Najstarszy program piłkarski na świecie

Najstarszy program piłkarski na świecie

Programy piłkarskie pozostają popularnym gadżetem dla wielu fanów. Tylko w ubiegłym roku sprzedano ich ponad 3,12 miliona w całym sezonie Premier League 2022/2023.

Ich sukces i stabilność w grze rozpoczęły się 150 lat temu, kiedy powstał najstarszy znany program piłkarski.

Jeden dla rekordów

Cofnij się myślami do 6 grudniath, 1873.

Finał Pucharu Anglii został rozegrany dwukrotnie, pierwsze Mistrzostwa Świata FIFA miały się odbyć dopiero za 57 lat, Manchester United miał jeszcze pięć lat do swojego powstania, a VAR nie splamiłby pięknej gry przez kolejne 146 lat.

VAR

W wietrzny zimowy poranek w Connecticut, 150 lat temu, mecz pomiędzy Yale College i Eton College został zarejestrowany w najstarszym znanym programie piłkarskim.

Niestety, Eton nie byli w stanie przywieźć go do domu, ponieważ przegrali mecz 2-1. Nie byli też w stanie przywieźć do domu samego programu, który nie pojawił się ponownie przez kolejne 100 lat, kiedy został odkryty w zagubionym albumie.

Ten drukowany relikt składał się z czterech stron, przedniej i tylnej okładki oraz dwóch stron wewnętrznych. Przednia okładka podkreślała uczestniczące drużyny, datę, lokalizację i dyscyplinę sportową, podczas gdy dwie wewnętrzne strony zawierały listę 11 graczy z każdej drużyny. 

Pozostawiona pusta w oryginalnym dokumencie, tylna okładka zawierała linie do wypełnienia według uznania właściciela. Obejmowało to możliwość zapisania nazwiska sędziego, sędziów z Eton i Yale oraz wyniku wraz ze strzelcami bramek. 

Chociaż niektóre programy zostały wyprodukowane wcześniej w Ameryce, jest to najwcześniejszy przykład programu meczowego 11-a-side, jaki kiedykolwiek znaleziono. 

Oprócz stworzenia tego historycznego druku, mecz ten wpisał się w historię gry z wielu powodów.

Co najważniejsze, mecz ten jest uważany za pierwszy międzynarodowy mecz piłki nożnej w historii tego sportu.

Wymienianie nazwisk

Podczas gdy wszystkie nazwiska zostały wydrukowane z pełnymi inicjałami i nazwiskiem gracza, na drugiej stronie wśród 11 zawodników Eton znajduje się jedno godne uwagi nazwisko.

Archibold Primrose, wydrukowany na stronie jako hrabia Rosebery, został premierem Wielkiej Brytanii około 20 lat później, w latach 1894-1895.

Po krótkim okresie pracy w Anglii Primrose przeniósł się na północ od granicy, gdzie stał się ważną postacią w szkockiej piłce nożnej, najpierw zostając prezesem szkockiej FA, a następnie prezesem klubu piłkarskiego Heart of Midlothian.

Hrabia Rosebery

Naginanie zasad

Rozgrywane w Hamilton Park na kampusie w New Haven, Yale zaprosiło swoich kuzynów zza oceanu, aby nauczyć ich nowej gry. 

Ten historyczny mecz, będący przodkiem naszej współczesnej gry, byłby nie do poznania dla dzisiejszych fanów.

Fani piłki nożnej

Wcześniej amerykańskie rozgrywki składały się z 25-osobowych drużyn w meczach, które nie były ograniczone do 90 minut, ale do momentu, gdy jedna ze stron osiągnęła mistyczne sześć bramek.

Uważa się, że angielski wpływ Eton przekonał do rozegrania meczu tak wiernie, jak to tylko możliwe, zgodnie z zasadami stowarzyszenia (FA), które zostały pierwotnie opublikowane w 1863 roku.

Spowodowało to, że gra toczyła się w systemie 11-a-side, zgodnie z sugestią Eton. Wiele z pozostałych zasad połączyło się w hybrydę piłki nożnej, zgodnie z ustaleniami przedstawicieli Yale kilka miesięcy wcześniej.

Zasady te obejmowały:

  • Bramki o szerokości 25 stóp
  • Boiska o długości 400 stóp
  • Piłka o rozmiarze cyfry sześć

Dla porównania, dzisiejsze mecze Premier League mają bramki o wysokości ośmiu stóp i szerokości 24 stóp. Chociaż długość boisk jest różna, wiele z nich ma stałą długość 115 jardów (345 stóp). Ponadto używane są piłki nożne o rozmiarze 5, które są obecnie największe na rynku.

Stadion Wembley

Po każdej przerwie w grze, niezależnie od tego, czy był to faul, czy piłka opuściła boisko, gra była wznawiana przez dawno zaginionego krewnego dzisiejszej "drop-ball". 

W takich przypadkach piłka miała zostać wyrzucona 12 stóp w zimne powietrze Connecticut i nie mogła wrócić do gry, dopóki nie dotknęła ziemi. 

Eton i Yale zamieniły się stronami po każdym golu, przy czym należy zauważyć, że wszystkie trzy bramki zostały zdobyte przy wyjącej wichurze.

Niestety, nawet w najbardziej przyjemnych warunkach, mecz został skrócony, ponieważ gracze Eton musieli złapać ostatni pociąg powrotny do Nowego Jorku.

Podążaj za programem!

Pomimo tego, że ten klasyczny program piłkarski poszedł pod młotek za ofertę końcową w wysokości 15 000 GBP w 2016 r.Nie jest to jednak najdroższy produkt sprzedany na aukcji.

Upamiętniający mecz towarzyski pomiędzy Blackburn Rovers i Old Etonians z 1875 roku, kolejny najstarszy znany program został sprzedany za 30 000 funtów w 2013 roku.

Rywalizacja między obiema drużynami rozgorzała na nowo kilka lat później, podczas finału Pucharu Anglii w 1882 roku, gdzie magia pucharu została po raz pierwszy uwieczniona w programie meczowym. Ten pierwszy w historii program finałowy FA Cup został sprzedany za rekordową kwotę 35 250 funtów!

Czy po przeczytaniu tego artykułu poczułeś przedmeczowy szum? Nasz Broszury i broszury oferują doskonałą szansę na zdobycie własnego drukowanego arcydzieła!