Jaka jest różnica między drukiem cyfrowym a litograficznym?

Jak Drukarnie litograficzne i cyfrowe Doskonale zdajemy sobie sprawę z nieporozumień, które mogą się pojawić, gdy mówimy o druk twój broszury, wizytówkioraz ulotki. Istnieje tak wiele możliwości wyboru gramatury papieru, wykończenia i kolorów papieru - istnieją również różne procesy drukowania.

Skąd wiesz, które z Druk litograficzny i cyfrowy jest najlepsze dla Ciebie i Twojej firmy? Chociaż obie metody mają swoje wady i zalety, poniżej postaraliśmy się wyjaśnić różnicę między nimi.

Druk cyfrowy a druk litograficzny

Zdjęcie drukarki cyfrowej Rolan drukującej plakat dla dzieci w żywych kolorach

Druk cyfrowy to reprodukcja obrazów cyfrowych na powierzchni fizycznej, takiej jak papier lub papier fotograficzny, tkanina, plastik itp.

Druk litograficzny to technika, w której obraz jest przenoszony z metalowej płyty na gumowy obciąg. Zazwyczaj płyty drukarskie są przymocowane do cylindra w prasie. Farba jest nakładana na obszar obrazu płyty i przenoszona bezpośrednio na papier.

Druk litograficzny z wykorzystaniem farb CMYK

Druk cyfrowy można odróżnić od druku litograficznego lub offsetowego na wiele sposobów

Każdy odcisk wykonany na papierze może być inny, w przeciwieństwie do wykonywania kilkuset lub tysięcy odcisków tej samej rzeczy z jednego zestawu płyt, jak w przypadku tradycyjnych metod. Atrament lub toner nie wsiąka w papier, jak w przypadku tradycyjnego atramentu, ale tworzy warstwę na powierzchni. Generalnie wymaga to mniejszej ilości odpadów w postaci zużytych chemikaliów i papieru.

Druk cyfrowy jest doskonałym rozwiązaniem dla szybkich realizacji lub małych nakładów! Druk offsetowy jest najczęściej używany do druku wysokonakładowego, ponieważ jego jakość obrazu jest znacznie wyższa i bardziej spójna niż w przypadku prasy cyfrowej.

6 KOMENTARZE

 1. Druk litograficzny (inaczej offsetowy) opiera się na zasadzie, że olej i woda nie mieszają się ze sobą. Druk litograficzny może być dość kosztowny, ponieważ trzeba zapłacić za płyty i ustawienie maszyny do drukowania.

 2. Świetny "skrótowy" opis różnic. Elastyczność druku cyfrowego w przypadku krótkich serii była dla mnie świetna, gdy zamawiałem rzeczy dla kilku organizacji społecznych, ale jakość osiągnięta dzięki drukowi litograficznemu jest zauważalna, gdy zamawiam broszury w dużych ilościach do pracy.

  • To po prostu nieopłacalne, Gareth.

   Druk cyfrowy jest idealny dla krótkich serii, ponieważ nie ma czasu na przygotowanie, a także nie ma płyt do wykonania. Dosłownie płacisz za "kliknięcie" za arkusz druku w pełnym kolorze. Tak więc, jeśli chcesz zapłacić powiedzmy 10 pensów za arkusz i chcesz 100 arkuszy, to jest to 10 funtów.

   W przypadku pras litograficznych konieczne jest przygotowanie, więc klient płaci za czas pracy maszyny. Płacisz również za płyty, zwykle kosztuje to 220 funtów za jeden zestaw płyt i przygotowanie. Tak więc nawet przed rozpoczęciem pracy rachunek jest znacznie wyższy. Jednak rzeczywisty koszt eksploatacji prasy litograficznej jest w rzeczywistości tańszy. Załóżmy więc, że przez prasę przechodzi 20 000 arkuszy - wychodzi taniej.

   To jest w zasadzie powód. Ponadto przy długich seriach trwa to dłużej. Maszyna działa wolniej niż prasa litograficzna o pełnej prędkości, ale w przypadku krótkich serii cyfrowa działa szybciej, ponieważ nie ma czasu na przygotowanie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.