Kompensacja emisji dwutlenku węgla a recykling: jaka jest różnica?

Ciągle słyszymy o kompensacji emisji dwutlenku węgla i recyklingu.

Przez zanieczyszczoną mgłę, kompensacja emisji dwutlenku węgla pozornie zastąpiła recykling jako Everest ekologicznego życia.

Czy offsetowanie to tylko ekologiczny marketing mający na celu poprawę publicznego wizerunku dużych firm?

Co więcej, jako firma i jako klient, co powinniśmy traktować priorytetowo?

Recykling - przeszłość?

Recykling to metoda tworzenia nowych produktów z materiałów, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone jako śmieci. Nie jest to bynajmniej nowy wynalazek.

Od czasów prehistorycznych złamane narzędzia były ponownie wykorzystywane, gdy brakowało materiałów.

Recykling jest znany w nowoczesnej cywilizacji od czasów 9th Japonia stulecia Ale szkodliwy wpływ odpadów na całe życie na Ziemi nie został do tej pory naprawdę zrozumiany.

Współczesne metody recyklingu sprawiły, że proces ten jest nie do poznania w porównaniu z jego skromnymi początkami.

Mając więcej możliwości recyklingu niż kiedykolwiek wcześniej, dlaczego tylko 9% odpadów ludzkich jest poddawanych recyklingowi?

Od tworzyw sztucznych po telefony; od szkła po odpady organiczne: niewiele jest rzeczy, których nie można pozbyć się w odpowiedzialny sposób.

Jednak pomimo tej bezprecedensowej świadomości potrzeby recyklingu, wydaje się, że rasa ludzka nie stosuje się do własnych rad.

Ostatnie badanie wykazały, że ze wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych przez ludzi, 79% trafia na wysypiska śmieci lub do środowiska naturalnego, 12% jest spalane, a jak wspomniano wcześniej, tylko 9% jest poddawane recyklingowi.

Recykling może zapobiec składowaniu milionów ton materiałów na wysypiskach. Wysypisko jest odpowiednikiem zamiatania problemu pod dywan: zakopywanie i gromadzenie ogromnych ilości śmieci po prostu przesuwa problem, nie sprawiając, że znika.

Z drugiej strony, recykling przynosi społeczeństwu ogromne korzyści, na więcej sposobów niż można sobie wyobrazić.

Recykling: Dobre, złe i wysypiska śmieci

Oszczędność energii to największa korzyść dla środowiska wynikająca z recyklingu.

Wynika to z faktu, że ogromne ilości energii są oszczędzane przy ponownym użyciu produktu w porównaniu z zanieczyszczeniem powodowanym przez zasoby naturalne i surowce przetwarzane na nowe produkty.

Inne korzyści płynące z recyklingu obejmują:

 • Redukcja zanieczyszczenia powietrza i wody
 • Redukcja emisji gazów cieplarnianych
 • Ochrona zasobów naturalnych
 • Większe zalesione tereny i otwarta przestrzeń
 • Mniej śmieci i bardziej dziewicze naturalne krajobrazy i siedliska dzikiej przyrody

Zanieczyszczenie jest jednak największą wadą recyklingu.

Jest to spowodowane przez nas, konsumentów.

Powinno to również oznaczać, że jest to kwestia, którą możemy obalić.

Osoby mające najlepsze intencje mogą przypadkowo wymieszać odpady nienadające się do recyklingu z odpadami jednorazowego użytku, co oznacza, że cała partia surowców wtórnych może zostać zanieczyszczona, a tym samym nie nadawać się do użytku.

Jak omówiliśmy w naszym Kompletny przewodnik po recyklingu papieruZużyte pudełko po pizzy na wynos może zrujnować tygodniowy recykling papieru i tektury.

Zanieczyszczenie ma kilka przyczyn:

 • Minimalna edukacja na temat tego, co można poddać recyklingowi
 • Różne obszary mogą poddawać recyklingowi różne rzeczy
 • Recykling niebezpiecznych przedmiotów: igieł, pieluch i pestycydów
 • Nieczystości żywnościowe i płynne
 • Produkty, które nie powinny być poddawane recyklingowi: plastikowe torby itp.

Średnio, 25% recyklingu jest zanieczyszczone. Tak więc co czwarty przedmiot poddany recyklingowi jest bezużyteczny i jest automatycznie wyrzucany na wysypisko śmieci.

Zanieczyszczone efekty recyklingu:

 • Może wysyłać na wysypisko śmieci produkty, które mogłyby zostać ponownie wykorzystane
 • Oddzielanie zanieczyszczonych odpadów zajmuje więcej czasu, co sprawia, że recykling jest droższą procedurą.
 • Zanieczyszczenia mogą zakłócić lub nawet zepsuć maszyny, co oznacza, że potrzeba więcej czasu na ich naprawę, co z kolei zwiększa koszty recyklingu.
 • Odpady niebezpieczne mogą narażać pracowników na niebezpieczne warunki pracy

Niestety, współczesny recykling stał się cukrowym terminem określającym podróż, jaką większość plastiku odbywa do miejsca docelowego: wysypiska śmieci.

Neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla - nie siedzieć z założonymi rękami

Neutralność węglowa zyskała na znaczeniu w 2006 roku, kiedy to została uznana za ulubione słowo Oxford Dictionaries w USA.

Produkty lub usługi określane jako neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla nie powodują emisji netto CO2 do atmosfery.

Aby produkt lub usługa zostały oznaczone jako neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, muszą spełniać jedną z dwóch funkcji:

 • Nie wymagają węgla do produkcji

LUB

 • Kompensacja całego dwutlenku węgla uwalnianego w trakcie okresu eksploatacji w ramach projektów offsetowych

Kompensacja to sposób płacenia innym za redukcję emisji lub pochłanianie CO2 aby zrekompensować własne emisje i zmniejszyć swój ślad węglowy.

Sadzenie drzew, budowa farm wiatrowych i oczyszczanie oceanów z plastiku to popularne rodzaje projektów offsetowych.

Pomyśl o kompensacji emisji dwutlenku węgla jak o banku, któremu spłacasz swój dług.

Zamiast zaciągać dług, spłacasz emisję dwutlenku węgla, kompensując ją w innym miejscu w ramach projektu offsetowego, takiego jak te, które wspieramy w ramach programu Brazylia i Nikaragua.

Kompensacja emisji dwutlenku węgla pochłonie ogromne ilości CO2 wytwarzanego przez ludzi i zapobiegnie jego przedostawaniu się do atmosfery.

Coraz cieplej

Większość produktów przechodzi od zbiorów do linii produkcyjnej, aż do końca linii: klienta za pośrednictwem usługi dostawy.

Wiele firm ma trudności z utrzymaniem neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla na wszystkich etapach produkcji. Właśnie dlatego projekty kompensacji emisji dwutlenku węgla odnotowały gwałtowny wzrost.

Pomysł polega na tym, że dla wszystkich gazów cieplarnianych emitowanych w wyniku produkcji produktu, równoważna waga CO2 zostanie ponownie pochłonięta dzięki produktom kompensującym emisję dwutlenku węgla. Idealnie byłoby, gdyby ta reabsorpcja została osiągnięta w okresie eksploatacji produktu.

Rosnąca globalna presja na znalezienie rozwiązań mających na celu naprawę, spowolnienie i anulowanie zmian klimatycznych bez wątpienia sprawiła, że offset stał się bardziej widoczny.

Oczekuje się, że po porozumieniu paryskim i COP26 wszyscy uczestnicy osiągną neutralność węglową, aby zapobiec wzrostowi temperatury na świecie o +1,5°C.

Światowi przywódcy starają się teraz osiągnąć krajowe i międzynarodowe cele, aby zapobiec wzrostowi temperatury o +1,5°C.

W lidze neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla zapowiedziano kilka znaczących ruchów, aby temu zapobiec:

 • Brytyjski rząd planuje, że do 2050 r. Wielka Brytania osiągnie zerowy poziom emisji netto.
 • Wielka Brytania zakazała produkcji i sprzedaży nowych samochodów z silnikiem diesla do 2030 r.
 • ONZ zobowiązała się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto do 2050 r.

To zobowiązanie ONZ do zerowej emisji netto wynika z badań, które wykazały, że 68% globalnych emisji pochodzi z dziesięciu krajów emitujących najwięcej gazów cieplarnianych.

Oszałamiające jest to, że 46% całkowitej globalnej emisji pochodzi z zaledwie trzech miejsc:

 • Chiny
 • Stany Zjednoczone Ameryki
 • Unia Europejska

Jednak niektóre firmy biorą sprawy w swoje ręce.

Apple twierdzi, że działa w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Do 2030 r. Apple chce, aby każde sprzedawane przez nią urządzenie miało zerowy wpływ na klimat.

Google już teraz twierdzi, że ma zerowy wpływ netto na klimat dzięki stosowaniu kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Równoważenie pokoju

Kompensacja emisji dwutlenku węgla została określona przez Greenpeace jako korporacyjny greenwashing.

Twierdzą oni, że firmy spalające paliwa kopalne, takie jak BP i Shell, a także porty lotnicze, takie jak Heathrow i linie lotnicze, takie jak EasyJet, wykorzystują offset bardziej jako chwyt PR-owy niż cokolwiek merytorycznego.

Bez zmniejszenia ich wygórowanych emisji i wpływu na środowisko, ich wysiłki offsetowe będą miały mniejszą siłę w walce ze zmianami klimatu.

Projekty są w dużej mierze zlokalizowane w krajach rozwijających się.

Prowadzenie projektów offsetowych w mniej szczęśliwych społecznościach ma ogromną listę korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron.

Projekty offsetowe zapewniają miejsca pracy lokalnym społecznościom, co poprawia gospodarkę. Poprawiają one kluczowe zasoby, takie jak dostęp do czystej wody pitnej.

Rozbudowują również lokalną infrastrukturę i chronią bioróżnorodność.

Farmy wiatrowe, jak ten, który wspieramy w BrazyliiZ roku na rok kompensują setki milionów CO2. Pomagają one również w zasilaniu dużych obszarów i wspierają nie tylko lokalną społeczność.

Działania offsetowe Solopress

W Solopress właśnie przekroczyliśmy nasz cel zrównoważenia emisji 100 000 kg CO2 w nieco ponad rok. Osiągnęliśmy to dzięki współpracy z ClimatePartner w ramach trzech odrębnych projektów kompensacji emisji dwutlenku węgla, które wspieramy.

Nie moglibyśmy tego zrobić bez Waszego wsparcia przy zakupie produktów z naszej oferty. Seria Solopress Green.

Z dumą udowadniamy, że nie jesteśmy zwykłymi "zielonymi kartonikami". Wszystkie produkty, od ulotek po wizytówki i pocztówki, są pozyskiwane, produkowane i dostarczane zgodnie z obietnicą neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

Cała nasza działalność jest zasilana odnawialną energią elektryczną 100%, dzięki naszej współpracy z TotalEnergies Gas.

Dzięki zmniejszeniu zużycia dwutlenku węgla i kompensacji emisji dwutlenku węgla, mogą zapewnić całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla usługę dostawy.

Niebieskie światła i syreny

Recykling to ważny sposób na ograniczenie szkód, jakie wyrządzamy naszym oceanom i zielonym siedliskom.

Zmniejszenie ilości odpadów pomoże zachować te różnorodne środowiska, a także umożliwi im pochłanianie dwutlenku węgla w pełnym zakresie.

Kompensacja emisji dwutlenku węgla to sposób, w jaki zamierzamy złagodzić zmiany klimatyczne, wraz z globalną redukcją naszych emisji.

Czas jest najważniejszy, aby zapobiec globalnemu wzrostowi temperatury, więc nie ma tu opcji albo-albo.

Musimy rozwiązać oba problemy, włączając niebieskie światła i syreny.

Kompensacja jest pozytywnym krokiem w kierunku naprawienia naszego wpływu na zmiany klimatu, ale ograniczenie naszych szkodliwych zachowań jest jedyną długoterminową odpowiedzią, jakiej oczekuje Ziemia.