Ładowarki bezprzewodowe: Czy jesteśmy na drodze do bezprzewodowej przyszłości?

Bezprzewodowe ładowanie to rozwiązanie problemu, który wielu osobom przeszkadza: kabli.

Przewody to tajemnicze obiekty. Są świetne do ładowania naszych urządzeń, ale gdy tylko oderwiesz od nich wzrok, albo znikają z istnienia, albo wiążą się w nierozwiązywalny węzeł, pozornie z własnej woli. Poza tym, kto lubi stać na wtyczce?

Bluetooth i WiFi już uwolniły nas od koszmaru splątanych wkładek dousznych i zagrożeń związanych z potknięciem się o sieć Ethernet. Czy bezprzewodowe ładowanie może w końcu wyciągnąć nas spod kabla?

Działa jak magia

Jeśli kupiłeś telefon w ciągu ostatnich pięciu lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on w stanie ładować się bezprzewodowo!

Działa to poprzez pole magnetyczne utworzone między bezprzewodową ładowarką a telefonem, gdzie przekazywana jest moc. Poprzez pole magnetyczne, prąd jest przesyłany do urządzenia ładującego. To właśnie ten silny prąd ładuje telefon do pełna. Technika ta znana jest jako ładowanie indukcyjne. 

Bezprzewodowe ładowarki przywracają telefon do życia bez konieczności stosowania cienkiego kabla telefonicznego, który może łatwo pęknąć i rzadko jest wystarczająco długi. Łatwe w użyciu, wystarczy umieścić urządzenie na jednym z tych czarodziejskich tworów i obserwować, jak osiąga 100%.

Nieco mylące jest to, że sama "bezprzewodowa" ładowarka w rzeczywistości wymaga kabla USB, aby dostarczyć swoje magiczne moce. Podłącz je do laptopa lub zasilacza ściennego i zapomnij, że ładowarki do telefonów kiedykolwiek istniały.

Pod przewodem

Wydawać by się mogło, że bezprzewodowe ładowanie to nowy wynalazek. 

Jednak swoje początki zawdzięcza Nikola Teslapod koniec XIX wieku.

Opracowana w 1891 roku "cewka Tesli" była pierwszym systemem, który mógł bezprzewodowo przesyłać energię elektryczną. Utorowało to drogę dla fenomenu nowoczesnego ładowania bezprzewodowego. 

Podobnie jak oryginał Tesli, ładowarki bezprzewodowe wykorzystują miedzianą cewkę do przesyłania energii. Im większa miedziana cewka, tym większa może być odległość między ładowarką a urządzeniem. Dlatego telefony muszą być umieszczane bezpośrednio na ładowarkach, ponieważ te punkty zasilania mają stosunkowo małe miedziane cewki.

Nowoczesne telefony prawie wszystkie zawierają technologię bezprzewodowego zasilania i byłoby zrozumiałe, gdybyś myślał, że to nowy dodatek do urządzeń.

Czy wiesz jednak, że technologia ta jest stosowana już od dekady? Nokia wprowadziła na rynek Lumię 920 z tą funkcją już w 2012 roku! Dziś ta technologia jest podstawową funkcją w telefonach wszystkich głównych producentów.

Przejmowanie odpowiedzialności 

Obecnie bezprzewodowe ładowanie jest ograniczone do urządzeń przenośnych, laptopów, urządzeń kuchennych i niektórych samochodów. Jednak dostępność bezprzewodowych punktów ładowania rozprzestrzenia się jak pożar.

Nowoczesna infrastruktura, taka jak transport publiczny, restauracje i lokale są wyposażone w bezprzewodowe punkty ładowania, aby nadążyć za tempem współczesnego życia.

Rosnący trend miejsc aktywnie wdrażających bezprzewodowe ładowanie obejmuje obecnie McDonald's, Costa Coffee, wszystkie grupy Virgin, większość oddziałów sieci telefonicznych i kilka sieci hotelowych, takich jak Premier Inn.

Poprzez aplikację taką jak airchargeMożesz mieć lokalizacje wszystkich publicznych punktów ładowania bezprzewodowego na wyciągnięcie ręki.

Do czasu stworzenia nowoczesnych smartfonów, ta niesamowita technologia miała dla nas niewielkie praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Po odblokowaniu jej praktycznej strony, powoli zdajemy sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki ta technologia może odegrać w naszej przyszłości.

W chwili, gdy rozmawiamy, jest 12-miesięczny okres próbny w Londynie testuje możliwość bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych za pomocą podkładki indukcyjnej. Próba w Buckinghamshire wykorzystuje armadę zmodyfikowanych Renault Zoe EV i, jeśli zakończy się sukcesem, może zostać wdrożona w kolejnych dziewięciu lokalizacjach.

Ładunek dodatni

Ładowarki bezprzewodowe są łatwe do zlokalizowania, użytkowania i przechowywania. Nigdy więcej nie będziesz tracić czasu na szukanie ładowarki przewodowej w pośpiechu, gdy twój telefon jest na 1%. Ładowarki bezprzewodowe są również znacznie mocniejsze i trwalsze, dzięki czemu nie łamią się tak, jak słabe kable telefoniczne i mają znacznie dłuższy okres przydatności do użycia.

Częstym punktem awarii urządzeń jest uszkodzenie portu USB spowodowane naprężeniem gniazda. Bezprzewodowe ładowanie zmniejsza zużycie telefonu, eliminując potrzebę podłączania kabla ładowarki do portu USB. Co więcej, całkowite usunięcie punktu wejścia kabla ładującego pozwoliłoby następnej generacji telefonów stać się całkowicie odpornymi na wodę i kurz.

Ładowarki bezprzewodowe potrafią coś, czego przewody po prostu nie potrafią: ładować wiele urządzeń jednocześnie. Nasze duże ładowarki bezprzewodowe są do tego stworzone. Są one również o wiele bardziej estetyczne niż nieuczciwe przewody ciągnące się po całym domu.

Dodatkową zaletą jest to, że są one skutecznym narzędziem marketingowym, które utrzymuje Twoją markę w umysłach klientów. Daj im markową ładowarkę bezprzewodową z Twoim logo lub szczegółami, a będą ją widzieć za każdym razem, gdy będą ładować swój telefon.

Aż do samego końca

Technologia ta jest wciąż stosunkowo nowa i stale się rozwija. Z czasem ładowarki bezprzewodowe staną się jeszcze mocniejsze i wydajniejsze. Ładowarki przewodowe są obecnie produkowane w znacznie większych ilościach, co czyni je tak tanimi. 

Gdy ładowarki bezprzewodowe staną się bardziej powszechne na świecie, ich cena drastycznie spadnie. Gdy cena spadnie, popyt wzrośnie, a ładowarki bezprzewodowe staną się jeszcze bardziej powszechne. Ostatecznie ładowanie bezprzewodowe stanie się normą, a kable i wtyczki przejdą do historii.

Otwieranie puszki Pandory

Ładowanie bezprzewodowe jest wciąż w powijakach. Telefony i tablety są doskonałym poligonem doświadczalnym do oceny długowieczności, popularności i potencjału tej metody. Jej sukces może i otworzy drzwi dla wielu innych produktów, które zaangażują się w bezprzewodowe doświadczenie.

Trzeba przyznać, że przewody zapewniają obecnie szybsze i bardziej wydajne ładowanie. Jednak wraz z ciągłym ulepszaniem technologii bezprzewodowej, nie jesteśmy pewni, jak długo to jeszcze potrwa.

W końcu już nie tylko zespoły badawczo-rozwojowe producentów urządzeń przenośnych stoją przed wyzwaniami związanymi z szybkim, wydajnym i przyjaznym dla użytkownika ładowaniem elektrycznym.

Pojawienie się samochodu elektrycznego sprawia, że do walki wkraczają mózgi i siła finansowa przemysłu motoryzacyjnego. Możemy oczekiwać, że inwestycje w dalszy rozwój bezprzewodowego ładowania będą rosły wykładniczo w nadchodzącej dekadzie.

Droga do bezprzewodowej przyszłości

Mówiąc o samochodach, to zdjęcie przedstawia koncepcję, która pokazuje ogromny potencjał bezprzewodowego ładowania. Wyobraź sobie przyszłość bez paliw kopalnych, w której drogi stale zasilają Twój pojazd (który do tego czasu prawdopodobnie będzie sam się prowadził). 

Przejazd przez boost Mario Kart może nie być już tylko marzeniem... Dopóki M1 nie zmieni się w Rainbow Road, nie powinno być z tym problemu! 

Szukasz mocnej, lekkiej, ale wytrzymałej ładowarki bezprzewodowej, która niesie ze sobą silny przekaz marki? Nasz asortyment oferuje idealne rozwiązanie; wybieraj spośród mały, duży lub bambus bezprzewodowe ładowarki i połącz swoją markę z pionierską technologią o świetlanej przyszłości.