QR powracają! Przewodnik marketera po łamaniu kodów QR

Przewodnik po kodach QR - obraz nagłówka

Dekadę temu kody QR miały być kolejną wielką rzeczą w angażowaniu klientów. Ale ponieważ niektórzy odbiorcy uważali je za mylące i frustrujące, nie udało im się zdobyć popularności w sposób, na jaki liczyli niektórzy marketerzy.

Dzięki ostatnim wydarzeniom kody QR zaczęły odgrywać znacznie większą rolę w naszym życiu. Ta powszechna znajomość formatu stanowi teraz okazję dla marketerów do ponownego wykorzystania tych genialnych czarno-białych wzorów.

W tym przewodniku po kodach QR zagłębiamy się w genezę tych monochromatycznych cudów, podróżujemy przez wzloty i upadki ich historii oraz omawiamy opcje i możliwości, jakie oferują. I oczywiście, przyjrzymy się temu, co musisz wiedzieć, aby zapewnić ich prawidłowe wyświetlanie w druku, dzięki czemu możesz stworzyć kod QR, który nie ma problemu z obrazem!

Dlaczego opracowano kody QR?

Kod QR rozpoczął swoje życie w świecie fabryk motoryzacyjnych i robotów budujących samochody. Będąc potomkiem kodu kreskowego UPC (Universal Product Code lub Unique Product Code, w zależności od tego, kogo zapytać), QR oznacza Quick Response, uznając jego zdolność do uzyskiwania szybszych wyników niż jego pasiasty przodek.

Zostały one opracowane przez firmę Denso Wave, ówczesną spółkę zależną Denso Corporation, która z kolei była częścią Toyota Group.

Denso pozostaje jednym z wiodących na świecie producentów części samochodowych i robotów przemysłowych. Pierwotną ideą stojącą za kodem QR była pomoc w lokalizacji, identyfikacji i śledzeniu części w procesach produkcji i montażu.

Kto wynalazł kod QR?

To Masahiro Hara wynalazł kod QR dla Denso Wave w 1994 roku. Podczas gdy skromny kod kreskowy służył wcześniej jako sposób monitorowania części w fabrykach, w latach 90. nowoczesne procesy przemysłowe przyspieszyły, wymagając systemu, który mógłby być odczytywany szybciej i łatwiej. Dzięki elementom, które pomagały skanerowi je zlokalizować i zorientować, kody QR (lub Quick Response) były odczytywane niemal natychmiastowo.

Czy kody QR zawierają więcej informacji niż kody kreskowe?

Nie tylko w kategorii szybkości kod QR pokonuje kod kreskowy. Pod względem danych, QR również wygrywa. Kody kreskowe UPC kodują informacje w jednym wymiarze, podczas gdy kody QR wykorzystują dwa wymiary.

Dzieje się tak, ponieważ skaner kodów kreskowych patrzy na pojedynczą linię na całej długości kodu kreskowego, rozpoznając proporcje między grubością obszarów odblaskowych (białych) i nieodblaskowych (czarnych). Skaner QR patrzy na cały obraz, wykrywając obszary odblaskowe i nieodblaskowe w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

Podczas gdy kod kreskowy zawiera zwykle około 20 lub 30 informacji alfanumerycznych, kod QR może zawierać 3 KB.

Jak działają kody QR?

Lokalizacja, orientacja i identyfikacja.

Czy zauważyłeś, że trzy rogi kodu QR zawsze zawierają czarny kwadrat w kwadracie? Ta informacja wskazuje na obecność i orientację kodu i jest kluczowym elementem działania kodu QR.

Rzadki współczynnik

Zauważ, że czarny kontur kwadratu i biała linia wewnątrz niego mają tę samą grubość. Stosunek grubości tych dwóch linii wynosi więc 1:1.

Czarny kwadrat na środku jest trzy razy szerszy od białej linii wokół niego. Stosunek szerokości do szerokości wynosi 3:1.

Jeśli więc narysujesz linię w poprzek kształtu, najpierw przejdziesz przez czarną linię o określonej szerokości, białą linię o tej samej szerokości, czarny obszar o trzykrotnie większej szerokości, a następnie z powrotem do białej linii i wreszcie ponownie czarną linię.

Stosunek grubości tych 5 kontrastujących obszarów wynosi 1:1:3:1:1.

Według Masahiro Hary, po przeanalizowaniu tysięcy materiałów drukowanych, stosunek ten był najmniej prawdopodobnym przypadkowym pojawieniem się w drukowanych obrazach i tekście.

Wyszukując tę rzadką konfigurację, skaner może mieć pewność, że zidentyfikował kod QR, gdy natknie się na stosunek 1:1:3:1:1.

Oko za oko

Te kwadraty lokalizacji są znane jako "oczy" i pojawiają się w trzech rogach kodu kreskowego, pozostawiając jeden róg pusty, tworząc unikalną orientację, w której kod QR powinien zostać odczytany.

Weźmy na przykład tę reklamę Guinnessa. To świetny pomysł, aby czarny napój wypełnił kontrastujące obszary w kodzie, ale co z zakłóceniami z czarno-białych obszarów wokół niego? Skaner jest w stanie "zignorować" wszystkie bzdurne dane otaczające kod QR dzięki trzem kwadratom lokalizatora, które definiują czytelny obszar.

Niektóre zastrzeżone systemy używane przez firmy kurierskie lub ochroniarskie nie używają oczu, ale jeśli pozyskujesz kod z generatora kodów QR, nadal będzie on je posiadał.

Poza halą produkcyjną

Podobnie jak wcześniejszy kod kreskowy UPC, kod QR odbył podróż z hali produkcyjnej do domeny publicznej.

Jako chwyt marketingowy, kody QR miały swój moment w 2010 roku. Były nie tylko sposobem na wykorzystanie nowej technologii na swoją korzyść, ale także sposobem na pokazanie, że Twoja marka jest na czasie.

Pojawiały się na plakatach, w witrynach sklepowych i czasopismach, promując wszystko, od Lego do Muzyka pop. W większości przypadków kod QR zawierał niewiele więcej niż zakodowany adres URL, który przenosił urządzenie do określonej strony internetowej.

Fałszywy start dla kodów QR

Okazało się jednak, że był to falstart. Podczas gdy przemysłowe zastosowania kodów QR pozostały stabilne, jako trend marketingowy szybko przestały być popularne. Opinia publiczna zaczęła kręcić nosem

Pojawiło się nawet coś w rodzaju sprzeciwu. Mogło to być spowodowane brakiem zrozumienia ze strony opinii publicznej, brakiem doświadczenia ze strony marketerów lub po prostu tym, że technologia nie była jeszcze gotowa, ale kody QR nigdy tak naprawdę nie trafiły do opinii publicznej w sposób, na jaki wielu miało nadzieję.

Może to szok spowodowany nowością sprawił, że konsumenci czuli się zdezorientowani i zdenerwowani tymi nieznanymi, małymi kwadratowymi wzorami. Może klienci czuli się rozczarowani po tym, jak zadali sobie trud, aby dowiedzieć się, jak korzystać z kodu QR, tylko po to, by zostać przekierowanym na rozczarowującą stronę internetową? A może kilka źle zaprezentowanych, źle wyjaśnionych kampanii z kodami QR wystarczyło, aby zniechęcić ludzi.

W każdym razie modne stało się dyskredytowanie kodów QR. Całe blogi, galerie i konta w mediach społecznościowych, w tym to konto Tumblrpoświęcone były wyśmiewaniu absurdalnych lub mało pomysłowych zastosowań kodów QR. Do czasu nadejścia pandemii koronawirusa wydawało się, że kody QR odeszły do lamusa, podobnie jak pager i minidysk.

Covid i powrót kodu QR

Pojawienie się koronawirusa przyniosło wiele wyzwań, a wśród nich było zadanie śledzenia postępów choroby. Kiedy rządy i służba zdrowia zaczęły wprowadzać infrastrukturę w celu kontrolowania i monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa, kody QR okazały się niezwykle przydatne.

W międzyczasie smartfony, aplikacje i dostęp do danych mobilnych znacznie się poprawiły pod względem szybkości, wydajności i dostępności. Czynniki te w połączeniu z dobrze uzasadnionym powodem, aby tam być, oznaczały, że kody QR były teraz w znacznie lepszej pozycji, aby zyskać popularność wśród opinii publicznej.

Aplikacja NHS Test & Trace w Wielkiej Brytanii w dużej mierze opierała się na kodach QR, podobnie jak wiele podobnych programów na całym świecie. Każdy, kto próbował podróżować za granicę od czasu wybuchu epidemii, wie, jak często kody QR są wykorzystywane do dostarczania dowodów badań i szczepień oprócz najważniejszej karty pokładowej.

Aspekt "bezdotykowości", zdolność do przechowywania wystarczającej ilości danych dotyczących tożsamości i lokalizacji oraz fakt, że większość dorosłych ma już przy sobie urządzenie mobilne zdolne do ich skanowania, sprawiły, że kody QR stały się odpowiednim i skutecznym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Czy każdy może utworzyć kod QR?

Podczas gdy firma Denso Wave zachowała patent na kod QR, zdecydowała się nigdy nie korzystać ze swoich praw do nadużywania tej technologii. Intencją firmy zawsze było, aby QR stał się powszechnie przyjętym systemem. Szczęśliwym rezultatem tego podejścia jest to, że każdy może stworzyć i używać kodu QR bezpłatnie.

Jak stworzyć własny, unikalny kod QR?

Tworzenie kodu QR jest szybkim i łatwym procesem - dosłownie w ciągu minuty. Istnieje wiele stron internetowych, które pozwalają na ich tworzenie. Wiele z nich jest bezpłatnych. Inne pobierają opłatę za dodatkowe usługi, takie jak możliwość śledzenia sukcesu lub porażki kampanii z kodem QR, jeśli sam nie jesteś ekspertem Google Analytics.

z siedzibą w Wielkiej Brytanii www.freeqrcodetracker.com jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Wyszukiwanie w Google "QR code generator" lub "QR code creator" znajdzie wiele darmowych opcji do zbadania.

Jakie informacje mogą zawierać kody QR?

Adresy URL

Najczęstszym sposobem wykorzystania kodu QR w drukowanych materiałach marketingowych jest skierowanie odbiorców na stronę internetową za pośrednictwem zakodowanego adresu URL. Wybór strony docelowej należy do Ciebie. Zabieranie ludzi prosto na stronę główną może jednak wydawać się nieco mało inspirujące. Spróbuj stworzyć nową i unikalną stronę powitalną, może taką, która jest specyficzna dla lokalizacji, w której kod został zeskanowany.

Strona z losowaniem nagród lub konkursem zwiększy zaangażowanie klientów. Twój kod QR powinien przynajmniej kierować odbiorców do odpowiedniego produktu lub strony w Twojej witrynie. Pamiętaj również, aby użyć skracacza adresów URL, takiego jak http://bitly.com lub http://tinyurl.com aby informacje w kodzie QR były jak najprostsze.

vCards

Kody QR mogą oferować szybki i wygodny sposób przekazywania danych kontaktowych. Plik vCard lub .vcf to format przechowywania informacji z elektronicznej wizytówki. Możesz zakodować plik .vcf w swoim kodzie QR. Gdy nowy kontakt zeskanuje kod, będzie mógł jednym kliknięciem zapisać Twoje dane w swoim telefonie. Idealny na targi i wydarzenia branżowe, możesz wydrukować swoją vCard na Plakaty, Stojaki wystawowe lub nawet Wizytówki którzy chcą szybko i łatwo rozszerzyć swoją sieć.

Media społecznościowe

Tak wiele komunikatów marketingowych kończy się wezwaniem do "śledzenia nas na Facebooku / Twitterze / Instagramie!". Dlaczego nie ułatwić sobie tego kroku, drukując kody QR, które prowadzą bezpośrednio do mediów społecznościowych? Jest to natychmiastowe, wygodne i pozwala uniknąć błędów, które mogą pojawić się podczas ręcznego wyszukiwania. Diesel używał kodu QR w 2011 roku, aby zbierać "polubienia" na Facebooku za pomocą ich Kampania "Powiedz znajomym".

Niektórzy dostawcy tworzą pojedynczy kod QR, który przenosi odwiedzających na stronę, na której można umieścić linki do wszystkich oddzielnych kont w mediach społecznościowych. Pozwala to odbiorcom wybrać sposób śledzenia Cię za pośrednictwem preferowanego kanału. Im łatwiej możesz im to ułatwić, tym bardziej będziesz w stanie zwiększyć liczbę obserwujących.

Pobieranie aplikacji

Niezależnie od tego, czy Twoja aplikacja jest Twoim produktem, czy po prostu narzędziem, które pomaga ludziom w interakcji z Twoją firmą, kod QR jest bezpośrednim sposobem, aby Twoi odbiorcy mogli pobrać ją na swoje urządzenie właśnie tutaj, właśnie teraz.

Dynamiczny kod QR sklepu z aplikacjami może nawet wykryć, czy urządzenie, które go skanuje, korzysta z systemu Android czy iOS, aby upewnić się, że instaluje prawidłową wersję aplikacji. W zależności od dostawcy kodu QR, będziesz również w stanie zebrać mnóstwo przydatnych danych. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, kiedy, gdzie i przez kogo Twoja aplikacja jest pobierana, co pozwala na bardziej efektywne udoskonalenie i ukierunkowanie marketingu.

Statyczne a dynamiczne kody QR

Kody QR występują w dwóch różnych typach: statycznym i dynamicznym. Jak sugerują nazwy, statyczne kody QR zawsze pozostają takie same, podczas gdy kody dynamiczne, a przynajmniej strony docelowe, na które wskazują, mogą zmieniać się w czasie rzeczywistym. To świetny pomysł, aby dowiedzieć się, jak one działają oraz jakie są wady i zalety obu podejść, jeśli chcesz zdecydować, która droga jest najlepsza dla Twojej kampanii.

Statyczne kody QR

Kody statyczne nie zmieniają się. Zawsze kierują skaner do dokładnego adresu URL zakodowanego we wzorcu. Co więcej, często można je uzyskać za darmo i nigdy nie wygasają. Choć brzmi to satysfakcjonująco prosto, podejście to ma swoje wady.

Na przykład, jeśli link do tej strony jest uszkodzony, witryna jest offline lub zmieniono strukturę adresu URL witryny, osoba skanująca kod nie dotrze do zamierzonej strony.

 Każda zmiana adresu strony docelowej i nie będziesz miał innego wyboru, jak tylko złomować istniejący statyczny kod QR i utworzyć nowy kod dla nowego adresu URL. Trudne do zrobienia, gdy kod QR jest wydrukowany i znajduje się w domenie publicznej.

Jeśli masz skonfigurowane przekierowanie, potencjalny klient nadal może zostać przekierowany na docelową stronę. Jeśli jednak korzystasz z tagów UTM, dane śledzenia mogą zostać utracone w wyniku przekierowania. 

Dynamiczne kody QR

Natomiast docelowy adres URL powiązany z dynamicznym kodem QR można edytować w dowolnym momencie. Oznacza to, że możesz kierować klientów na różne strony docelowe w miarę upływu czasu, w zależności od potrzeb.

Jeśli masz uszkodzony link lub zmieniony adres URL, możesz po prostu zmienić adres linku u dostawcy kodu QR i kontynuować jak poprzednio.

Oprócz przezwyciężania trudności technicznych, możesz wykorzystać tę funkcjonalność w celach komercyjnych, wysyłając klientów na różne strony docelowe w oparciu o bieżące cele biznesowe. 

Z biegiem czasu można również ponownie wykorzystywać dynamiczne kody QR i materiały z nimi drukowane do różnych kampanii, wiadomości lub konkursów.

Dynamiczne kody QR osiągają to, kierując osobę skanującą kod do zastępczego adresu URL, który następnie kieruje ją na dowolną określoną stronę docelową. 

Korzystanie ze skróconego zastępczego adresu URL ma dodatkową zaletę polegającą na tym, że dynamiczne wzory kodów QR są mniejsze, prostsze i szybsze do odczytania przez urządzenia.

Twoje tagi UTM będzie przetrwać proces przekierowania i może zostać zmieniony w dowolnym momencie wraz z adresem URL strony docelowej.

Ponadto dostawca kodów QR może oferować własny pakiet śledzenia, który można wykorzystać do monitorowania, jakie skany otrzymał kod z jakich źródeł.

Więc dynamika jest najlepsza?

Biorąc wszystko pod uwagę, dynamiczne kody QR brzmią jak lepsza opcja. Więc gdzie jest haczyk? Cóż, jak zwykle, dostajesz to, za co płacisz...

Podczas gdy statyczne kody QR mogą być często pozyskiwane bezpłatnie, utrzymanie dynamicznego kodu QR za pomocą usługi generatora kodów QR jest zazwyczaj płatne w ramach subskrypcji. 

Sam kod będzie miał datę wygaśnięcia, więc nawet jeśli kod jest generowany bezpłatnie w pierwszej instancji, będziesz musiał zacząć płacić abonament, jeśli chcesz go utrzymać na dłuższą metę.

W rzeczywistości warto dokładnie sprawdzić, kiedy generujesz "darmowy" kod QR, czy nie rejestrujesz się na dynamiczny kod QR, który ostatecznie będzie kosztował Cię opłatę za utrzymanie, jeśli chcesz go utrzymać po określonej dacie. 

Co należy wiedzieć podczas drukowania kodów QR?

W jakim rozmiarze należy drukować kody QR?

Istnieje kilka aspektów określania rozmiaru kodu QR. Przede wszystkim kod musi być czytelny dla skanera, ale musi być również dostępny.

Firmy zajmujące się produkcją, dostawami lub bezpieczeństwem często posiadają własne systemy i dedykowane urządzenia skanujące. W przypadku tych firm możliwe jest tworzenie bardzo małych kodów, kodów niekwadratowych, a nawet rezygnacja z trzech kwadratów lokalizacyjnych lub "oczu".

Dla reszty z nas, tworzących kody do użytku publicznego, które mają być odczytywane przez aplikację na smartfony, większość witryn generujących QR zaleca drukowanie w minimalnym rozmiarze 2 x 2 cm.

Czy odległość ma znaczenie?

To świetna rada, gdy tworzysz coś takiego jak Ulotka lub Podkładka z nadrukiem gdzie odbiorcy mogą mieć wydrukowany kod bezpośrednio przed sobą i smartfon w dłoni.

Jednak niektóre kody QR będą przeznaczone do reklamy zewnętrznej, takiej jak Plakaty, Tablice informacyjne Jeśli drukujesz kod, który ma być używany na odległość, obowiązują inne zasady. Ten wzór pomaga określić, jak duży musi być wydrukowany kod QR, aby mógł zostać odczytany przez smartfon:Na przykład, jeśli zamierzona odległość między aparatem telefonu a QR wynosi 20 cm, to dzielimy tę odległość przez 10, aby uzyskać rozmiar kodu QR - w tym przypadku 2 cm.

Jeśli chodzi o rozdzielczość, dobrym pomysłem jest upewnienie się, że kod QR jest ostry i dobrze zdefiniowany, aby można go było dokładnie odczytać. Aby uzyskać ogólny przewodnik dotyczący osiągnięcia dobrej rozdzielczości druku, możesz sprawdzić nasze Przewodnik po rozdzielczości.

Jeśli zamierzasz używać swojego kodu QR w kampanii, która wymaga drukowania na elementach o różnych rozmiarach, w miarę możliwości spróbuj pozyskać obraz kodu QR w formacie wektorowym. Piękno kodu QR w formacie grafiki wektorowej polega na tym, że zawsze będziesz w stanie skalować go w górę lub w dół do dowolnego rozmiaru w programie takim jak Adobe Illustrator bez utraty rozdzielczości.

Kolor i kontrast

Im wyższy kontrast między drukowanym obszarem kodu a pustym tłem, tym łatwiej jest odczytać kod przez urządzenie. Nie oznacza to jednak, że jesteś ograniczony do tradycyjnego czarno-białego schematu.

Celem jest uzyskanie współczynnika kontrastu na poziomie 4:1 lub wyższym. Oto pomysł, jak to może wyglądać:

Nie musisz też ograniczać się do odcieni szarości, wiele kodów QR wykorzystuje dwa odcienie tego samego koloru lub dwa różne kolory. Wystarczy upewnić się, że różne kolory zachowują kontrast między sobą pod względem jasności.

Należy jednak pamiętać, że jeśli Twój kod QR będzie odczytywany przez dedykowane urządzenie skanujące, NIE UŻYWAJ CZERWONEGO ANI RÓŻOWEGO. Skanery na podczerwień nie rozróżniają koloru czerwonego od białego, więc czerwony lub różowy kod QR będzie zasadniczo niewidoczny dla urządzenia.

Czy mogę umieścić logo na moim kodzie QR?

Jedną z fascynujących cech kodu QR jest to, że można umieścić logo na 30% zadrukowanego obszaru kodu QR i nadal będzie on działał! Choć wydaje się to nieprawdopodobne, istnieje znaczny margines błędu wbudowany w kody QR zwany "korekcją błędów". Oznacza to, że nadal można je skanować i odczytywać, gdy prawie jedna trzecia ich powierzchni jest zasłonięta.

Pierwotnie wbudowana w technologię jako zabezpieczenie na wypadek zabrudzenia lub uszkodzenia wydrukowanego kodu w warunkach przemysłowych, korekcja błędów jest świetną wiadomością dla marketerów, którzy chcą dodać odrobinę personalizacji do swojego kodu.

Należy pamiętać, aby nie zakrywać zbyt dużej części kodu i pamiętać, że usuwając zabezpieczenie, jakim jest korekcja błędów, kod będzie musiał być precyzyjnie wydrukowany, czysty i nieuszkodzony, jeśli ma działać poprawnie.

Kluczem do sukcesu jest testowanie, testowanie i jeszcze raz testowanie, aby upewnić się, że kod QR działa prawidłowo.

Co zrobić, aby mój kod QR przyciągnął uwagę?

Jedną z zalet (niemal dosłownie) burzliwej historii kodów QR jest to, że można się wiele nauczyć z przeszłości. Jeśli jesteś ostrożny co do tego, jakich podejść unikać, warto spojrzeć wstecz na aspekty kodów QR, które doprowadziły do tego, że wypadły one z łask po raz pierwszy w latach dwudziestych.

Jednym z głównych błędów był pozorny brak kontekstu dla tych małych czarno-białych pudełek, które nagle zaczęły się pojawiać. Nawet teraz, 10 lat później, kod QR bez instrukcji, poza być może pobieżnym "Zeskanuj mnie", raczej nie przyniesie rezultatów. Nie kliknąłbyś przycisku na stronie internetowej, który mówi "naciśnij mnie". Możesz skończyć oglądając Ricka Astleya lub gorzej...

Minimalne podejście może odnieść pewien sukces, jeśli zostanie połączone z treściami graficznymi w ramach tajemniczej kampanii marketingu partyzanckiego, ale w większości odbiorcy głównego nurtu są zbyt doświadczeni i cyniczni, aby używać kodu QR bez jasnego i odpowiedniego kontekstu.

To samo dotyczy dostępności. Aby kod można było zeskanować, upewnij się, że nie pojawia się na niedostępnej wysokości lub odległości. I oczywiście pamiętaj o powierzchni, na której się pojawi. Upewnij się, że znajduje się na ładnym, płaskim, nieprzerwanym obszarze i nie jest przycięty. Zasadniczo, nie rób tego:

Ponieważ kody QR są obecnie częścią codziennego życia, nie ma powodu, dla którego nie możesz sprawić, by pracowały dla Ciebie. Konsumenci z łatwością akceptują i wykorzystują kody QR, więc to od Ciebie zależy, czy wdrożysz swoją kampanię we właściwym otoczeniu, otoczoną świetnym designem i jasnym przekazem.