Jak dodawać numery stron w programie InDesign: przewodnik krok po kroku

Jak dodać numery stron w nagłówku bloga InDesign

InDesign to najlepsze oprogramowanie do projektowania graficznego, jeśli chodzi o tworzenie wielostronicowych publikacji. A tam, gdzie jest wiele stron, numery stron zawsze się przydają.

Dodawanie numerów stron do dokumentów InDesign jest niezbędne dla łatwej nawigacji i profesjonalnej prezentacji. W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się, jak dodawać numery stron w programie InDesign dla różnych typów dokumentów. Postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami krok po kroku, aby opanować ten proces i z łatwością tworzyć dobrze zorganizowane dokumenty.

Krok 1: Utwórz stronę wzorcową dla numerów stron InDesign

Przed dodaniem numerów stron w programie InDesign należy utworzyć stronę wzorcową. Strony wzorcowe to szablony, które umożliwiają zastosowanie spójnego formatowania na wielu stronach w dokumencie. Krok ten ma kluczowe znaczenie dla stworzenia jednolitego wyglądu podczas wstawiania numerów stron w programie InDesign.

1.1 Otwórz panel stron

Najpierw otwórz panel Strony, przechodząc do "Okno" > "Strony" w górnym menu. W panelu tym wyświetlane są strony dokumentu, a także utworzone strony wzorcowe.

1.2 Tworzenie nowej strony wzorcowej

Aby utworzyć nową stronę wzorcową, kliknij przycisk "Nowa strona wzorcowa" znajdujący się w dolnej części panelu Strony. Nadaj nazwę swojej stronie wzorcowej i kliknij "OK".

Krok 2: Dodawanie numerów stron w programie InDesign przy użyciu strony wzorcowej

Po utworzeniu strony wzorcowej nadszedł czas na wstawienie numerów stron w programie InDesign. Za pomocą strony wzorcowej zastosujemy spójną numerację stron w całym dokumencie.

2.1 Dodawanie ramki tekstowej

Wybierz narzędzie Tekst z paska narzędzi i utwórz ramkę tekstową na stronie wzorcowej w miejscu, w którym mają być wyświetlane numery stron. Ramkę tekstową można umieścić na górze lub na dole strony, w zależności od preferencji projektowych.

2.2 Wstawianie znacznika numeru strony

Po zaznaczeniu ramki tekstowej przejdź do "Tekst" > "Wstaw znak specjalny" > "Znaczniki" > "Bieżący numer strony". Spowoduje to dodanie automatycznego znacznika numeru strony (zwykle wyświetlanego jako "A" lub "B") do ramki tekstowej.

Krok 3: Zastosowanie strony wzorcowej do dokumentu InDesign

Po utworzeniu strony wzorcowej z numerami stron należy zastosować ją w dokumencie. Zapewni to spójne wyświetlanie numerów stron InDesign w całym projekcie.

3.1 Zastosowanie strony wzorcowej do dokumentu

W panelu Strony przeciągnij stronę wzorcową na strony, do których chcesz ją zastosować. Numery stron zostaną automatycznie zaktualizowane, aby pasowały do bieżącego numeru strony.

3.2 Dostosowywanie numeracji stron

Jeśli chcesz dostosować numer strony początkowej lub styl numeracji, przejdź do "Układ" > "Opcje numeracji i sekcji" w górnym menu. Wprowadź żądane zmiany i kliknij "OK".

Jak wstawiać numery stron w programie InDesign: Rozwiązywanie problemów i porady

Chociaż dodawanie numerów stron w programie InDesign jest zazwyczaj proste, mogą pojawić się pewne problemy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci rozwiązać problemy i zoptymalizować numery stron w programie InDesign:

  • Upewnij się, że ramka tekstowa zawierająca numer strony jest wystarczająco duża, aby pomieścić numer. Jeśli jest zbyt mała, numer strony może być niewidoczny.
  • Jeśli dokument ma wiele sekcji, upewnij się, że każda sekcja ma własną stronę główną z unikalnymi znacznikami numerów stron. Pomoże to zachować spójne formatowanie w całym dokumencie.
  • Podczas pracy ze stronami sąsiadującymi należy utworzyć osobne strony wzorcowe dla lewej i prawej strony, a następnie zastosować odpowiednią stronę wzorcową do każdej strony. Zapewni to spójne wyświetlanie numerów stron po właściwej stronie rozkładówki.
  • Jeśli chcesz pominąć numerację na określonych stronach (takich jak strony tytułowe lub podziały rozdziałów), zastosuj do tych stron inną stronę wzorcową bez znacznika numeru strony.
  • Aby zmienić wygląd numerów stron (czcionkę, rozmiar, kolor itp.), wystarczy zmodyfikować ramkę tekstową na stronie wzorcowej. Wszystkie strony korzystające z tej strony głównej zostaną automatycznie zaktualizowane.

 

Samouczek wideo: Jak dodać numery stron w programie InDesign

Aby jeszcze bardziej uprościć dodawanie numerów stron w programie InDesign, nasz starszy projektant graficzny, Matt Bruty, stworzył ten samouczek wideo, który pomoże ci zrozumieć ten proces.

Jeśli spodobał Ci się ten samouczek, możesz zapoznać się z całą serią, subskrybując nasz kanał YouTube tutaj:

przycisk subskrypcji

Gdy nadejdzie czas na wysłanie publikacji do druku, Solopress oferuje wysokiej jakości druk na różnych rodzajach papieru na Broszury lub Czasopisma.

Transkrypcja wideo

W tym samouczku Solopress przedstawię pięć prostych kroków dodawania numeracji stron i nazw sekcji w programie InDesign. Przyjrzyjmy się im.

Krok 1: Projektowanie numeracji stron

Podczas ustawiania automatycznej numeracji w programie InDesign należy to zrobić na stronach wzorcowych, ale w tej chwili nie mam ustawionej żadnej numeracji. To dlatego, że zawsze lubię zaczynać od zaprojektowania numeracji na rzeczywistej stronie, która ma już jakiś projekt, abyś mógł poczuć, jak to będzie wyglądać w projekcie.

Inną rzeczą, którą polecam, jest posiadanie własnej warstwy dla numerów stron, dzięki czemu można je oddzielić i zorganizować. Tak więc, jestem zadowolony z tego projektu, który stworzyłem dla tej strony, i zasadniczo będzie on pokazywał numer strony, a także chcę, aby nazwa zmieniała się w zależności od sekcji książki, w której się znajduję.

To, co mogę zrobić, gdy jestem zadowolony z projektu, to skopiować go i usunąć. Już go tam nie potrzebuję. Mogę przejść do naszej strony Masters i wkleić go na miejsce, a teraz jest to kwestia ustawienia tego, aby było zautomatyzowane.

Numeracja stron obejmuje o wiele więcej zagadnień, niż możesz sobie wyobrazić, więc zapoznaj się z tymi krótkimi krokami, a będziesz dobrze przygotowany do przyszłych projektów.

Krok 2: Dodawanie znaków specjalnych

W moim Masters właśnie dodałem kolejny numer strony po drugiej stronie i zamieniłem stronę, nazwę sekcji i numer strony oraz wyrównałem je do prawej. Teraz musimy dodać do nich znaki specjalne, aby stały się automatyczne.

Co robisz, podświetlasz numer strony, przechodzisz do Typsprowadzają się do, Wstawka Specjalne Charakterdodać Markeroraz Bieżący numer strony. W tym samym miejscu przechodzimy do nazwy sekcji, Typ, Wstawka Specjalne Charakter, Markerale tym razem umieść Znacznik sekcji w.

Zamierzam zrobić to samo po tej stronie. Więc, Sekcja Markerprzejdź do Typ, Wstaw określony znak specjalny, Znaczniki, Znacznik sekcjii ten dla numerów stron: Typ, Wstawka Specjalne Charakter, Marker, Aktualny Strona Liczba.

A kiedy kliknę jedną z naszych stron w naszym projekcie, możesz zobaczyć, że została ona zaktualizowana do strony, na której się znajdujemy. Jeśli kliknę na stronę piątą, proszę bardzo, strona piąta. Zauważysz, że brakuje nazwy sekcji. To dlatego, że musimy ją skonfigurować w następnym kroku.

Krok 3: Definiowanie sekcji

Aby zdefiniować nasze sekcje tak, aby pojawiały się tutaj, muszę to zrobić w tych miniaturach tutaj, ale zanim to zrobię, jest jedna ważna rzecz do zrobienia.

Tam, gdzie są jakieś rozkładówki, które nie mają być zakłócane, po prostu zaznaczam wszystkie strony, a następnie przechodzę do menu i upewniam się, że ta opcja jest odznaczona, co umożliwia Wybrane spready do przetasowania. Nie chcę, by tak się działo, chcę, by zawsze pozostawały rozłożone. Gdybym tego nie zrobił, strony zaczęłyby się przesuwać i skończyłoby się na bałaganie.

W każdym razie, rozpoczniemy nową sekcję na stronie drugiej, naszej stronie "Mewy". Klikamy prawym przyciskiem myszy i przechodzimy do sekcji Opcje numeracji i sekcjii automatycznie rozpocznie nową sekcję, więc jest to zaznaczone, a następnie masz dwie opcje. Możesz albo automatycznie numerować strony, więc rozpozna te numery stron tutaj i zaktualizuje je w ten sposób, albo możesz rozpocząć nową numerację stron dla każdej sekcji, i zamierzam to zrobić, więc każda sekcja, którą mam, zacznę od strony pierwszej.

A potem tutaj, mam ten kawałek tutaj - Prefiks sekcji - To jest moja pierwsza sekcja, więc nazwę ją "a", a wszystko to oznacza, że pokaże mi się tutaj małe "a", więc kiedy organizuję się w moich miniaturach, mogę zobaczyć, jaką sekcję mam. Możesz również dołączyć ten prefiks tutaj, zaznaczając to pole, którym jest Dołącz prefiks podczas numerowania stron. Ale ja tego nie chcę - nie chcę, żeby przed moim numerem było "a".

A następnie styl numeracji, masz tutaj te opcje, nawet cyfry rzymskie, ale zamierzam trzymać się normalnej numeracji dla tego. I znacznik sekcji, to nazwa naszej sekcji, więc nazwiemy ją "Mewy". A potem mogę OK i widać, że jest zaktualizowany, więc jesteśmy na pierwszej stronie "Mewy". A jeśli przejdę tutaj, na drugą stronę "Mew", i jeśli zejdziesz do tej nowej sekcji, "Stosy", zobaczysz, że nadal nazywa się "Mewy". To dlatego, że musimy zdefiniować nową sekcję dla "Stosów".

Zauważysz również, że te małe strzałki, które pojawiają się nad miniaturami, pokazują, gdzie zaczyna się nowa sekcja. Zróbmy więc szybko i tę sekcję. To będzie nasza sekcja "Stosy". Kliknę prawym przyciskiem myszy, Opcje numeracji i sekcji. Tak, chcę rozpocząć nowy wybór. Tak, chcę ponownie rozpocząć numerowanie stron w nowej sekcji. Prefiks sekcjiNazwę tę sekcję "b", ponieważ jest to moja druga sekcja. A to zmieni to "a" tutaj na "b". Pozostanę przy normalnej numeracji. A ten znacznik sekcji nazwę "Stosy". Kliknij OK.

Przechodzę do strony "Stosy". Możesz zobaczyć, że jestem na pierwszej stronie "Stosów", a następnie na drugiej stronie "Stosów". Na tej stronie mamy ciemne tło. Za chwilę przejdziemy do tego, jak to naprawić.

Ale to, co możesz zrobić teraz, masz tę konfigurację - powiedzmy, że chcę mieć kolejne cztery strony w mojej sekcji "Stosy" - to jest moja sekcja "b" "Stosy". Mogę wstawić kilka stron, a wszystkie numery stron zostaną zaktualizowane. Jeśli przejdę do Wstawianie strona ja pójdę Po stronie "b2", więc będzie po tej stronie. Chcę mieć kolejne cztery strony w tej sekcji. W tej chwili mam tylko jedną MistrzA-Master. Więc jeśli kliknę OKWstawia cztery nowe strony i wszystkie powinny być poprawnie ponumerowane, aby znalazły się w "Stosach". Powinien to być więc "Stos" numer trzy, "Stos" numer cztery itd.

Piękno tego polega na tym, że gdy masz projekt broszury i dodajesz strony, zawsze automatycznie aktualizuje nazwę sekcji i numer strony.

Krok 4: Zarządzanie stronami bez numeracji

Wracając do naszej ciemnej strony, oczywiście nie widzimy tych numerów stron, ale mamy tutaj dwie opcje.

Możesz zdecydować, że nie chcesz numeracji stron na tych stronach, lub na przykład możesz mieć reklamę w swoim magazynie i nie mieć tam numeracji stron. Wszystko, co możesz zrobić, to pociągnąć w dół tę stronę wzorcową, która mówi brak, i możesz umieścić ją na stronie, a ona po prostu usunie numerację stron.

Ale nie chcę tego robić. Chcę, by było to widoczne na tej stronie. Zamierzam więc utworzyć kolejną, zduplikowaną stronę wzorcową i po prostu uczynić ją białą. Zaznaczę obie strony, zduplikuję stronę wzorcową A, a następnie zachowam czerwoną linię, ale zmienię styl tych liter na biały. To samo dla tej strony. Są więc zaktualizowane.

Teraz mogę albo przeciągnąć je pojedynczo na tę stronę, albo wybrać obie strony, a następnie Zastosuj wzorce do stron. Więc "c1" i "c2", to są te strony, ale chcę, żeby to był B-Master. Kliknij OKi trzymamy kciuki - proszę bardzo!

Więc ta sekcja nazywa się światło, a to jest pierwsza strona światła. Chwileczkę, pozwólcie, że ukryję moje przewodniki. To jest pierwsza strona światła, to jest druga strona światła i tak dalej, i tak dalej, mogę dodać więcej stron.

Krok 5: Dalsze wskazówki

Jeśli uważasz, że jest coś, co możesz dodać, podziel się swoją wiedzą w komentarzach poniżej dla innych widzów i nie zapomnij, że cały czas dodajemy do kanału, jeśli chcesz subskrybować. Jak zawsze, doceniamy twoje polubienia i komentarze, dziękujemy za oglądanie i do zobaczenia w następnym.