Najbardziej rozpoznawalny krój pisma w Wielkiej Brytanii

Krój P22 Johnston świętuje swoje 100-lecie.th rocznicę w tym roku. Pierwotnie zamówiony przez dyrektora handlowego Underground Electric Railways Company of London, obecnie znanego jako London Underground, został opracowany i nazwany na cześć Edwarda Johnstona, często nazywanego ojcem nowoczesnej kaligrafii.

Przekroczenie wieku jest oczywiście godne wielkiego świętowania i zainspirowało nas w Solopress do podzielenia się i przedyskutowania naszej wiedzy na temat typografii (lub innymi słowy, odbyliśmy zabawną debatę na ten temat). Podczas naszych rozmów zadaliśmy sobie pytanie:

Jaki jest najbardziej rozpoznawalny krój pisma w Wielkiej Brytanii? 

Doprowadziło to do kilku głośniejszych dyskusji, a ponieważ przyjaźnie nagle znalazły się na linii, postanowiliśmy uzyskać oficjalną odpowiedź.

Korzystając z ankiety, zadaliśmy 1000 osobom różne pytania dotyczące czcionek i uzyskaliśmy następujące rewelacje:

Arial to najbardziej rozpoznawalna czcionka w kraju

Niezależnie od tego, czy jest to jedna z pierwszych czcionek na liście rozwijanej Microsoft Word, czy też ze względu na jej domowy wygląd i atrakcyjność, jedno jest pewne, Arial jest najbardziej rozpoznawalnym krojem pisma w Wielkiej Brytanii.

Nasza ankieta wykazała, że 33% osób ją rozpoznało, a kolejne 55% wybrało ją jako odpowiedź na pozostałe pytania. To oszałamiające skojarzenie z Arialem sprawia, że zasługuje on na tytuł "najbardziej rozpoznawalnej czcionki".

Przyjrzeliśmy się również czcionce Johnston (oczywiście) i Transport - która jest używana w całym kraju do większości oznakowań drogowych. Spodziewaliśmy się wysokiego uznania dla Transportu, ponieważ jest on częścią naszego codziennego życia i praktycznie wszędzie, ale 62% osób nie zidentyfikowało go poprawnie.

Tylko 23% londyńczyków rozpoznaje czcionkę Johnston

Odkryliśmy, że tylko 23% londyńczyków faktycznie rozpoznało Czcionka londyńskiego metra. Ogólnie rzecz biorąc, niewiele regionów znało czcionkę, a Szkocja i Walia podążały za Londynem jako najbardziej prawdopodobne regiony, które ją zidentyfikowały. Miejmy nadzieję, że po 100th roku, rozpoznawalność tej czcionki będzie rosła.

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest ten krój pisma dla tożsamości stolicy i że Transport for London podaje roczną liczbę pasażerów na poziomie 1,34 miliarda, stwierdziliśmy, że statystyki 23% są zaskakująco niskie.

W Times New Roman ufamy

Nie chcieliśmy jednak dowiedzieć się tylko o najbardziej rozpoznawalnej czcionce. Znalezienie najbardziej zaufanej czcionki w kraju było również na porządku dziennym.

Pomimo tego, że krój Times New Roman ma reputację przeznaczonego wyłącznie do pisania prac uniwersyteckich, został on wybrany jako najbardziej zaufany krój pisma w Wielkiej Brytanii. Zaufanie, jakie mamy do Times New Roman, może wynikać z faktu, że większość czasopism akademickich używa tego kroju, lub może wynikać z całkowicie podświadomego powodu, ale mimo to jako naród mamy największe zaufanie do Times New Roman.

4 KOMENTARZE

 1. Jestem nieco zdezorientowany stwierdzeniem "ale duża liczba 62% osób nie zidentyfikowała go poprawnie", gdy mowa o czcionce Johnston, czy oznacza to, że 38% osób poprawnie go zidentyfikowało, a jeśli tak, to czy nie jest to więcej osób niż 33%, które zidentyfikowały Ariela.

  • Cześć James,
   Komentarz "62% osób nie zidentyfikowało go poprawnie" odnosi się do czcionki Transport, a nie Johnston. Zgadzam się jednak, że nie jest jasne, która z nich jest najbardziej rozpoznawalna. Jeśli ponownie wrócimy do tego tematu na naszym blogu, z pewnością postaramy się o nieco większą jasność.
   Przeprosiny,
   Solopress

 2. Johnston Underground nie jest "używany w całym kraju do oznakowania dróg i autostrad", jak twierdzisz.

  Czcionka używana na większości znaków drogowych w Wielkiej Brytanii to "Motorway", zaprojektowana przez Jocka Kinneira i Margaret Calvert w Transport & Road Research Laboratory w latach 50-tych.

  • Cześć Kev, sprecyzowaliśmy, że czcionka "Transport" jest używana na oznakowaniu drogowym, ale błędnie napisaliśmy, że była również używana na autostradach, na których używana jest "Autostrada". Dzięki za ostrzeżenie, edytowaliśmy artykuł, aby to odzwierciedlić!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.