Roller Derby Marketing: Rozpowszechniaj informacje o swojej drużynie

Marketing derbów na rolkach dla drużyn takich jak ta w Toronto w Kanadzie
Derby na rolkach w Toronto, Kanada.

Chcesz zwiększyć świadomość swojej drużyny roller derby? Niezależnie od tego, czy szukasz fanów, wrotkarzy czy sponsorów, wykonaj te podstawowe kroki, aby zostać zauważonym.

Marketing w roller derby nie musi być skomplikowany ani drogi - biorąc pod uwagę, że większość drużyn jest prowadzona przez członków ligi z mniejszymi budżetami, którzy mogą nie mieć doświadczenia w marketingu jako "codziennej pracy", ważne jest, aby był prosty i przystępny cenowo. Biorąc to pod uwagę, posiadanie niewielkiego budżetu znacznie przyczyni się do przyciągnięcia pożądanej uwagi.

Twój zespół nazywa się... Co?

Jeśli zakładasz nową drużynę lub nawet zmieniasz nazwę już istniejącej, ważnym punktem, który należy rozważyć od razu, jest jej nazwa. Podczas gdy nazwy lig powinny być proste, nazwy drużyn są miejscem, w którym można stać się nieco bardziej kreatywnym i dziwacznym. Jeśli masz trudności z wymyśleniem czegoś, możesz czerpać inspirację z:

 • Twoje miasto lub region - zwłaszcza jeśli ma przydomek lub słynie z czegoś szczególnego.
 • Kultura popularna lub alternatywna, taka jak horrory i zespoły muzyczne.
 • Kalambury, rymowanki i gry słów, które opisują postawę lub perspektywę klubu.
 • Jak nazywają się inne zespoły na całym świecie.

Nazwy powiązane z lokalizacją zespołu są szczególnie dobrym pomysłem, ponieważ ułatwią identyfikację zarówno w celach marketingowych, jak i gdy przyjdzie czas na udział w konkursach. Zastanów się dobrze nad swoją nazwą - rebranding i jej zmiana mogą wymagać znacznego nakładu pracy i kosztów.

Bądź kreatywny ze swoim logo

Projektowanie logo to zdecydowanie obszar, w który warto zainwestować trochę pieniędzy. Unikaj pułapki zbytniego zagracenia lub czerpania ze zbyt wielu różnych obrazów i źródeł. Czyste logo z odpowiednią grafiką i projektem będzie wyglądać ładnie o wiele dłużej. Twoje logo jest natychmiast rozpoznawalnym obrazem, który reprezentuje Twój zespół, więc warto, aby było dobre.

Seaside Siren Roller Girls to drużyna roller derby w Southend-on-Sea Essex
Logo Seaside Siren Roller Girls, drużyna roller derby w Southend-on-Sea, Essex.

Rozwój obecności w Internecie

Dobra strona internetowa jest niezbędna, a Twoje działania marketingowe związane z roller derby nie będą bez niej kompletne. Twoja strona nie musi być ogromna, skomplikowana ani droga - w rzeczywistości prostota jest często lepsza. Spraw, by była stylowa, przejrzysta i łatwa w nawigacji, a odwiedzający będą bardziej zadowoleni z surfowania po sieci. Tworząc witrynę, nie zapomnij uwzględnić:

 • Podstawowe wprowadzenie na temat klubu.
 • Lista nadchodzących spotkań i turniejów.
 • Wzmianka o sponsorach.
 • Informacje dla potencjalnych łyżwiarzy, w tym daty prób.
 • Szczegóły dotyczące wydarzeń specjalnych lub pozyskiwania funduszy.
 • Adres i lokalizacja, jeszcze lepiej z linkiem do mapy Google.
 • Aktualne dane kontaktowe.

Dobrą praktyką jest trzymanie wewnętrznych wiadomości zespołu poza stroną internetową lub w specjalnej sekcji, ponieważ są one nieistotne dla innych odwiedzających (fanów, potencjalnych łyżwiarzy i sponsorów) i mogą okazać się mylące lub zniechęcające. Jeśli chcesz, aby informacje te znajdowały się na tej samej stronie internetowej, możesz rozważyć utworzenie osobnej strony lub kategorii blogów przeznaczonych wyłącznie dla obecnych członków zespołu, dzięki czemu informacje te będą znajdować się w jednym miejscu. Inne rzeczy, których należy unikać, to zbyt wiele dziwnych czcionek, animowanych grafik i rozpraszających wyskakujących okienek.

Chociaż strona internetowa jest niezbędna do budowania bazy fanów i przyciągania uwagi do klubu, będziesz potrzebować czegoś więcej, aby dotrzeć do odbiorców. Jeśli chodzi o media społecznościowe, możesz wykorzystać wszystko, od Facebooka i Twittera po Instagram i Pinterest, aby rozpowszechniać informacje. Na wybranych platformach społecznościowych można udostępniać wyniki meczów, raporty o kontuzjach, zdjęcia, informacje o zbiórkach pieniędzy, nadchodzących treningach i nie tylko.

Jeśli nie masz dużo czasu i zasobów, aby poświęcić się kampanii marketingowej online, trzymaj się głównych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter. Następnie rozgałęziaj się stamtąd w miarę możliwości.

Marketing derbów na rolkach dla drużyn takich jak ta w Toronto w Kanadzie
Derby na rolkach w Toronto, Kanada.

Print Stuff

Kolejnym wartościowym obszarem, który wymaga niewielkiej inwestycji finansowej, jest druk. marketing roller derby. Jeśli możesz wybrać tylko trzy rzeczy do wydrukowania, niech będą to następujące rzeczy:

 • Wizytówki - do rozdania potencjalnym sponsorom, zapewniając im szybkie i łatwe odniesienie do tego, kim jesteś, czego szukasz i jak mogą się z tobą skontaktować.
 • Ulotki - aby reklamować nadchodzące wydarzenia, zbiórki pieniędzy i próby łyżwiarzy.
 • Plakaty - Gdy masz wydarzenia do promowania, plakaty umieszczone w strategicznych miejscach w mieście z mocnymi wizualizacjami to świetny sposób, aby poinformować ludzi o tym, co robisz.

Go Networking

Twój zasięg będzie miał bardziej osobisty charakter, jeśli faktycznie wyjdziesz i spotkasz się z ludźmi na lokalnych wydarzeniach - a można to zrobić na wiele różnych sposobów, z których wszystkie mogą być niezwykle korzystne dla twojego zespołu. Jeśli szukasz sponsorów, odłóż na chwilę łyżwy i udaj się na lokalne wydarzenia networkingowe. Mogą one być ostatnią rzeczą, o której myślisz, ale każdy jest tam, aby się sprzedać - tak jak ty! Przygotuj się na rozmowę o korzyściach płynących z Twojego sportu, jego rozwoju i pozytywnych aspektach dla zaangażowanych kobiet. Aby zyskać dodatkową przewagę, przygotuj swoje wizytówki. Możesz nawet wydrukować niewielką liczbę ulotek specjalnie skoncentrowanych na tym, dlaczego i w jaki sposób lokalne firmy powinny Cię sponsorować, abyś mógł zostawić je z nawiązanymi kontaktami.

Inne lokalne wydarzenia, takie jak przejażdżki charytatywne, festyny i targi, również mają duży potencjał w zakresie zwiększania ekspozycji. Chociaż nie są to miejsca, w których można szukać sponsorów, to właśnie na nich można znaleźć fanów i potencjalnych rolkarzy, a także edukować społeczeństwo i obalać mity na temat swojego sportu.

Sędzia marketingowy Central City Roller Girls roller derby
Sędzia Central City Roller Girls.

Zabawa w zbieranie funduszy

Sztuczka w zbieraniu funduszy jest następująca: cokolwiek wybierzesz, spraw, by było to zabawne i dostępne dla dużej liczby osób w Twojej społeczności. Wypróbuj skate-a-thony w fantazyjnych strojach, szukając darowizn na nagrody w loteriach i sprzedając bilety fanom lub wieczory z muzyką na żywo, podczas których dochód z biletów jest przekazywany na rzecz Twojej drużyny. Za każdym razem, gdy starasz się zebrać fundusze, upewnij się, że rozpowszechniasz informacje wszędzie, gdzie to możliwe - skontaktuj się z lokalną gazetą, umieść je na Facebooku, poproś swoich znajomych o ponowne przesłanie; krzycz o tym z dachów!

Dwa punkty, które należy zabrać ze sobą, są następujące:

 • Nie bój się pytać. Jeśli nie poprosisz, nie dostaniesz. Czasami ludzie, którzy mogą być gotowi zaoferować swoje wsparcie, czekają na konkretną prośbę. Inni mogą o tym nie pomyśleć, ale gdy pomysł zostanie poruszony, chętnie się do tego przyczynią.
 • Podaj korzyści. Przekonaj ludzi, dlaczego powinni Cię sponsorować. Co dzięki temu zyskają? Jak będą dzięki temu wyglądać? W jaki sposób przyniesie to korzyści społeczności?

Niezależnie od tego, w jakim kierunku podąży Twoja drużyna roller derby, bądź oryginalny i autentyczny. W ten sposób zjednasz sobie sympatyków i przyciągniesz uwagę do przedsięwzięcia, które ma tak oddanych zwolenników. I tak jak nie boisz się być twardy, gdy zakładasz wrotki, nie wahaj się, gdy już je zdejmiesz. Trochę wytrwałości może przejść długą drogę.