Jak być ekologicznym projektantem graficznym

Jak być ekologicznym projektantem graficznym

Projektanci graficzni, podobnie jak wielu innych kreatywnych profesjonalistów, przyczyniają się do rozwoju branży, która może negatywnie wpływać na środowisko. Wszystko zależy jednak od podejścia do projektów! Projektanci mają również możliwość "zazieleniania się" poprzez dokonywanie zrównoważonych i etycznych wyborów w całym cyklu życia każdego projektu.

Warto się nad tym zastanowić

An ekologiczny grafik bierze pod uwagę wpływ, jaki ich praca może mieć na środowisko, od momentu wygenerowania pomysłu, poprzez produkcję, dystrybucję, użytkowanie produktu, a nawet proces utylizacji. Mając to na uwadze, korzystają z okazji, aby komunikować społecznie i ekologicznie odpowiedzialne przesłania poprzez każdy projekt. Myśląc o swoich kreacjach, odnoszący sukcesy specjaliści od zrównoważonego projektowania zachowują równowagę między odpowiedzialnością za środowisko, budżetem i tożsamością marki. W rezultacie tego trio tworzą prace, które są zarówno atrakcyjne dla ich klientów, jak i przyjazne dla planety.

Rozważ bycie ekologicznym projektantem graficznym

Prawidłowe rozpoczęcie każdego projektu

Istnieje wiele różnych sposobów, w jakie projektanci mogą dbać o Ziemię w różnych aspektach każdego projektu. Na początek, nawet sposób wyboru klientów może mieć wpływ. Wybór współpracy z tymi, którzy są aktywnie zaangażowani w zrównoważone praktyki biznesowe lub wspierają takie działania, stanowi doskonałą podstawę dla "zielonego" projektowania. A gdy klient zostanie już pozyskany, komunikowanie się z nim w sposób, który zmniejsza ilość odpadów i czas podróży (np. nie wysyłanie niepotrzebnej dokumentacji lub planowanie spotkań, gdy wystarczy rozmowa telefoniczna), stanowi pozytywny precedens ekologiczny.

Dokonuj etycznych wyborów

Kiedy projektanci wybierają dostawców, mają kolejną okazję, aby być dobrymi dla planety. Trochę badań ujawni drukarki korzystające z ekologicznego tuszu i papieru z recyklingu 100%Dystrybutorzy, którzy kompensują swój ślad węglowy lub korzystają z hybrydowych pojazdów dostawczych oraz producenci opakowań, którzy oferują produkty nadające się do recyklingu lub biodegradacji. Wybieranie etycznych dostawców zamiast innych to fantastyczny sposób na zachęcanie do odpowiedzialności społecznej w społeczności projektantów.

Wybieraj firmy, które zmniejszają swój ślad węglowy.

Zmniejsz produkcję

Wybierając materiały produkcyjne, ekologiczny projektant graficzny może zrobić więcej niż tylko wybrać te, które nadają się do recyklingu lub są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Idąc o krok dalej, skuteczną metodą zmniejszenia wpływu jest przede wszystkim zminimalizowanie liczby używanych materiałów. Jeśli absolutnie musisz coś mieć, wybierz najbardziej przyjazną dla środowiska opcję; jednak najlepszym rozwiązaniem dla planety jest nieużywanie czegoś, jeśli nie jest to niezbędne.

Projektanci mogą również, w stosownych przypadkach, tworzyć produkty, które służą wielu celom. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą one przechowywane i będą służyć dłużej, a także zmniejszą ilość wytwarzanych "rzeczy".

Ograniczenie ilości odpadów

Zmniejszanie ilości produkowanych materiałów jest świetną praktyką dla każdego ekologicznego projektanta graficznego, ale istnieją również inne metody ograniczania niepotrzebnych śmieci. W biurze konsultingowym takie pomysły obejmują drukowanie tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, używanie obu stron każdej strony i ustanowienie programu recyklingu w biurze. Inną prostą, ale skuteczną strategią jest zmniejszenie ilości odpadów elektrycznych poprzez wyłączanie komputerów i innych niepotrzebnych urządzeń elektronicznych, gdy nie są one używane. Rozważanie małych rzeczy może mieć duży, ogólny pozytywny wpływ.

Ogranicz ilość odpadów w doradztwie projektowym.

Projektanci, którzy zobowiązują się do bycia przyjaznymi dla środowiska, wysyłają ważną wiadomość do swoich klientów, dostawców i innych profesjonalistów. Im więcej osób w branży kreatywnej zademonstruje troskę o planetę, tym bardziej przystępne cenowo, wysokiej jakości produkty będą dostępne w zakresie opakowań, druku i innych produktów związanych z projektowaniem. 

2 KOMENTARZE

  1. Recykling jest tak cenną rzeczą dla wszystkich zainteresowanych, że musimy zająć się wszystkimi jego aspektami.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.