Jak używać narzędzia Pióro w programie Illustrator

Jak używać narzędzia pióra w programie Illustrator

Adobe Illustrator to ulubione na świecie narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej, logo i ilustracji. Narzędzie pióra jest jedną z najbardziej podstawowych i wszechstronnych funkcji programu.

Nasz film instruktażowy pozwala zajrzeć za kulisy podstawowych funkcji i odkryć nieoczekiwane sposoby, w jakie narzędzie Pióro może pomóc w uzyskaniu precyzyjnych linii i kształtów. Nawet doświadczeni ilustratorzy mogą odkryć, że istnieje więcej skrótów do nauczenia się i hacków do opanowania...

Prosto do celu

Zaczynamy od połączenia punktów zakotwiczenia w celu utworzenia podstawowych wielokątów. Każdy punkt można przesuwać i manipulować nim za pomocą narzędzia pióra, pojedynczo lub w grupach.

Przed zakrętem

Film wyjaśnia, w jaki sposób narzędzie pióra może być używane do tworzenia zakrzywionych linii i kształtów. Nauczysz się dostosowywać swoje krzywe w mgnieniu oka, ponieważ pokazujemy, jak dostosować kotwice, kąt uchwytów i skręcać gumki.

Jeśli to wszystko brzmi nieco zaskakująco, nie martw się! Wszystkie te zwroty akcji zostały wyjaśnione w naszym filmie informacyjnym. Na końcu znajduje się nawet smaczna przekąska...

Samouczek wideo: Jak używać narzędzie Pióro w programie Illustrator

Jeśli spodobał Ci się ten samouczek, możesz zapoznać się z całą serią, subskrybując nasz kanał YouTube tutaj:

przycisk subskrypcji

Jeśli ilustracja okaże się warta wydrukowania, Solopress oferuje świetne ceny i bezpłatną dostawę w Wielkiej Brytanii.

Transkrypcja wideo

Jak używać narzędzia Pióro w programie Illustrator

Witam w kolejnym poradniku dotyczącym Solopress.

W tym artykule przyjrzymy się, jak korzystać z narzędzia pióra w programie Illustrator. Jestem teraz w programie Illustrator, mam ustawione puste płótno. Na razie będę pracować na jednej warstwie i mam czarną kreskę.

Tworzenie kształtów za pomocą kotwic

Jeśli więc wybiorę narzędzie pióra i zacznę klikać, możesz zobaczyć, że za każdym kliknięciem tworzę jeden z tych nowych niebieskich punktów kontrolnych, a następnie uzupełniam linię pióra między każdym punktem kontrolnym. Dopóki nie kliknę ponownie w dół, aby utworzyć punkt kontrolny, mam tutaj ten przewodnik, tę niebieską linię, która pokazuje mi, dokąd pójdzie linia. Jeśli chcesz, możesz ją wyłączyć w preferencjach, nazywa się "gumka", ale zalecam pozostawienie jej włączonej, jest naprawdę przydatna.

Gdy chcę ukończyć ten kształt, jeśli przejdę do oryginalnego punktu kontrolnego, zobaczysz, że kursor ma pod sobą okrąg. Oznacza to, że kursor chce ukończyć kształt. Od tego momentu możesz zmienić dotyk, usunąć obrys, jeśli chcesz. Chcę to tylko pokazać.

Edytowanie kotwic

Widać tutaj, że mój kolor prowadnicy jest niebieski, więc jeśli pracuję również z niebieską grafiką, prowadnica w ogóle nie będzie dobrze widoczna. Jeśli więc dwukrotnie kliknę na martwą przestrzeń na mojej warstwie, możesz zmienić kolor prowadnicy. Możesz więc zejść w dół i wybrać coś kontrastowego, a tam zobaczysz, że linia jest znacznie, znacznie wyraźniejsza, aby zobaczyć, z czym pracujesz.

Racja, więc jeśli chcę usunąć którykolwiek z tych punktów kontrolnych, jeśli najadę kursorem na istniejący punkt kontrolny, zobaczysz, że kursor zmieni się na minus, a jeśli go klikniesz, usunie go. A jeśli chcesz dodać punkty kontrolne, po najechaniu na linię pojawi się symbol plusa i będziesz mógł dodać punkty kontrolne.

Przenoszenie jednej lub więcej kotwic

Teraz, aby przenieść którykolwiek z tych punktów kontrolnych, naprawdę polecam użycie skrótu do tego. Jeśli, jestem na Macu, więc użyję Command. Jeśli wcisnę klawisz Command, mój kursor zmieni się w narzędzie Selection. Jeśli korzystasz z komputera PC, sądzę, że należy nacisnąć Control. Z wciśniętym klawiszem Command, kliknę na jeden z punktów kontrolnych i przytrzymując przycisk myszy, przesunę punkt kontrolny w dowolne miejsce, a następnie zwolnię przycisk. I znowu, po prostu kliknij, przytrzymaj, przesuń i puść.

Można zaznaczyć kilka punktów kontrolnych, dowolną ich liczbę lub wszystkie jednocześnie. Ponownie, naciskając palcem Command, mogę narysować pole wyboru, aby wybrać dowolną liczbę punktów kontrolnych. A następnie, jeśli przytrzymam mysz, mogę przesuwać dowolną liczbę punktów jednocześnie.

Tworzenie krzywych

To już podstawy narzędzia pióra. Przyjrzyjmy się teraz tworzeniu krzywych.

Mam tutaj ten obraz, który chcę prześledzić, aby stworzyć ładną, czystszą wersję tego rodzaju obrazu pączka o niskiej rozdzielczości. Umieściłem pączek na warstwie i zablokowałem go, abyśmy nie mogli go naruszyć. Następnie utworzyłem nową warstwę i nazwałem ją na razie piórem.

Ponownie, po zaznaczeniu pióra, pokażę tutaj, jak działają krzywe. Jeśli kliknę punkt kontrolny, a następnie utworzę następny punkt kontrolny, przytrzymam mysz i przeciągnę go, a zobaczysz, że gumka zmieni się w krzywą, a także mam teraz dwa uchwyty wychodzące z mojego punktu kontrolnego. Widać teraz, że moja gumka pokaże mi, jak będzie wyglądać moja następna krzywa.

Zawsze musisz przewidzieć, jak ten uchwyt punktu kontrolnego wpłynie na następną krzywą, którą tworzysz. Ponownie, zamierzam przeciągnąć i zobaczysz, że ten uchwyt tutaj wpływa na to, jak będzie wyglądać moja następna krzywa. Jest to coś, co przychodzi wraz z doświadczeniem. Nauczysz się przewidywać tę krzywą.

Kontrolowanie krzywizn

Jeśli będę klikać, przytrzymywać i przeciągać, utworzę ładny, falisty, zakrzywiony kształt, taki jak ten. Teraz mogę wrócić i mieć kontrolę nad tymi krzywymi. Ponownie, jeśli przytrzymam klawisz Command na komputerze Mac lub Control na komputerze PC i po prostu kliknę, wybierz jeden z tych punktów kontrolnych, zobaczysz, że pokaże mi uchwyty związane z tym punktem kontrolnym, ale także wszelkie uchwyty związane z tą krzywą, którą zamierzam wpłynąć.

Teraz ponownie, wciąż trzymając palec na klawiszu Command, mogę przesunąć uchwyt tutaj i możesz zobaczyć, jak wpływa to na krzywą. Widać również, że oba uchwyty poruszają się zgodnie, ale mogę dostosować długość tego uchwytu tutaj, a wszystko to oznacza, że mam pełną kontrolę nad tą częścią krzywej, ale zachowuje ona ładną krzywą wychodzącą po obu stronach punktu kontrolnego.

Ponownie, mogę chwycić tę stronę i zrobić to samo. Jeśli chcę przesunąć uchwyty niezależnie, przesuwam palec do klawisza Option na komputerze Mac lub, jeśli jesteś na komputerze PC, użyj klawisza Alt. Możesz zobaczyć, że mogę chwycić ten uchwyt i przesunąć go niezależnie, a w rezultacie uzyskasz mniej gładką krzywą między każdym punktem kontrolnym.

Jeśli chcesz przejść do krzywej i zresetować ją, jeśli nie jesteś zadowolony z krzywej, którą masz na początku, przytrzymaj klawisz Option lub Alt na komputerze i kliknij rzeczywisty punkt zakotwiczenia, kliknij raz, a zobaczysz, że się zresetuje. A potem, jeśli przeciągnę stamtąd, przywróci mi kierownicę. Ponownie, po prostu trzymając palec na klawiszu Option, palec w dół na myszy, mogę to ponownie dostosować, a następnie kontrolować w dowolny sposób.

Śledzenie obiektu

Okej, zamierzam bardzo szybko prześledzić, jak śledzić taki obiekt jako demonstrację z kilkoma dodatkowymi wskazówkami, ale jeśli już wychodzisz, nie zapomnij zasubskrybować naszego kanału. A jeśli masz jakieś komentarze lub pytania, daj mi znać poniżej, a ja się z Tobą skontaktuję.

Pokażę ci to, aby pokazać narzędzie pióra w praktyce. W przypadku ilustracji takiej jak ta, chcę zrobić to w trzech warstwach. Najpierw robię ciasto, potem ciemny lukier, a następnie różowy. Jeśli więc nazwę tę pierwszą warstwę.

Okej, mam narzędzie pióra i zacznę klikać wokół tej krawędzi, więc możesz po prostu przeciągnąć te uchwyty od samego początku, a dowiesz się, jak daleko możesz przejść między punktami zakotwiczenia, aby uzyskać dobrą krzywą dla kształtu, który robisz.

Organizacja warstw

Ponieważ wiem, że ten kształt będzie ukryty za tym ciemnym lukrem, po prostu zamknę tę ścieżkę w ten sposób. A jeśli skorzystam z selektora kolorów, mogę po prostu wybrać kolor ciasta. No i mamy pierwszy kształt. Ponownie narzędzie Pióro, po prostu zaokrąglij tę krzywą tutaj. Prawdopodobnie zrobię to w trzech punktach kontrolnych i gotowe. To nasza pierwsza warstwa, a to nasze ciasto.

A potem nowa warstwa ciemnego lukru. Okej, zamierzam ukryć ciasto i to, co zrobię, po prostu przyspieszę, a następnie zatrzymam. Chcę tylko wyjaśnić, jak wyciąć tę dziurę później. W porządku, do zobaczenia za chwilę.

Okej, więc proszę bardzo. Mamy zewnętrzną i wewnętrzną linię dla tego lukru. Jeśli, po prostu przejdę do narzędzia Zaznaczanie i zamierzam stworzyć wyczucie dla tego lukru. Chcemy ciemnobrązowy, proszę bardzo. Aby usunąć, odjąć ten kształt po wewnętrznej stronie, przytrzymaj Shift i zaznacz również ten kształt, a następnie przejdź do Window, Pathfinder i chcę ten tutaj, to narzędzie Minus Front. Kliknięcie tego narzędzia spowoduje wycięcie tego kształtu, dobrze? Więc zamknij to i możemy zobaczyć, że mamy nasze ciasto i nasz ciemny lukier.

Uzupełnianie ilustracji

Przytnę teraz do samego końca, pokażę różowy lukier i inny rodzaj małej gwiazdki, którą możemy na nim umieścić. No i proszę, mam już wszystkie warstwy i ukryłam moją oryginalną warstwę, abyś mógł zobaczyć ilustrację. Jest jeden lub dwa punkty, które możemy po prostu poprawić, a jeśli chcesz, możesz dodać trochę blasku i cienia, ale zostawimy to na inny samouczek.

W każdym razie, mam nadzieję, że to pomogło i do zobaczenia wkrótce.