiologii. Dzieląc swoją uwagę między ciężko wywalczoną karierę i pasję do gitar elektrycznych, Dave spędził większość swojego pierwszego roku paląc świecę na obu końcach.

"Gdy zamówienia naprawdę ruszyły, zacząłem odczuwać presję. Założyłem firmę, aby realizować swoją pasję do tworzenia gitar. Pomysł, by stało się to dodatkowym stresem, wydawał się krokiem wstecz. To był dla mnie sygnał, by zastanowić się nad zmniejszeniem liczby godzin pracy".

W ostatnich tygodniach Dave podjął decyzję o pracy w szpitalu w niepełnym wymiarze godzin, co dało mu znacznie więcej czasu na poświęcenie się Ancoats Guitars i przywróciło mu weekendy!

"Skróciłem swoje godziny pracy do dwóch i pół dnia w tygodniu, więc Ancoats Guitars jest teraz moją pracą na pół etatu. Albo mam nadzieję, że tak będzie, jeśli uda mi się sprzedać wystarczająco dużo gitar i zarobić na nie pieniądze! Wszystko wygląda jednak dobrze, dostaję mnóstwo zamówień".

Praca w niepełnym wymiarze godzin jest świetną opcją, gdy biznes zaczyna się rozwijać. Jeśli masz zobowiązania finansowe, takie jak kredyt hipoteczny, możesz cieszyć się z regularnej pensji. Jednocześnie możesz poświęcić dodatkowe godziny z dala od codziennej pracy, aby upewnić się, że twoje nowe przedsięwzięcie się powiedzie. Może to oznaczać poszukiwanie pracy w niepełnym wymiarze godzin lub zwrócenie się do obecnego pracodawcy z prośbą o zmniejszenie liczby godzin, tak jak zrobił to Dave.

Podział czasu

Praca w niepełnym wymiarze godzin może być stanem przejściowym. Może służyć jako bezpieczna odskocznia przed przejściem na pełny etat w innym biznesie. Alternatywnie, możesz zdecydować, że jest to trwałe rozwiązanie, które pozwala podzielić swój czas przy jednoczesnym rozłożeniu ryzyka.

Coraz więcej osób przyjmuje postawę "portfolio karieragdzie rozkładają swoje wysiłki na dwa lub więcej źródeł dochodu. Bezpieczeństwo w różnorodności i urozmaicone życie zawodowe sprawiają, że jest to atrakcyjna alternatywa dla pracy od dziewiątej do piątej. Twój nowy biznes może stać się bardziej stałym rozwiązaniem, w którym realizujesz wiele pasji. Takie podejście mniej przypomina skok w nieznane, a bardziej równomierne rozłożenie ciężaru pomiędzy różnymi platformami.

Kolejny krok naprzód

Dla Dave'a Robertsa jest to czas, w którym dzieli swoją karierę medyczną i Ancoats Guitars. To szczęśliwa sytuacja, która pozwala mu ocenić popyt na jego gitary i dokonać świadomej oceny tego, jak ustalić priorytety swojego czasu.

"Rozmawiałem z kilkoma osobami, które rzuciły pracę i od razu wskoczyły do gry. Mówili, że nie byliby w stanie się na tym skupić lub poświęcić temu wystarczająco dużo czasu, ale ja nie mógłbym tego zrobić. Mam kredyt hipoteczny!"

Marzenia kontra rzeczywistość

Podążanie za marzeniami i utrzymanie bezpieczeństwa finansowego są niezwykle ważne, ale nie muszą być ze sobą sprzeczne. Dzięki starannemu planowaniu i realistycznemu spojrzeniu, możliwe jest pogodzenie tych dwóch rzeczy, tak jak Dave.

Są chwile, kiedy element ryzyka jest nieunikniony. Podejmujesz ryzyko i masz nadzieję, że wszystko się ułoży. Zbyt łatwo jest nadwyrężyć swoje zasoby, niezależnie od tego, czy chodzi o czas, energię czy pieniądze. Jednak łagodne wejście w pełnoetatową przedsiębiorczość może mniej przypominać skok, a bardziej budowanie mostu.

Patrząc na rok 2023 i kolejne lata, Dave jest w doskonałej sytuacji, aby realizować swoją pasję - a także spłacać kredyt hipoteczny!