Projektanci origami, którzy sprawią, że będziesz wow

Przez lata projektanci origami zawsze imponowali publiczności swoją cierpliwością i zręcznością, składając kolorowe arkusze papieru w zwierzęta, kwiaty i geometryczne kształty. Słowo "origami" jest połączeniem dwóch słów - "ori" oznaczającego "składanie" i "kami" oznaczającego "papier".

Pierwsze wzmianki o tym starożytnym rzemiośle pochodzą z Chin z czasów dynastii Sung (905-1125 n.e.), gdzie składany papier był palony podczas pogrzebów.

W Japonii sztuka składania papieru była praktykowana od okresu Edo (1603-1867), podczas gdy w Europie najbliższym gatunkiem origami było składanie serwetek, które było szeroko popularne od XVI wieku.

W dzisiejszych czasach origami jest popularną formą sztuki, wykorzystywaną przez wielu projektantów na całym świecie.

Oto najbardziej godni uwagi projektanci origami, wybrani przez nasz zespół:

  1. Akira Yoshizawa

Nazywany arcymistrzem origami, Akira Yoshizawa był pionierem różnych technik składania i przekształcił to rzemiosło w sztukę. W 1989 roku, według jego szacunków, ukończył około 50 000 modeli, z których tylko kilkaset zostało zaprezentowanych w jego 18 książkach.

Akira Yoshizawa - Projektanci origami

2. Hojyo Takashi

Chociaż nie ma zbyt wielu informacji o samym Hojyo, jego projekty są szeroko udostępniane (i składane!) w Internecie. Jego schematy są niezwykle skomplikowane, ale udane rezultaty są warte wysiłku.

Hojyo Takashi - Projektanci origami
Mahoraga złożona przez Artura Biernackiego

3. Katsuta Kyohei

Urodzony w 1986 roku Katsuta Kyohei zaczął składać papier w wieku zaledwie 4 lat, ucząc się od swojej matki. Obecnie projekty origami Katsuty są dobrze znane wśród origamistów na całym świecie. Jego diagramy są niezwykle popularne, w tym piękne zwierzęta, ptaki i jaszczurki.

Katsuta Kyohei - Projektanci origami
Sowa złożona przez nyanko sensei, kogut i bazyliszek złożone przez Artura Biernackiego, kot złożony przez Gilada Aharoniego.

4. Kade Chan

Chan Pak Hei, Kade jest profesjonalnym artystą origami, który zaczął składać papier w 2005 roku w wieku 12 lat. Dziś Kade Chan ma na swoim koncie ponad 100 oryginalnych projektów origami, a przede wszystkim ponad 10 lat doświadczenia w nauczaniu sztuki origami. Jego oficjalną stronę internetową można znaleźć tutaj: https://www.kadechan.com.

Kade Chan - Origami Designers

5. Satoshi Kamiya

Satoshi Kamiya jest jednym z najbardziej zaawansowanych mistrzów origami na świecie. Inspiruje się mitologią, a także mangą i naturą. Jego projekty są niezwykle złożone i rozbudowane. Ponadto Satoshi opublikował 3 książki na temat składania origami, w tym najsłynniejszą Works of Satoshi Kamiya.

Satoshi Kamiya - Projektanci origami