Kolor roku 2020 według Pantone i jak go używać

Kolor roku Pantone 2020 Klasyczny niebieski

To jest Klasyczny niebieski - uznany za kolor roku 2020. Ale dlaczego właśnie ten odcień? I dlaczego właśnie teraz, w 2020 roku? Zanurzmy się w głębokim błękicie i zbadajmy dokładnie, dlaczego Classic Blue został już ukoronowany kolorem roku Pantone.

Dlaczego kolor roku jest ważny?

Classic Blue został uznany za kolor roku przez Pantone Color Institute. Większość z nas słyszała o Pantone, ale kim oni są? I co sprawia, że ich opinia na temat kolorów jest tak istotna?

W 1963 roku firma Pantone (z siedzibą w Grand Rapids, Michigan, USA) wprowadziła schemat kolorów o nazwie Pantone Matching System®. Szybko stał się on międzynarodowym standardem branżowym wśród projektantów, drukarzy i producentów.

Wśród innych produktów i usług, Pantone jest kuratorem rosnącej biblioteki ponad 1300 unikalnych referencji kolorystycznych. Od 1999 roku Pantone Color Institute wyznacza kolor roku. Ten wybrany na rok 2020 to 19-4052 - lub Classic Blue.

Jego prosta nazwa przeczy głębi i zasięgowi systemu Pantone. W katalogu Pantone znajduje się prawdopodobnie około 300 do 400 odcieni, które można określić jako "niebieskie", w zależności od indywidualnych interpretacji, gustów i fotoreceptorów.

Kiedy Pantone ogłasza swój kolor roku, agencje marketingowe, menedżerowie marek, projektanci wnętrz, domy mody oraz producenci farb i barwników siedzą i słuchają. W rzeczywistości dla każdego, kto pracuje z kolorem, kolor roku Pantone jest ważnym wydarzeniem, które może wpłynąć na trendy w projektowaniu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jakie cechy charakterystyczne ma klasyczny niebieski Pantone?

Niebo w kolorze Pantone Classic Blue 2020

Pantone jako powód wyboru tego odcienia podał jego "ponadczasowy i trwały odcień". Cytowany w Design Weekpowiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone: "Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i wiary. To właśnie ten rodzaj stałości i pewności wyraża Pantone 19-4052 Classic Blue, solidny i niezawodny niebieski odcień, na którym zawsze możemy polegać".

Powszechne skojarzenia z kolorem Classic Blue pomogły mu zająć pierwsze miejsce. Niebieski może wywoływać smutek, samotność, a nawet wulgarność, ale podobieństwo tego konkretnego odcienia do nieba o zmierzchu lub głębokiej, spokojnej wody wydaje się reprezentować pozytywne nastawienie i spokój. To właśnie te optymistyczne, podnoszące na duchu wyobrażenia Pantone oddają ogólnoświatowy apetyt na postęp, stabilność i optymizm w 2020 roku.

W obszarach zaufania i niezawodności Classic Blue naprawdę się sprawdza. Wyrazisty, ale dyskretny, Classic Blue jest idealny do broszur firmowych, gdzie wywołuje poczucie autentyczności i bezpieczeństwa. Nadaje charakterystyczny, ugruntowany charakter markom, które reprezentuje, obiecując jakość bez wywyższania się.

Projektant Solopress, Matt Bruty, powiedział o Classic Blue:

"Kolor roku Pantone z pewnością kojarzy się ze spokojem i niezawodnością. Dobrze nadaje się do stosowania jako kolor blokowy ze względu na łatwość dla oka. Myślę, że sprawdziłby się naprawdę dobrze z akcentami ciemnych pomarańczy i koralowców (jak zachód słońca). Niebieski bardzo dobrze współgrałby również ze złotem i kremami na równych prawach".

Co to oznacza dla projektantów?

Współcześni projektanci zdają sobie sprawę z tego, jakimi drogami podążają trendy kolorystyczne, gdy docierają do głównych ulic i do powszechnej świadomości. W ostatnich latach do katalizatorów takich jak sztuka, muzyka, film i moda dołączyli blogerzy, YouTuberzy i influencerzy internetowi.

Kolor roku Pantone to źródło, które cieszy się pewnym autorytetem marki i wglądem w branżę. Coroczna decyzja opiera się na szeregu wiarygodnych dowodów, które Pantone Color Institute obserwuje w globalnym klimacie kulturowym.

Rozważa, jakie trendy mogą wypływać na powierzchnię, a także prognozuje, jakie nadzieje i aspiracje mogą pojawić się w nadchodzącym roku. Może się to wydawać zbyt skomplikowane, jeśli chodzi o wybór koloru, ale Pantone wykazał się niesamowitym talentem do uchwycenia nastroju czasów.


Globalny wpływ koloru roku

Książka Pantone Classic Blue 2020

W 2018 roku kolorem roku Pantone był 18-3838 Ultra Violet, wymieniając eksplorację kosmosu i medytację jako kluczowe czynniki. W ciągu następnych 12 miesięcy SpaceX ogłosiło, że wyśle pierwszych amerykańskich astronautów w kosmos od 2011 roku, nastąpił boom na mindfulness i Dior, Yves Saint Laurent, Givenchy i Miu Miu wszyscy używali fioletu jako części swoich kolekcji.

Pantone wybrał ekologiczny kolor 16-1546 Living Coral w 2019 roku - roku, w którym Greta Thunberg stała się powszechnie znana.

Niezależnie od tego, czy projektanci zgadzają się z wyborem Pantone, czy nie, stanowi on wyznacznik dla branży. Tak jak kody kolorów Pantone służą jako uniwersalne odniesienie, tak ich kolor roku jest kulturowym punktem odniesienia, który okazał się wiarygodnym wskaźnikiem popularnych gustów.

Z tego powodu kolor roku Pantone jest doskonałym wyborem wygaszacza ekranu dla projektantów i marketerów. Będzie on przypominał, że wykorzystanie tego modnego odcienia może wnieść współczesny aspekt do ich pracy w 2020 roku.

Jako dodatkową profesjonalną wskazówkę dla projektantów, Matt Bruty z Solopress dodaje:

"Warto zauważyć, że numer Pantone '19-4052' pochodzi z gamy kolorów Pantone 'Fashion, Home and Interiors'. Odpowiednikiem tego w powlekanych i niepowlekanych książkach, z którymi jesteśmy bardziej zaznajomieni jako projektanci druku na papierze, jest zakres błękitów od 2148 do 2154".

Jak wykorzystać Classic Blue w marketingu drukowanym?
Broszura Pantone Classic Blue 2020

Idealnym zastosowaniem Classic Blue byłaby część broszury firmowej i powiązanych materiałów dodatkowych dla firmy, która chce przedstawić się jako ugruntowana, czcigodna, godna zaufania i, no cóż, "klasyczna!".

Niezależnie od tego, czy budujesz markę, czy dekorujesz swój dom, kolory rzadko istnieją samodzielnie. Używając Classic Blue jako punktu wyjścia, można zbudować różnorodne palety kolorów. Jeśli szukasz najlepszych kombinacji kolorystycznych dla broszur, kartek okolicznościowych lub plakatów, Classic Blue dobrze współgra z szeroką gamą odcieni.

Pantone stworzył pięć oddzielnych palet kolorów które zapewniają harmonijne schematy kolorów, każdy z własną atmosferą. Możesz zdecydować się na przyjęcie jednej z tych palet w całości lub po prostu wybrać jeden lub dwa akcenty, aby zbudować silny wygląd następnej kampanii. Witryna poświęcona projektowaniu wnętrz ApartmentTherapy.com również zbadała szereg kolory uzupełniające które sprawdzają się równie dobrze w marketingu drukowanym, jak i w domu.

Gdzie ograniczyć korzystanie z Classic Blue

Istnieją sytuacje, w których nie warto od razu sięgać po Classic Blue - na przykład, jeśli zarządzasz marką o bardzo specyficznej palecie. Próba wciśnięcia tego odcienia w materiały marketingowe może osłabić tożsamość i wyglądać nie na miejscu. W takim przypadku nadal można wyciągnąć wnioski z uzasadnienia Pantone na rok 2020 dotyczącego "spokoju, pewności siebie i więzi", aby znaleźć odcień, który ucieleśnia te wartości i lepiej pasuje do barw marki.

Innym obszarem, w którym warto zachować ostrożność, jest marketing żywności. Marketerzy często postrzegają kolor niebieski jako nieapetyczny. Niewiele produktów spożywczych jest naturalnie niebieskich, więc nasze skojarzenie między tym kolorem a satysfakcjonującymi doznaniami kulinarnymi nie jest tak silnie rozwinięte. W porównaniu z cieplejszymi i bardziej stymulującymi kolorami, takimi jak czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony, nie ma tak wielu marek spożywczych lub sieci restauracji opierających się na niebieskim Pantone.

Chociaż byłby to niekonwencjonalny wybór, Classic Blue nie jest niedostępny dla smakoszy. Jego podobieństwo do nieba o zmierzchu oznacza, że wygodnie mieści się w świecie przyrody. Ta swojskość sprawia, że jest to odważny, ale z pewnością użyteczny wybór dla potencjalnej marki spożywczej, przyrodniczej lub środowiskowej.

W błękit

Jeśli Classic Blue zainspirował Cię do odświeżenia swoich materiałów marketingowych i przyjęcia najlepszych kombinacji kolorów dla broszur w 2020 roku, sklep z Solopress. Zapoznaj się z szeroką ofertą druków promocyjnych lub zadzwoń do nas pod numer 01702 460047.

1 KOMENTARZ

  1. Świetny post! Dziękuję bardzo za udostępnienie tego bardzo pomocnego i pouczającego bloga

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.