5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Helvetica

W pierwszym odcinku naszej nowej serii krótkich filmów o typografii i różnych krojach pisma, Solopress świętuje wszechobecną czcionkę Helvetica....

Kroje pisma praktycznie rządzą światem, nie w sensie dosłownym, ale są częścią wszystkiego - od pisania zadań szkolnych po deklarację wojny. W Solopress świętujemy jeden z najważniejszych wynalazków na świecie serią krótkich filmów o różnych czcionkach.

Ten film przedstawia 5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o czcionce Helvetica:

Helvetica to prawdopodobnie najpopularniejszy obecnie krój pisma na Ziemi, wynaleziony w 1957 roku przez Maxa Meidingera i Eduarda Hoffmana w szwajcarskiej odlewni czcionek Haas.

Odlewnia Hass

Pierwotnie nazwana Neue Haas Grotesk, wkrótce została przemianowana na Helvetica, od łacińskiej nazwy jej ojczystego kraju. Szwajcaria używa tej czcionki jako swojego znaku rozpoznawczego - na przykład wszystkie dokumenty rządowe są drukowane w Helvetica.

Szybko został wykorzystany przez firmy na całym świecie do tworzenia znaków słownych i logo. Obecnie ponad 40 firm na całym świecie używa go jako części swojego logo, w tym 3M, BMW, Lufthansa, Jeep i American Apparel. W rzeczywistości American Apparel jest jednym z najbardziej znanych użytkowników tego kroju pisma. Zazwyczaj nakładają czyste i proste litery na kontrowersyjne obrazy (jak widać w poniższej reklamie).

Reklama American Apparel

Najbardziej kultowe zastosowanie czcionki pojawiło się w 1980 roku, kiedy MTA (Metropolitan Transit Authority) chciało zmienić zmęczone i mylące oznakowanie nowojorskiego metra, które w tamtym czasie składało się z mieszanki różnych krojów i stylów. Ukończone w 1989 roku, wszystkie oznakowania w nowojorskim metrze są teraz spójne z kultowym użyciem białych liter na czarnym tle i prostymi kolorowymi okręgami do wyświetlania różnych linii.

Znak nowojorskiego metra

Podobnie jak wszystkie słynne postacie historyczne, Helvetica doczekała się własnego przełomu w Hollywood w 2007 roku dzięki własnemu filmowi dokumentalnemu o historii kroju pisma w reżyserii Gary'ego Hustwitta. Został on nakręcony z okazji 50. rocznicy powstania Helvetica i badał zalety i wady kroju pisma z perspektywy projektantów. Chociaż nie był to wielki przebój kinowy, który trafił do kin na całym świecie, po pokazie na festiwalu South by Southwest w 2007 roku spotkał się z uznaniem krytyków.

Helvetica Film

Ale wraz ze sławą przychodzi nienawiść, więc niektórzy projektanci po prostu nie lubią Helvetica. Zwykle jest ona dołączana do systemów operacyjnych i podstawowego oprogramowania do projektowania i zwiększania produktywności, więc projektanci twierdzą, że jest "zbyt mainstreamowa" i w ramach protestu wolą używać niestandardowych krojów pisma.

Tak więc kochaj ją lub nienawidź, Helvetica pozostanie tutaj, a jej moc projektowa rośnie w siłę.Helvetica

Jaki jest Twój ulubiony krój pisma? A może jest jakiś, którego absolutnie nienawidzisz? Napisz do nas w komentarzach!

Ta krótka animacja poklatkowa została stworzona z ponad 750 zdjęć, a muzyka w niej zawarta to: Crazy Glue (Instrumental Version) by Josh Woodward -... http://www.joshwoodward.com